Autorské maximum pro Zbyňka Sekala, zajímavý Wachsman

Galerie Pictura 7. 12. 2016

Na dnešní předvánoční aukci Galerie Pictura ve Velkopřevorském paláci se neprodávalo za miliony, přesto však přinesla některé zajímavé výsledky. Dařilo se především umění od 40. let 20. století nahoru. Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční přirážky.

Alois Wachsman: Turecké lázně, 1941 olej a tempera na dřevě, 15 x 42,5 cm cena: 451 400 Kč

Alois Wachsman: Turecké lázně, 1941, olej a tempera na dřevě, 15 x 42,5 cm                             dosažená cena: 451 400 Kč

Nejzajímavějším prodejem aukce byly Turecké lázně Aloise Wachsmana. O toto dílo drobných rozměrů z počátku 40. let bojoval písemný limit a zájemce na telefonu, který ho nakonec vydražil za 451 tisíc korun. Minimální podání bylo o více než 100 tisíc nižší.

Za vyvolávací cenu 427 tisíc korun se prodal kvaš Svatba Jiřího Trnky z roku 1940. Zařadil se tak do první desítky autorových nejdražších děl.

Plátno Pískařské lodě Miloslava Holého z konce 20. let získal zájemce ze sálu za 207 tisíc korun. To je pátá nejvyšší cena za Holého dílo. Vyvolávací cena byla zhruba poloviční.

Z poválečného umění se v autorském maximu prodal objekt Zbyňka Sekala Labyrint ze 60. let, který vystoupal na 281 tisíc korun (vyvolávací cena 122 tisíc). Zájem byl i o plastiku Karla Nepraše Hlava ze 70. let. Ta putovala k novému majiteli ze sálu za 427 tisíc korun. Ze 67 na 159 tisíc pak vystoupal ještě obraz Hlava Václava Tikala z roku 1959 s proveniencí přímo z autorovy rodiny. Řadu zájemců ze sálu nakonec předčil ten na telefonu.

Nabízené obrazy Adolfa Kosárka, Leopolda Stephana nebo Adolfa Chwaly zůstaly bohužel neprodány.

Zbyněk Sekal: Labyrint, 1960-1969  mosazný vlnitý plech, měděné spirály, 46 x 43 cm dosažená cena: 280 600 Kč

Zbyněk Sekal: Labyrint, 1960-1969
mosazný vlnitý plech, měděné spirály, 46 x 43 cm
dosažená cena: 280 600 Kč

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Wachsman Alois

Rekordní Wachsman i Reynek

Rekordní Wachsman i Reynek

24. listopadu 2021

Sekal Zbyněk

Nové maximum pro Sekala i drahý Winiarski

8. června 2018