Neznámý Zrzavý na veletrhu Antique

Mona Lisa podle Jana Zrzavého

Nejdražší položkou jubilejního 40. veletrhu Antique, který pravidelně v dubnovém a listopadovém termínu organizuje Asociace starožitníků, byl rozměrný raný olej Jana Zrzavého Mona Lisa, který nabízely Starožitnosti Michal Jankovský

Jan Zrzavý: Mona Lisa, před 1910

Jan Zrzavý: Mona Lisa, před 1910,
olej na plátně, 81 x 57 cm, Starožitnosti Michal Jankovský

Požadovaná cena byla podle majitele obchodu více než deset milionů korun a hned po prvním dni u obrazu visela poznámka, že dílo je rezervováno. Galerijní prodeje takto drahých děl jsou u nás výjimečné, prodávající i kupující většinou dávají přednost aukcím.

Obraz Mona Lisa byl jako Zrzavého dílo představen teprve před třemi lety na výstavě Tajemné dálky v Olomouci a Praze, která se věnovala symbolismu v českém umění přelomu 19. a 20. století. Podle kurátora Otto M. Urbana jde o malířovo dílo z doby před rokem 1910, katalog výstavy však tuto atribuci nijak podrobněji nerozebírá.

Obraz na výstavě Tajemné dálky v Anežském klášteře, NG 22. 4.-27. 9. 2015

Hlavní cenu na veletrhu udělovanou odbornou komisí získal obraz Adolfa Hoffmeistera Přímořská krajina z roku 1921, který nabízela společnost European Arts. Za nejlepší expozici označili vystavovatelé sbírku Jiřího Hořavy, jež prezentovala keramiku z produkce firmy Graniton. Cenu prezidenta Asociace starožitníků získala bronzová socha alegorie Hudby Josefa Drahoňovského z roku 1926, kterou vystavoval již zmiňovaný Michal Jankovský.

Veletrhu, kterého se tentokrát zúčastnilo sedm desítek vystavovatelů, si během čtyř dnů přišlo do Novoměstské radnice prohlédnout téměř osm tisíc lidí.

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

23. května 2024

Hoffmeister Adolf

Poprvé přes sto

Poprvé přes sto

4. ledna 2014

Zrzavý Jan

Top 20 on-line, 03/2021

Top 20 on-line, 03/2021

5. dubna 2021

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021

Rekordní desítka koroně navzdory

18. prosince 2020