Milionový pohár a drazí Italové

Arcimboldo 18. 11. 2018

Pohár z nosorožčího rohu se na nedělní aukci galerie Arcimboldo prodal s mírným nárůstem za 1,27 milionu korun. Nového majitele celkem našla necelá třetina z šesti desítek nabízených obrazů a soch starých mistrů.

Mikuláš Pfaff: Pohár z nosorožčího rohu, Praha 1607–11,
výška 17,7 cm, cena: 1 271 000 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018

Pohár pocházející pravděpodobně z kunstkomory Rudolfa II. (více zde) pro zákazníka na telefonu vydražil majitele galerie Oldřich Hejtmánek. Proti němu dražil ještě jeden zájemce v sále, nezapojil se však žádný ze zahraničních telefonů, které přitom aktivně přihazovaly na jiné položky. Slyšet bylo italštinu, němčinu, angličtinu i francouzštinu.

Vedle poháru nejvyšších cen dosáhly čtyři obrazy italských mistrů. Madona s dítětem, práce Sienské školy z 14. století, se prodala za vyvolávací cenu 1,085 milionu korun. Shodně za 930 tisíc korun odešl renesanční diptych Sv. Kryštofa a Sv. Rocha a studie hlavy vousatého muže od benátského raně barokního malíře Bernarda Strozziho. Za 837 tisíc korun se prodalo působivé oplakávání Krista od caravaggisty Orazia Borgianniho.

Bernardo Strozzi: Lamentace

Orazio Borgianni: Lamentace, 1600-05
olej na plátně, 76 x 140 cm, cena: 837 000 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018

Pokud jde o cenové nárůsty, nejvíce se bojovalo o rozměrnou pijáckou scénu připsanou Janu Steenovi, která vystoupala z 403 tisíc na 750 tisíc korun, a anonymní italské Zátiší s opicí, které se z 279 tisíc dostalo na 508 tisíc korun.

Bez kupce mimo jiné zůstala nejdražší položka aukce, dva protějškové obrazy Slavnostní banket při svíčkách, práce benátského malíře přelomu 17. a 18. století Alessandra Pizzy. Dvě více jak metrová plátna byla nabízena za 1,24 milionu korun.

Jan Steen: Slavnost

Jan Steen (připsáno): Slavnost, polovina 17. stol.
olej na plátně, 122 x 144 cm, cena: 750 200 Kč, Arcimboldo 18. 11. 2018

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024