Nejdražší současný umělec aneb třímilionový klik pro Kovaříka

TOP 10 současného umění na domácích aukcích za rok 2023

Loňským žebříčkem nejdražších prodejů umělců a umělkyň narozených po roce 1960 nejvíce zahýbal konec roku. Za první desítku vydražených děl by hypotetický sběratel zaplatil 9,8 milionu korun, o 2,4 milionu více než v roce 2022. Na zlatý stupínek vystoupal Vojtěch Kovařík, další pozice patřily zavedeným autorům, například Janu Kalábovi či Josefu Bolfovi. Loňské TOP 10 současného umění uzavřela Milena Dopitová.

Za díla současných umělců, narozených po roce 1960, jak je definuje J&T Banka Art Index, utratili loni sběratelé na sálových aukcích 26,1 milionu korun. Z pohledu obratu se už tři roky drží prodeje současného umění na relativně stabilní úrovni.

Celková hodnota prodaných děl současných umělců na sálových aukcích a její podíl na celkovém aukčním obratu
Alternativní popis

Před deseti lety se v této kategorii prodalo 131 položek za 5,9 milionu korun. Velké navýšení zaznamenal rok 2017, jak v objemu, přes 23 milionů korun, tak v počtu prodaných děl (338 položek). Po třech letech 2021 a 2022 loni spadnul počet prodaných současných děl pod tři stovky.

Počet děl současných umělců prodaných na sálových aukcích a jejich podíl na celkových aukčních prodejích
Alternativní popis

Rekordní průměrná cena

Sběratelé si v sezóně 2023 vybírali pečlivě, za co své peníze utratí, a neváhali svého výtvarného favorita či favoritku náležitě ocenit. Z počtu přiklepnutých prodejů (220) lze odvodit dosud rekordní průměrnou částku za položku, téměř 119 tisíc korun.

Průměrná cena děl současných umělců prodaných na sálových aukcích
Alternativní popis

Vyšší cenovky u výtvarných děl za rok 2023 orientačně odpovídají i příslušnému podílu současného umění na celkovém obratu sálových aukcí. Ten vloni činil 1,86 procenta, obdobně jako v posledních letech. Přitom podíl současného umění na absolutním počtu všech přiklepnutých transakcí, který se v předchozích letech pohyboval mezi 4 až 4,9 procenty, loni spadl 3,3 procenta.

TOP 10 současného umění na sálových i on-line aukcích za rok 2023

Pomyslného kupce by celá loňská nejdražší desítka děl prodaných na sálových i on-line aukcích stála přes 9,8 milionu korun. O přibližně 2,4 milionu více než v roce 2022. Na celkovou sumu se více než polovinou složili výsledkový premiant, obraz Spinario za 3 miliony korun od Vojtěcha Kovaříka, a další dvě díla přes milion korun, objekt Flame of Life Jana Kalába a plátno Osamělý večer II Josefa Bolfa. Čtvrté až desáté místo se vešlo do rozmezí necelých tří set tisíc, s 558 tisíci korun za fotografický triptych Mileny Dopitové na konci nejdražší desítky. Pro srovnání, předloni se žebříček nejúspěšnějších prodejů opíral jen o jeden milionový příklep a desátá pozice patřila Pastovi Onerovi za 492 tisíce korun.

Loňské TOP 10 napovědělo, že sběratelé poptávali jak nejmladší malířskou generaci, například Vojtěcha Kovaříka nebo Jana Poupěte, tak osvědčená jména českého výtvarného umění. Jan Kaláb a Josef Bolf zabodovali dvakrát, jeden prodej připadl postupně na Jana Mikulku, Ronyho Plesla, Rudolfa Burdu a Milenu Dopitovou. Leckdy šlo o autorské rekordy.

Výsledkově dominovalo druhé pololetí

Osm z deseti nejdražších dražeb mělo obě varianty, sálovou i elektronickou, a proběhly ve větších pražských aukčních síních (čtyřikrát Galerie Kodl a po jedné Arthouse Hejtmánek, Adolf Loos Apartment and Gallery, 1. Art Consulting CZ a Etcetera Auctions). Velký pořadatelský počin se povedl galerii Weinberg, jejíž nabídka teprve II. prémiové aukce výhradně přes on-line portál Livebid oslovila zainteresované publikum natolik, že si dva prodeje „přes počítač“ vydobyly dokonce první a sedmé místo.

Loni si tuzemští dražebníci schovali trumfy spíše na konec druhého pololetí, neboť na listopad a prosinec 2023 připadlo hned sedm děl z první desítky nejdražších prodejů. Z jara a léta si své postavení v TOP 10 udržely dva obrazy (Josef Bolf a Jan Mikulka) a jedna socha (Rony Plesl) na finální třetí, čtvrté a šesté příčce.

TOP 10 současného umění na domácích sálových i on-line aukcích za rok 2023

1/ Vojtěch Kovařík: Spinário, 2018

SPINÁRIOVojtěch Kovařík: Spinário, 2018,
akryl na plátně, 200 x 200 cm
Aukce Weinberg 12. 12. 2023
konečná cena: 3 000 000 Kč

Velké formáty, předimenzované figury a osobité kulturní odkazy jsou pro Kovaříkovy práce charakteristické. Na první místo loňského žebříčku vyneslo třicátníka původem z Valašska plátno Spinário, datované rokem 2018. Šlo o Kovaříkův vůbec první aukční prodej v Česku. Historie příhozů ukázala, že z katalogové vyvolávací ceny přes 1,1 milionu korun, se patrně díky limitacím odpíchla rovnou i konečná částka, tedy 3 miliony korun. Suma na dvojnásobku spodní hranice předaukčního odhadu a jedna z nejvyšších za dílo současného umění vůbec. Malba inspirovaná známým helénistických bronzem Chlapce, vytahujícího si z nohy trn (tzv. Spinario) už jeden dražební záznam měla, a to z loňského března u londýnských Christie's (prodána za 40 320 liber). Práce Vojtěcha Kovaříka trendují hlavně v zahraničí. V roce 2023 prošlo světovým trhem šestnáct jeho obrazů včetně rekordní Afrodity (z 15. května v New Yorku za 378 tisíc dolarů).

2/ Jan Kaláb: Flame of Life, 2021

Flame of LifeJan Kaláb: Flame of Life, 2021,
barevný sklolaminát, v. 205 x 60 (podstava) cm,
Galerie Kodl 26. 11. 2023
konečná cena:  1 140 000 Kč

Předloňskému premiantovi Janu Kalábovi se v minulých dvanácti měsících podařilo obsadit druhou příčku. S barevným lakovaným sklolaminátovým objektem zaujal sběratele na listopadové aukci. Vstupoval do ní jako již léta zavedený a ceněný autor, kterému by měla slušet vůbec nejvyšší vyvolávací částka v jeho dražebním curriculu, tedy 420 tisíc korun. Odhad hovořil o rozmezí půl milionu až milion korun (bez provize) a nakonec se předpoklad vyplnil. Flame of life byl přiklepnut za 950 tisíc korun, což s provizí činilo 1,14 milionu. Kalábův objekt si připsal i další medailový úspěch, totiž druhé místo mezi osobními maximy, jen sto padesát tisíc korun za předloňským top prodejem Kaleidoskopu 922 (listopad 2022). I v roce 2023 se domácí nabídka musela sklonit před zahraniční (šest dražených položek doma versus devět za hranicemi), ale Jan Kaláb je silný také v přímém ateliérovém a galerijním prodeji.

3/ Josef Bolf: Osamělý večer II, 2007

OSAMĚLÝ VEČER IIJosef Bolf: Osamělý večer II, 2007,
akryl a tuš na plátně, 100 x 135 cm,
Arthouse Hejtmánek 8. 6. 2023
konečná cena: 1 054 000 Kč

Plátno jednoho z nejvyhledávanějších malířů současnosti se z první pozice v pololetním souhrnu přemístilo na třetí příčku v tom celoročním. Metrový Osamělý večer II se díky limitacím dostal na nejvyšší vyvolávací cenu 330 tisíc korun, mimochodem i katalogových 280 tisíc korun bylo aktuálně rekordních (obě částky bez provize). Kladívko na zahradní aukci v Arthouse Hejtmánek muselo počkat na dalších dvacet šest příhozů, než mohlo přiklepnout částku 850 tisíc korun, tedy přes milion včetně provize. Kupcem byl podle médií majitel karlínské Hauch Gallery Jan Třeštík. Celkově patřila loňská sezóna k Bolfovým nejúspěšnějším. Počtem prodaných položek téměř dohnal prozatím nejvydařenější rok 2014 (tehdy dvanáct, loni jedenáct), v parametru finančních objemů si polepšil dokonce násobně. V minulých sezónách šlo v souhrnu o vyšší stovky tisíc za rok, loni si započetl přes 2,3 milionu korun (s provizí).

4/ Jan Mikulka: Zátiší s blumami, 2022

Zátiší s blumamiJan Mikulka: Zátiší s blumami, 2022
olej na plátně, 100 x 150 cm,
Adolf Loos Apartment and Gallery 19. 3. 2023
konečná cena: 834 900 Kč

Téměř každé aukční představení některého z fotorealistických obrazů Jana Mikulky v sobě nese rekordní potenciál, neboť na druhotném trhu s uměním se malířovy práce objevují naprosto ojediněle. Tvoří především na zakázku a olejovou technikou, která je časově velmi náročná. Zátiší s blumami tuto teorii potvrdilo minulý rok v březnu, kdy se u Adolf Loos Apartment and Gallery vydražilo za téměř 835 tisíc korun. Katalogový odhad se pohyboval kolem 500 až 600 tisíc korun (bez poplatků), tedy na úrovni stávajícího Mikulkova maxima. Za předchozí dekádu se nabízelo pouze osm ukázek umělcovy tvorby, v roce 2023 se mohlo licitovat o tři práce. O momentálně nejžádanější zátiší (dvakrát) a figury (jednou).

5/ Jan Poupě: Lom II, 2023

Lom IIJan Poupě: Lom II, 2023,
olej na plátně, 110 x 170 cm,
Galerie Kodl 26. 11. 2023
konečná cena: 780 000 Kč

Úspěch obrazu Lom II musel překvapit i samotné pořadatele listopadové aukce. Galerijně a muzejně ceněný šestatřicátník Jan Poupě byl totiž dražebním skoronováčkem. Databáze uváděly pouze tři prodejní úspěchy s částkami kolem nižších desítek tisíc korun, maximálně 54 tisíc korun z roku 2015. Experti z Galerie Kodl ale velkému plátnu věřili a s právě probíhající Poupětovou sólo výstavou v galerii Kvalitář v zádech (výstava Grotta do února 2024) se pustili do statisícových vod. Vyvolávací cenu Lomu II stanovili na 240 tisíc korun, předaukční odhad osciloval kolem 360 tisíc korun (vše vč. provize). Finálních 780 tisíc korun přeneslo Poupětovy dražební výsledky do zcela jiné dimenze. Absolvent pražské AVU si krajinomalbu zamiloval už na studiích a historickou tradici tohoto oblíbeného žánru přetavil do svých osobitých forem. Inspirativní krajina nemusí být, podle Poupěte, ani malebná, ani přirozená, možná právě naopak. Scenérie z městských periferií nebo vápencových lomů přeměňuje do geometrických struktur, které ale stále nesou lidské měřítko. Někdy i doslova, neboť k vynášení prostorových obrazců používá autor i rýsovací potřeby a pravítko.

6/ Rony Plesl: Stromy rostou z nebe, 2022

Stromy rostou z nebeRony Plesl: Stromy rostou z nebe, 2022,
tavené sklo, v. 68 cm,
Galerie Kodl 28. 5. 2023
konečná cena: 660 000 Kč

V pololetí loňského roku patřilo Pleslovu objektu třetí místo, na konci celkově šesté. Jako nejnovější z trojice trojrozměrných děl v TOP 10 odkazovalo na autorovu ceněnou prezentaci na Bienále v Benátkách (2022), při níž v renesančním kostele Santa Maria della Visitazione představil čtyři skleněné artefakty. Pod názvem Stromy rostou z nebe tematizoval sobě blízké přírodně-duchovní téma. V květnu draženou téměř tunovou realizaci vytvořil sochař, designér a profesor pražské VŠUP Rony Plesl spolu se sklářským expertem Jiřím Šínem technologií tavení a lití křišťálového skla. Ve vysokém reliéfu „zdobený“ kmen nakonec přepsal umělcovy předchozí aukční rekordy, za finálních 660 tisíc korun. Ukázka Pleslovy aktuální volné tvorby byla loni jedinou položkou v této kategorii, další čtyři prodeje se týkaly produktového designu, tedy disciplíny, která autorovi zařídila naprostou většinu tuzemské dražební historie.

7/ Jan Kaláb: Fialová, 2016

FialováJan Kaláb: Fialová, 2016,
akryl na plátně, 119 cm,
Aukce Weinberg 12. 12. 2023
konečná cena: 625 000 Kč

Barevný i tvarový experiment Fialová pochází z roku 2016, ale před domácí dražitele se dostal až loni v prosinci. Dosažená cena 625 tisíc korun jej vynesla na čtvrté místo v rámci večerní on-line licitace u aukčního domu Weinberg a na sedmé v loňském TOP 10. Dvojnásobná účast v žebříčku by Kalábovi přinesla celkem přes 1,7 milionu korun, což je přibližně o půl milionu korun méně než o rok dříve. V roce 2022 byl totiž obratově nepřekonatelný, s prvním a druhým místem za dvě velké realizace.

8/ Josef Bolf: Hřiště, 2018

HřištěJosef Bolf: Hřiště, 2018,
olej, vosk a tuš na plátně, 90 x 125 cm,
Galerie Kodl 26. 11. 2023
konečná cena: 600 000 Kč

Plátno pokryté vrstvami oleje, vosku a tuši se tematicky i výrazově řadí ke sběratelsky nejvyhledávanější etapě autorovy tvorby. Bolfovo Hřiště ze sklonku desátých let bylo již několikrát vystaveno a katalogizováno, takže předaukční odhad dražebníků z Galerie Kodl, kolem 450 tisíc korun, byl celkem v souladu s aktuální cenotvorbou. Výsledných 600 tisíc korun se tedy povedlo dle očekávání a zpečetilo aukčně nejúspěšnějších dvanáct měsíců. Do Bolfovy historicky nejdražší desítky se  propracovaly hned čtyři loňské prodeje a zamíchaly kartami na prvním, druhém, čtvrtém a osmém místě.

9/ Rudolf Burda: Matt eye, 2018

Matt eyeRudolf Burda: Matt eye, 2018,
stříbřené sklo, v.  25 cm
1. Art Consulting CZ 12. 11. 2023
konečná cena: 576 000 Kč

Stejně jako před rokem nechybí v celoročním ohlédnutí sochař a návrhář Rudolf Burda, opět se skleněnou variací na sféru. V předloňské desítce mu větší zlaté slunce Matt Gold Vibration Sun vyneslo sedmou příčku za 552 tisíc korun, loni, dle pravidel nepřímé úměry, stálo průměrově menší stříbřené Matné oko (Matt eye) o čtyřiadvacet tisíc více, přesně 576 tisíc korun. Zájemci o jeho tvorbu patrně stále raději nakupují napřímo nebo přes galerijní zastoupení v zahraničí, neboť aukčních výsledků má Rudolf Burda v tuzemsku málo. Celkem sedm, s nejstarším uskutečněným příklepem v roce 2017.

10/ Milena Dopitová: Kadeřnický salón, 1993

KADEŘNICKÝ SALÓNMilena Dopitová: Kadeřnický salón, 1993,
černobílá fotografie 1/1 (3ks), 200 x 321 cm (celkem),
konečná cena: 558 000 Kč
Etcetera Auctions 25. 11. 2023

Jedinou ženou v TOP 10 za loňský rok byla Milena Dopitová. Své životní jubileum oslavila i osobním aukčním maximem, pěknými 558 tisíci korun za původní fotografický triptych Kadeřnický salón. Autorky si druhotný trh s uměním všiml poměrně pozdě, server Artplus eviduje teprve dva záznamy v aukční historii, oba z roku 2023. Plus jeden z roku 2021 za instalaci Křídla u Prague Auctions. První prodej Adresát neznámý se odehrál vloni v dubnu u Etcetera Auctions, ještě v rámci běžné jarní dražby. Listopadovému Kadeřnickému salónu titíž pořadatelé již vyčlenili vlastní sekci a zařadili jej do dvanáctikusového výběru s podtitulem Díla významných českých umělkyň. A nejen mezi nimi zazářil.

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

21. dubna 2024