Nejdražší iluminovaný rukopis (ne)zklamal

V Christieʼs se prodala kniha hodinek za 13,6 mil. dolarů

Středeční aukce renesančního umění společnosti Christieʼs, první z velkých aukcí letošního roku, vynesla 45 milionů dolarů. Nejsledovanější položka aukce, tzv. Rotschildovská modlitební knížka, zůstala poněkud za očekáváním. Svůj titul nejdražšího iluminovaného rukopisu prodaného v aukci však potvrdila.

Kniha hodinek / Gent; Bruggy,
1505-10
252 listů /
23 x 16 cm
cena:
13 605 000 USD

Bohatě iluminovaný rukopis vytvořený na začátku 16. století v jižním Nizozemí se na trh vrátil po patnácti letech. V létě 1999 byl v Londýně vydražen za téměř 8,6 milionu liber (tehdejším kurzem 13,4 milionu dolarů) a stal se tak rekordmanem ve své kategorii.

Experti aukční síně před včerejší aukcí aktuální cenu odhadovali na 12 až 18 milionů dolarů (bez aukční provize). Kniha, která je jedním z nejkvalitnějších iluminovaných rukopisů v privátním držení, se nakonec prodala za 13,6 milionu dolarů, což odpovídá spodní hranici odhadu. Aukční síň přitom pro propagaci rukopisu udělala maximum, mimo jiné jej prezentovala na samostatných výstavách v Londýně, Moskvě a Hong Kongu.

Rukopis byl vytvořen mezi lety 1505 a 1510 v Gentu nebo v Bruggách pro jednoho z dvořanů císaře Maxmiliána I. Jde o tzv. knihu hodinek, sbírku modliteb pro různé části dne. Rukopis má 252 stran přibližně formátu A5 a více než 150 iluminací. Název Rotschildovská modlitební knížka získal v 19. století, kdy se dostal do sbírky této rodiny.

Lucas Cranach st.: Zákon a milost
Lucas Cranach st: Zákon
a milost / 1536
olej na desce /
65 x 120 cm
cena: 2 225 000 USD

Z dalších děl nabízených na téže aukci zmiňme například obraz Zákon a milost od Lucase Cranacha st., jehož o pár let starší varianta se nachází ve sbírce Národní galerie v Praze. Prodal se za 2,2 milionu dolarů.

Zajímavý pro nás byl také obraz Madony s Ježíškem, sienská práce z druhé poloviny 14. století, která vykazuje řadu styčných znaků se soudobým českým malířstvím. Co má mít ale toto dílo, které našlo nového majitele při ceně 581 tisíc dolarů, společného s renesancí, ponechme stranou.

Madona s Ježíškem / 2. pol. 14. stol. Paolo di Giovanni Fei: Madona
s Ježíškem / 2. pol. 14. stol.
tempera a zlato na desce / 77,5 x 51,4 cm
cena: 581 000 USD

O loňské staré mistry se postaraly Londýn a Paříž

Nejdražší zahraniční prodeje v kategorii starého umění za rok 2025

Uplynulá sezóna přinesla řadu zajímavých prodejů staromistrovských děl, které zůstavily nové autorské, žánrové nebo technické rekordy. Vítězství v žebříčku si zajistil italský vedutista Canaletto s nevídanými téměř 32 miliony liber, do nejdražší pěti...

14. ledna 2026
Dominantní Klimt a premiérová Frida Kahlo

TOP 10 světových aukcí za rok 2025

Světovému aukčnímu trhu se loni v nejvyšších cenových patrech opravdu dařilo. Padla hranice 200 milionů dolarů za jeden obraz a dalších pět děl se prodalo za více než 50 milionů. Pomyslné stupně vítězů opanoval Gustav Klimt v součtu za 391 milionů, p...

12. ledna 2026
Bohemika za víc než půl miliardy

Přehled nejdražších českých autorů na světových aukcích v roce 2025

Za díla deseti nejdražších českých autorů dražitelé na zahraničních aukcích loni utratili přes 600 milionů korun. I když identita kupců není známá, lze předpokládat, že ve většině případů šlo o české sběratele.

8. ledna 2026