Obrazy i zbraně

Antikvity Praha 27. 5. 2017

Květnová aukce obrazů a starožitností společnosti Antikvity Praha vynesla 1,6 milionu korun. Nejdražší položkou aukce se stal žánrový výjev Po lovu od nizozemského malíře 19. století Petra van Schendela.

Petr van Schendel: Po lovu, 1842

Petr van Schendel: Po lovu, 1842,
olej na dřevě, 30 x 36,2 cm,
cena 280 000 Kč

 

Opakovaně nabízené dílo tentokrát našlo nového majitele za vyvolávací cenu 280 tisíc korun. Z 11 na 158 tisíc korun vystoupala krajina V lese od rumunského malíře Nicolaea Grigorescua. Dosažený nárůst je o to překvapivější, že na prosincové aukci společnosti byl tento obraz neúspěšně nabízen za 25 tisíc korun.

Jádrem dražené kolekce však nebyly obrazy, ale starožitnosti, včetně zajímavého souboru chladných a palných zbraní. Nejdráže se prodala kulovnice s perkusním zámkem vyrobená kolem roku 1840 puškařem J. Lochnerem v Čáslavi (108 tisíc), anglický rapír z první třetiny 17. století a ruská důstojnická šavle z 19. století (shodně po 89 tisících korun).

Z klasičtějších starožitností nejvíce zaujal broušený pohár z vrstveného kobaltového skla, který se prodal s mírným nárůstem za 41 tisíc korun. Za částky od 6 do 38 tisíc korun se prodalo šest japonských dřevořezů ukijo-e.

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Schendel Petrus van

Špála a Schendel místo Šimotové

Špála a Schendel místo Šimotové

16. dubna 2016


<