Čtyři Brožíkové z rodinné sbírky
29. října 2024
Text Koucká Tereza | Foto 1. Art Consulting | Datum 08.06.2018
Čtvrteční večerní aukce poválečného a současného umění byla velmi dynamická. Zájem byl nejen o díla Zbyňka Sekala, Jana Merty či Jaroslava Vožniaka, kteří z domácích autorů zaznamenali nejvyšší ceny, ale také o polské výtvarníky. Ryszard Winiarski se dokonce stal nejdražším umělcem dražby. Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční přirážky.
Největší licitační souboj mezi zájemci na internetu a telefonech se ve čtvrtek vedl o akryl středního formátu Minimax II - Second game 9 x 9 polského výtvarníka Ryszarda Winiarského. Plátno z konce 70. let vystoupalo z vyvolávací ceny 300 tisíc korun včetně provize až na 1,26 milionu korun. Prací tohoto autora prošlo domácím trhem doposud pouze sedm, nejdráže, za 180 tisíc korun, byla u téže aukční síně na konci minulého roku prodána malba Chance in vertical game z roku 1982.
Nad hranici milionu korun se s připočtením aukční provize dostala ještě dvě díla: Konce lesa Zbyňka Sekala a malba Jana Merty z mnichovské galerie. Rozměrný dřevěný Sekalův reliéf vzniklý před umělcovou emigrací do Rakouska s proveniencí ze sbírky moderního umění ve Spojených státech vyhnalo několik zájemců v sále a na telefonech z 288 na konečných 1,08 milionu korun. To znamená nové výrazné aukční maximum tohoto autora, který na domácím trhu nebývá nabízen příliš často.
Půvabnou sondu do rodinného života českého klasika 19.století nabídla minulý týden pařížská aukční síň Millon. Jeden autoportrét a tři podobizny dcery Olgy zůstaly v malířově francouzské dynastii téměř sto padesát let. Nejlépe si vedl Brožíkův vlastn...
29. října 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 20. října skončila s velmi dobrým finančním výsledkem 6,1 milionu korun. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, na statisícové pak dalších deset. Prodejní úspěšnost se pohybovala kolem hranice 46 procent.
24. října 2024Rekordní sezóna 2024 a další zajímavé aukční výsledky
V posledních dvaceti letech si sběratelé a sběratelky pečlivě vybírali, které z fotografických děl Jana Svobody si pořídí. Když se naskytla příležitost k nákupu některé z jeho nejproslulejších kompozic, nezdráhali se utratit vyšší desetitisíce až sta...
21. října 202429. října 2024
24. října 2024
21. října 2024
7. prosince 2016
12. října 2023
16. června 2022