Nejdražší portrét

European Arts 20. 5. 2014

Nejdražším dílem večerní aukce společnosti European Arts, která se konala v úterý 20. května, se stalo titulní dílo katalogu, obraz Dvě koupající se dívky od Václava Špály. Výrazná figurativní malba z roku 1917 se prodala s bezmála půl milionovým nárůstem za 2,88 milionu korun.

Václav Špála: Dvě koupající se dívky / 1917
Václav Špála:
Dvě koupající se dívky / 1917
olej na kartonu / 46 x 47 cm
cena: 2 880 000 Kč

 

Z nabízených více než 150 uměleckých děl jich kupce našly dvě třetiny, dohromady za 24,8 milionu korun. Na milion bylo vydraženo 5 obrazů, dalších 36 položek bylo přiklepnuto za více než sto tisíc korun. V nových autorských rekordech se prodaly obrazy Josefa Mánesa a Stanislava Podhrázského.

Portrét paní Aloisie Taschkové od Josefa Mánesa, který se prodal s mírným nárůstem za 1,62 milionu korun, je dílem, jaké se v aukci minimálně deset let neobjevilo. V databázi ART+ najdeme jen pět Mánesových obrazů, přičemž žádný – s výjimkou drobného oleje Útonulý, který o pár dní později nabízela galerie Vltavín – nemá tak dobrou výstavní a publikační historii. Prodejní cena je nejen Mánesovým aukčním rekordem, ale současně jednou z vůbec nejvyšších cen za portrét.

Josef Mánes: Portrét paní Aloisie Taschkové / 1843
Josef Mánes: Portrét paní
Aloisie Taschkové / 1843
olej na plátně / 71 x 58 cm
cena: 1 620 000 Kč

 

Z jednoho na 2,64 milionu korun vystoupal nově objevený raný obraz Jakuba Schikanedera Intimní chvilka z 80. let 19. století. Vynikající publikační historii má za sebou naopak obraz V létě, dílo Antonína Hudečka z roku 1903. Poprvé publikován byl již tři roky po svém vzniku ve Volných směrech, o jednačtyřicet let později o něm Antonín Matějček v malířově monografii, kde je barevně reprodukován, píše, že v něm Hudeček nachází sám sebe a že jeho „malířský rukopis [zde] nabyl větší pevnosti a výraznosti“. O obraz se utkali tří zájemci dražící po telefonu a vítězná nabídka činila 1,92 milionu korun.

Poslední milionovou položkou se stal ženský akt Eva od vůdčího představitele francouzské salonní malby Alexandra Cabanela. Obraz z let 1863–67 se prodal za vyvolávací cenu 1,14 milionu korun, což je minimálně o 200 tisíc méně, než za kolik byl před šesti lety vydražen na aukci Christieʼs v New Yorku.

O prodej za vyvolávací cenu šlo i v případě Podhrázského aukčního rekordu. Postaral se o něj obraz Tři dívky, který v dubnu získal cenu odborné komise na veletrhu Antique a který našel kupce za 900 tisíc korun. Předchozí, dubnový rekord za jiný Podhrázského obraz tak překonal o 380 tisíc korun. Na malířově retrospektivě v Domě U Kamenného zvonu Tři dívky sice chyběly, jsou však reprodukovány v publikaci, která u příležitosti výstavy vyšla.

Antonín Hudeček: V létě / 1903
Antonín Hudeček:
V létě / 1903
olej na plátně / 95 x 95 cm
cena: 1 920 000 Kč

 

Za 600 tisíc korun, což je druhá nejvyšší autorská cena dosažená v aukci, se prodala rozměrná zimní krajina od Aloise Kalvody z doby po roce 1910 a za částky kolem půl milionu korun byla dražena ještě díla Josefa Navrátila, Václava Brožíka, Josefa Ullmanna a Oty Bubeníčka. Malířsky i tematicky velice zajímavým dílem byl obraz Červánky na periferii od Antonína Waldhausera, který nový majitel získal za 168 tisíc korun.

Z poválečného umění se nejdráže, za 468 tisíc korun prodala drobná Hlava (Lebka) od Václava Boštíka. Z dalších zastoupených autorů jmenujme Huga Demartiniho (180 tisíc), Vojtěcha Tittelbacha (168 tisíc) a Jiřího Anderleho (168 tisíc korun). Obraz Adam a Eva z roku 1999 od posledně jmenovaného se na trh vrátil po dvanácti letech. Nejen, že se jeho cena oproti roku 2002 nezvýšila, ale prodávající v konečném výsledku tratil bezmála 60 tisíc korun, tedy třetinu ceny, za kterou jej získal.

Vedle obrazů a prací na papíře bylo součástí nabídky i několik soch. Nejdráže se prodala sádrová plastika Klečící od Jana Baucha. Dívčí figury z roku 1928 se z 60 tisíc dostala až na 276 tisíc korun. Za více než sto tisíc korun, v tomto případě však šlo o prodej za vyvolávací cenu, byla vydražena ještě dřevěná raně barokní socha evangelisty Matouše. Nový majitel ji získal za 240 tisíc korun.

 


Související články

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Mánes Josef

Mánes a spol.

Mánes a spol.

17. května 2016

Nově objevený Mánes ve Vídni

Nově objevený Mánes ve Vídni

15. dubna 2016

Štyrský a šperky

Štyrský a šperky

1. ledna 2009

European Arts

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

Piskač za 15 milionů a další úspěchy

24. května 2021

Lebeda z Karlových Varů

Lebeda z Karlových Varů

14. května 2021

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021


<