O Burianovi, Lhotákovi a galerijních prodejích

Rozhovor s Jakubem Slukou

Retro Gallery, v jejímž čele stojí galerista Jakub Sluka, se v posledních letech etablovala jako výrazný hráč na českém trhu s uměním. Upozornila na sebe nejen řadou zajímavých akvizic a prodejů, ale i výstavami ve veřejných institucích.

Jakub Sluka

 

 

Českému sekundárnímu trhu s uměním dominují aukční síně. Čím to podle vás je?
Jak aukční domy, tak internetové aukce vnímám poslední dobou především jako lovce rekordů. Inzerují často díla s přívlastky jako nejdražší, největší, nejvýznamnější a veřejnost to díky zprostředkování médii vnímá. Je to takový fenomén současnosti. Často jsou zveličovány obrazy druhořadé kategorie nebo dávány do kontextu věcí nesrovnatelných. Některé aukce na českém trhu už žijí pouze ze setrvačnosti a je otázkou času, kdy zaniknou. Je jich příliš mnoho a sběratele to otravuje. Dříve byla aukce společenská událost, dnes je to rutinní akce, kterých je několik do měsíce.

Mohou být aukce stále zdrojem výhodných nákupů, nebo je konkurence na trhu tak veliká, že výjimečná věc málokdy projde nepovšimnuta?
Občas lze koupit zajímavou věc za dobrou cenu, ale rozhodně těchto výhodných nákupů ubylo. Internet tomu výrazně napomohl.

Jak v praxi vypadá pomoc s budováním sbírek? Obracejí se na vás spíše lidé, kteří chtějí začít umění sbírat a jsou ochotni nechat si poradit, nebo spíše zkušení sběratelé, kteří chtějí pomoci sehnat konkrétní díla či autory?
V Retro Gallery se staráme o několik desítek klientů. Obracejí se na nás jak začínající sběratelé, tak ti zkušení, kteří vědí, co hledají. Přístup je individuální, avšak v současné době jednoznačně převažují ti, kteří za sebou již zkušenosti v oboru mají.
 

Zdeněk Burian: Širým světem, Obecní dům v Praze 7. 3.–30. 6. 2019


Zdeněk Burian: Širým světem, Obecní dům v Praze 7. 3.–30. 6. 2019

Pokud někdo chce sbírat a není zrovna milionář, čím mu radíte, aby začal?
Ať začne chodit do galerií a prohlédne si co nejvíce výstav a monografií. Tím se ujistí, jaké umění jej oslovuje. Nemá smysl sbírat něco, co se vám nelíbí.

Hodně energie věnujete výstavám a publikační činnosti. Jaký je klíč výběru autorů, na které se zaměřujete?
Výstavy nás baví hodně. Autory si vybíráme zcela dle galerijní dramaturgie, která je dílem několika lidí. Když děláme monografii, je to vždy o daném umělci a autorovi monografie. Snažíme se vytvořit symbiózu spolupráce, která funguje od grafika po autora textu. Ten rok práce musí mít smysl pro všechny. Nemám rád designové exhibice některých grafiků, snažím se vždy o jasnou formu. Retro Gallery vydává cca tři až čtyři tituly ročně.

Loni jste uspořádali retrospektivu Kamila Lhotáka a dva obrazy z výstavy následně zakoupila Kancelář prezidenta republiky. Můžete prozradit víc o tomto obchodu?
Jednalo se o iniciativu ze strany Správy Pražského hradu, která obrazy zakoupila. Díla Kamila Lhotáka nebyla doposud ve hradní sbírce a impuls vzešel z výstavy Tož to kupte. Tato výstava představila akviziční činnost předešlých prezidentů. To přání doplnit kolekci akcelerovalo.
 

Jak jste se dostal k dílu Zdeňka Buriana a co z jeho rozsáhlého malířského a ilustrátorského díla považujete za nejkvalitnější?
Zdeňkem Burianem se sběratelsky zabývám pětadvacet let a za ty roky jsem uspořádal patnáct jeho výstav. Mezi nejkvalitnější věci řadím zcela jednoznačně jeho kvašovou tvorbu. Všechny ty ilustrace k Londonovi, Verneovi, Kiplingovi nebo Vrázovi patří mezi skvosty nejenom v měřítku tohoto autora, ale i ve srovnání s díly této malířské techniky vůbec. Konec konců výstava Širým světemv Obecním domě vzdává hold umění Mistra Buriana až do konce června a vřele jí všem divákům doporučuji. Je tu přes 220 originálů napříč tématy i malířskými technikami.

Na jaký další projekt se můžeme těšit?
Na podzim vyjde monografie Ludmily Padrtové, autorem významný český kunsthistorik Zdenek Primus. Po monografii Zbyňka Sekala a povídkové knize Kruté příběhyje to naše již třetí spolupráce s tímto autorem.

______________________________________________

Jakub Sluka (1974) je absolventem pražské FAMU. Jako režisér či producent je podepsán pod řadou videoklipů, dokumentárních filmů i celovečerním hraným snímekem Non plus ultras z roku 2004. Retro Gallery, jejímž je jednatelem, funguje od roku 2012. Ve spolupráci s Obecním domem loni uspořádala retrospektivu Kamila Lhotáka, nyní pro stejný prostor připravila výstavu Zdeněk Burian: Širým světem, kterou je možné navštívit až do konce června. Z odborných publikací, které galerie vydala, je třeba zmínit první soubornou monografii Richarda Fremunda, katalog knižních obálek Zbyňka Sekala či doprovodné publikace k výstavám Libora Fáry a Vladimíra Kopeckého. www.retrogallery.cz

Rozhovor ve zkrácené formě vyšel v květnovém čísle Sběratelských novin.

 


Související články

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Rozhovor se sběratelem Jaroslavem Pulicarem

Jaroslav Pulicar je známým fotografem, který se rovněž rád obklopuje uměním. Od roku 2009 proto provozuje Galerii 34, která se nachází přímo v jeho brněnském bytě. Byt/galerie, kde prezentuje další fotografy, je přístupná během vernisáže a po domluvě...

29. ledna 2024
Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Rozhovor se sběratelem Daliborem Jandou

Numismatice se zpěvák Dalibor Janda věnuje již řadu let. Ve své sbírce má mimo jiné řadu střeleckých medailí a mincí. V loňském roce dokonce vydal publikaci o rakouských stříbrných střeleckých medailích a mincích. „Neustále mi vadilo, že neexistuje k...

4. ledna 2024
Chci podpořit kariéry mladých umělců

Chci podpořit kariéry mladých umělců

Rozhovor se sběratelem Robertem Runtákem

Sběratel Robert Runták už shromáždil na 2500 děl od pěti set převážně českých a slovenských umělců. Zaměřuje se hlavně na mladé současné autory. V roce 2019 otevřel multifunkční kulturní centrum Telegraph v kompletně zrekonstruované budově poblíž olo...

13. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<