Největší Šíma na papíře

Akvarel Prázdno a vítr na aukci Sothebyʼs

Prvním výrazným prodejem českého umění na světových aukcích v letošním roce byla středeční dražba dvouapůlmetrového akvarelu Josefa Šímy na aukci Sothebyʼs v Paříži. Výsledek 2 miliony korun je však přinejlepším rozporuplný.

Josef Šíma: Prázdno a vítr, kolem 1954,


Josef Šíma: Prázdno a vítr, kolem 1954, akvarel na papíře, 153 x 243 cm,
cena: 2 035 000 Kč, Sothebyʼs Paříž 26. 2. 2020

Monumentální malba Prázdno a vítr z roku 1954 má formát 1,5 na 2,4 metru. Jedná se akvarel na papíře, který je druhotně adjustován na plátně. K provenienci katalog uvádí, že dílo pochází ze soukromé rodinné sbírky ve Francii, přičemž předek stávajících majitelů malbu získal přímo do Josef Šímy.

Drobný trojúhelník v popisce položky ale naznačuje, že situace je o něco komplikovanější. Symbol trojúhelníku znamená, že přinejmenším částečným vlastníkem či podílníkem díla je sama aukční síň. Sothebyʼs obraz před třemi lety již jednou dražila, přičemž se tehdy měl prodat za výrazně vyšší cenu než dnes.
 


Křížek v kolečku značí, že k ceně se připočítává autorský poplatek,
trojúhelník, že aukční síň je vlastníkem či spoluvlastníkem díla nebo
má ve vztahu k němu ekonomické závazky, které ji staví do obdobné
pozice, jako by sama byla vlastníkem.

V červnu 2017 byl nabízen na denní aukci poválečného umění s odhadem 50 tisíc až 70 tisíc eur, přičemž cena na sále vystoupala až na 100 tisíc eur. Včetně provize a dalších poplatků dosažená cena odpovídá částce 3,5 milionu korun. Důvodem vysoké ceny i toho, že z prodeje podle všeho nakonec sešlo, patrně bylo, že malba je v popisce chybně identifikována jako olej na papíře (zpráva o aukci).

Nyní byl obraz nabízen jako akvarel na papíře a odhad počítal s cenou 60 tisíc až 90 tisíc eur. Prodal se po třech příhozech na spodní hranici odhadu. Včetně provize a dalších poplatků do odpovídá částce 80,3 tisíc eur, v přepočtu tedy 2,03 milionu korun.
 


Propagační fotografie ukazující reálný formát díla

Že z pohledu aukční síně nejde zdaleka o tak exkluzivní zboží, jak by charakteristika největší známý Šímův akvarel naznačovala, dokládá i to, že dílo nebylo zařazeno do žádné ze sálových aukcí, ale bylo draženo jen online.

Nejdražší Šímovou prací na papíře prodanou v aukci je kombinovaná technika Kompas z roku 1928, kterou v prosinci 2016 dražil Arthouse Hejtmánek. Tento metrový ženský akt vytvořený akvarelem, uhlem a temperou tehdy vystoupal z necelých 2 milionů na 3,84 milionu korun.

 


Související články

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Šíma Josef

Osm Šímů v jedné aukci

Osm Šímů v jedné aukci

29. listopadu 2023

Kupka, Sýkora, Šíma, Mucha a další stálice

Kupka, Sýkora, Šíma, Mucha a další stálice

1. září 2021

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021


<