Nejdražší iluminovaný rukopis (ne)zklamal

V Christieʼs se prodala kniha hodinek za 13,6 mil. dolarů

Středeční aukce renesančního umění společnosti Christieʼs, první z velkých aukcí letošního roku, vynesla 45 milionů dolarů. Nejsledovanější položka aukce, tzv. Rotschildovská modlitební knížka, zůstala poněkud za očekáváním. Svůj titul nejdražšího iluminovaného rukopisu prodaného v aukci však potvrdila.

 

Kniha hodinek / Gent; Bruggy,
1505-10
252 listů /
23 x 16 cm
cena:
13 605 000 USD 

 

Bohatě iluminovaný rukopis vytvořený na začátku 16. století v jižním Nizozemí se na trh vrátil po patnácti letech. V létě 1999 byl v Londýně vydražen za téměř 8,6 milionu liber (tehdejším kurzem 13,4 milionu dolarů) a stal se tak rekordmanem ve své kategorii.

Experti aukční síně před včerejší aukcí aktuální cenu odhadovali na 12 až 18 milionů dolarů (bez aukční provize). Kniha, která je jedním z nejkvalitnějších iluminovaných rukopisů v privátním držení, se nakonec prodala za 13,6 milionu dolarů, což odpovídá spodní hranici odhadu. Aukční síň přitom pro propagaci rukopisu udělala maximum, mimo jiné jej prezentovala na samostatných výstavách v Londýně, Moskvě a Hong Kongu.

 

 

Rukopis byl vytvořen mezi lety 1505 a 1510 v Gentu nebo v Bruggách pro jednoho z dvořanů císaře Maxmiliána I. Jde o tzv. knihu hodinek, sbírku modliteb pro různé části dne. Rukopis má 252 stran přibližně formátu A5 a více než 150 iluminací. Název Rotschildovská modlitební knížka získal v 19. století, kdy se dostal do sbírky této rodiny.

Lucas Cranach st.: Zákon a milost
Lucas Cranach st: Zákon
a milost / 1536
olej na desce / 
65 x 120 cm
cena: 2 225 000 USD

 

Z dalších děl nabízených na téže aukci zmiňme například obraz Zákon a milost od Lucase Cranacha st., jehož o pár let starší varianta se nachází ve sbírce Národní galerie v Praze. Prodal se za 2,2 milionu dolarů.

Zajímavý pro nás byl také obraz Madony s Ježíškem, sienská práce z druhé poloviny 14. století, která vykazuje řadu styčných znaků se soudobým českým malířstvím. Co má mít ale toto dílo, které našlo nového majitele při ceně 581 tisíc dolarů, společného s renesancí, ponechme stranou.

Madona s Ježíškem / 2. pol. 14. stol. Paolo di Giovanni Fei: Madona
s Ježíškem / 2. pol. 14. stol.
tempera a zlato na desce / 77,5 x 51,4 cm
cena: 581 000 USD

 

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<