Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 30.01.2014
Středeční aukce renesančního umění společnosti Christieʼs, první z velkých aukcí letošního roku, vynesla 45 milionů dolarů. Nejsledovanější položka aukce, tzv. Rotschildovská modlitební knížka, zůstala poněkud za očekáváním. Svůj titul nejdražšího iluminovaného rukopisu prodaného v aukci však potvrdila.
 | Kniha hodinek / Gent; Bruggy, 1505-10 252 listů / 23 x 16 cm cena: 13 605 000 USD |
Bohatě iluminovaný rukopis vytvořený na začátku 16. století v jižním Nizozemí se na trh vrátil po patnácti letech. V létě 1999 byl v Londýně vydražen za téměř 8,6 milionu liber (tehdejším kurzem 13,4 milionu dolarů) a stal se tak rekordmanem ve své kategorii.
Experti aukční síně před včerejší aukcí aktuální cenu odhadovali na 12 až 18 milionů dolarů (bez aukční provize). Kniha, která je jedním z nejkvalitnějších iluminovaných rukopisů v privátním držení, se nakonec prodala za 13,6 milionu dolarů, což odpovídá spodní hranici odhadu. Aukční síň přitom pro propagaci rukopisu udělala maximum, mimo jiné jej prezentovala na samostatných výstavách v Londýně, Moskvě a Hong Kongu.
Rukopis byl vytvořen mezi lety 1505 a 1510 v Gentu nebo v Bruggách pro jednoho z dvořanů císaře Maxmiliána I. Jde o tzv. knihu hodinek, sbírku modliteb pro různé části dne. Rukopis má 252 stran přibližně formátu A5 a více než 150 iluminací. Název Rotschildovská modlitební knížka získal v 19. století, kdy se dostal do sbírky této rodiny.
 | Lucas Cranach st: Zákon a milost / 1536 olej na desce / 65 x 120 cm cena: 2 225 000 USD |
Z dalších děl nabízených na téže aukci zmiňme například obraz Zákon a milost od Lucase Cranacha st., jehož o pár let starší varianta se nachází ve sbírce Národní galerie v Praze. Prodal se za 2,2 milionu dolarů.
Zajímavý pro nás byl také obraz Madony s Ježíškem, sienská práce z druhé poloviny 14. století, která vykazuje řadu styčných znaků se soudobým českým malířstvím. Co má mít ale toto dílo, které našlo nového majitele při ceně 581 tisíc dolarů, společného s renesancí, ponechme stranou.
 | Paolo di Giovanni Fei: Madona s Ježíškem / 2. pol. 14. stol. tempera a zlato na desce / 77,5 x 51,4 cm cena: 581 000 USD |
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
26. července 2024
8. července 2024