Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 28.02.2020
Prvním výrazným prodejem českého umění na světových aukcích v letošním roce byla středeční dražba dvouapůlmetrového akvarelu Josefa Šímy na aukci Sothebyʼs v Paříži. Výsledek 2 miliony korun je však přinejlepším rozporuplný.
Monumentální malba Prázdno a vítr z roku 1954 má formát 1,5 na 2,4 metru. Jedná se akvarel na papíře, který je druhotně adjustován na plátně. K provenienci katalog uvádí, že dílo pochází ze soukromé rodinné sbírky ve Francii, přičemž předek stávajících majitelů malbu získal přímo do Josef Šímy.
Drobný trojúhelník v popisce položky ale naznačuje, že situace je o něco komplikovanější. Symbol trojúhelníku znamená, že přinejmenším částečným vlastníkem či podílníkem díla je sama aukční síň. Sothebyʼs obraz před třemi lety již jednou dražila, přičemž se tehdy měl prodat za výrazně vyšší cenu než dnes.
Křížek v kolečku značí, že k ceně se připočítává autorský poplatek,
trojúhelník, že aukční síň je vlastníkem či spoluvlastníkem díla nebo
má ve vztahu k němu ekonomické závazky, které ji staví do obdobné
pozice, jako by sama byla vlastníkem.
V červnu 2017 byl nabízen na denní aukci poválečného umění s odhadem 50 tisíc až 70 tisíc eur, přičemž cena na sále vystoupala až na 100 tisíc eur. Včetně provize a dalších poplatků dosažená cena odpovídá částce 3,5 milionu korun. Důvodem vysoké ceny i toho, že z prodeje podle všeho nakonec sešlo, patrně bylo, že malba je v popisce chybně identifikována jako olej na papíře (zpráva o aukci).
Nyní byl obraz nabízen jako akvarel na papíře a odhad počítal s cenou 60 tisíc až 90 tisíc eur. Prodal se po třech příhozech na spodní hranici odhadu. Včetně provize a dalších poplatků do odpovídá částce 80,3 tisíc eur, v přepočtu tedy 2,03 milionu korun.
Propagační fotografie ukazující reálný formát díla
Že z pohledu aukční síně nejde zdaleka o tak exkluzivní zboží, jak by charakteristika největší známý Šímův akvarel naznačovala, dokládá i to, že dílo nebylo zařazeno do žádné ze sálových aukcí, ale bylo draženo jen online.
Nejdražší Šímovou prací na papíře prodanou v aukci je kombinovaná technika Kompas z roku 1928, kterou v prosinci 2016 dražil Arthouse Hejtmánek. Tento metrový ženský akt vytvořený akvarelem, uhlem a temperou tehdy vystoupal z necelých 2 milionů na 3,84 milionu korun.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
29. listopadu 2023
1. září 2021
20. ledna 2021
26. července 2024
8. července 2024