Nejlepší letošní Kolíbal

Sýpka 15. 10. 2017

I když je Stanislav Kolíbal jednou z nejvýznamnějších postav českého poválečného umění, jeho aukční výsledky to zatím příliš nepotvrzují. Jeho tři roky starý aukční rekord má hodnotu 900 tisíc korun, což je méně, než jsou maxima Karla Malicha, Karla Nepraš, Věry a Vladimíra Janouškových či Aleše Veselého.   

Stanislav Kolíbal: Geometrické cvičení, 1998


Stanislav Kolíbal: Geometrické cvičení, 1998,
dřevěné desky, lak, železo, kresba tužkou, 69,5 x 67,5 cm,
cena: 170 000 Kč (+20% provize), Sýpka 15. 10. 2017

Zájem o Kolíbalovy práce však zjevně roste. V posledních třech letech aukcemi prošlo 96 jeho děl, od velkoformátových reliéfů po grafiky, z nichž dvě třetiny našly nového majitele. Sedm z nich bylo vydraženo za statisícové částky. Z letos dražených děl je třeba zmínit hlavně soubor papírových reliéfů Geometrické cvičení I.–V. z roku 2004, které se v březnu u Prague Auctions prodaly shodně po 81 tisících korun.

Zatím nejvýznamnější položkou letošní nabídky je reliéf stejného jména, práce na dřevěné desce z konce 90. let, který bude nabízen na nadcházející aukci společnosti Sýpka. Jeho dražba bude startovat na ceně 204 tisíc korun. Jiný reliéf z téhož souboru loni v listopadu vystoupal ze 112 tisíc na 475 tisíc korun.
 

Stanislav Kolíbal: Geometrické cvičení


Stanislav Kolíbal: Geometrické cvičení, 1998,
dřevěné desky, lak, železo, kresba tužkou, 75 x 76 cm,
cena: 475 000 Kč, Prague Auctions 27. 11. 2016

Vyšší vyvolávací cenu nyní nabízeného reliéfu vysvětluje nejen zmiňovaný loňský prodej, ale také zajímavá provenience díla. Věnování na zadní straně desky odkazuje k Anně Svobodové, vdově po fotografu Janu Svobodovi, který Kolíbalova díla kongeniálně fotograficky zachycoval.

Z poválečného umění v nabídce Sýpky dále zaujmou asambláže Běly a Jiřího Kolářových, jemná tušová kresba mřížky od Milana Grygara (nabízena za 120 tisíc + provize) nebo jedna z charakteristických Košilek Věry Janouškové (320 tisíc korun + provize). Od Běly Kolářové bude dražena reprezentativní asambláž z patentek Variace na dva trojúhelníky z roku 1966 (280 tisíc + provize), od Jiřího Koláře pak o deset let mladší asambláž Řeč klidu (120 tisíc korun + provize).

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Kolíbal Stanislav

Poválečné české umění na aukci v Londýně

Poválečné české umění na aukci v Londýně

26. listopadu 2013


<