Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Galerie Pictura | Datum 07.12.2016
Na dnešní předvánoční aukci Galerie Pictura ve Velkopřevorském paláci se neprodávalo za miliony, přesto však přinesla některé zajímavé výsledky. Dařilo se především umění od 40. let 20. století nahoru. Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční přirážky.
Alois Wachsman: Turecké lázně, 1941, olej a tempera na dřevě, 15 x 42,5 cm dosažená cena: 451 400 Kč
Nejzajímavějším prodejem aukce byly Turecké lázně Aloise Wachsmana. O toto dílo drobných rozměrů z počátku 40. let bojoval písemný limit a zájemce na telefonu, který ho nakonec vydražil za 451 tisíc korun. Minimální podání bylo o více než 100 tisíc nižší.
Za vyvolávací cenu 427 tisíc korun se prodal kvaš Svatba Jiřího Trnky z roku 1940. Zařadil se tak do první desítky autorových nejdražších děl.
Plátno Pískařské lodě Miloslava Holého z konce 20. let získal zájemce ze sálu za 207 tisíc korun. To je pátá nejvyšší cena za Holého dílo. Vyvolávací cena byla zhruba poloviční.
Z poválečného umění se v autorském maximu prodal objekt Zbyňka Sekala Labyrint ze 60. let, který vystoupal na 281 tisíc korun (vyvolávací cena 122 tisíc). Zájem byl i o plastiku Karla Nepraše Hlava ze 70. let. Ta putovala k novému majiteli ze sálu za 427 tisíc korun. Ze 67 na 159 tisíc pak vystoupal ještě obraz Hlava Václava Tikala z roku 1959 s proveniencí přímo z autorovy rodiny. Řadu zájemců ze sálu nakonec předčil ten na telefonu.
Nabízené obrazy Adolfa Kosárka, Leopolda Stephana nebo Adolfa Chwaly zůstaly bohužel neprodány.
Zbyněk Sekal: Labyrint, 1960-1969
mosazný vlnitý plech, měděné spirály, 46 x 43 cm
dosažená cena: 280 600 Kč
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
24. listopadu 2021
8. června 2018