Milionoví Kupkové na výstavě v Expo 58 Art

Adolf Loos Apartment and Gallery, 26.2. – 20.3.2022

Osm z dvaceti nejdražších obrazů Františka Kupky, které prošly českými aukcemi, či nejdražší dílo Alfonse Muchy na tuzemských aukcích jsou k vidění na unikátní výstavě Kupka-Mucha. Ve své výstavní síni Expo 58 Art ji uspořádal aukční dům Adolf Loos Apartment and Gallery. Více než 80 obrazů a jediné dvě Kupkovy sochy v celkové hodnotě přes 2,5 miliardy korun je možno zhlédnout do 20. března.

 
 
 
První výstavu ve své nové výstavní síni Expo 58 Art věnoval aukční dům Adolf Loos Apartment and Gallery ikonickým obrazům Františka Kupky a Alfonse Muchy. Na skleněných panelech visí mimo jiné pět z deseti nejdražších Kupkových děl, která se dosud prodala na tuzemských aukcích. Řadu z nich si dnešní vlastníci koupili na dražbách pořádaných právě aukční síní Adolf Loos Appartment and Gallery.
 
Mezi vystavenými díly nechybí Kupkova aukční trojka a čtyřka – Série C I. a Tvar modré. První z obrazů se prodal v roce 2016 za 62 milionů korun. Tvar modré o čtyři roky dříve stál kupujícího necelých 57,5 milionu korun.
 
Návštěvníci si mohou prohlédnout i loňskou nejdražší Kupkovu malbu Koupání, která se prodala za 25,2 milionu korun a v aukčním žebříčku roku 2021 se zařadila na osmé místo. Zajímavostí je, že o čtyři roky dříve tento olej na plátně z roku 1904 koupil původní majitel za 16,2 milionu korun. Investice mu tak přinesla zhodnocení o 56 procent. 
 
 
 
 
Části výstavy, která je věnována Alfonsi Muchovi, cenově dominuje Pohled do budoucnosti. Ten se loni prodal za 13,31 milionu korun a zařadil se na první místo autorova tuzemského aukčního cenového žebříčku.
 
Výstava v Expo 58 Art je volným připomenutím jediné společné výstavy Františka Kupky a Alfonse Muchy, která se konala v roce 1936 v Paříži, pod názvem F. Kupka, A. Mucha, v „Musée des Écoles Étrangéres Contemporaines“ v Jeu de Paume v Tuilerijských zahradách. 
Většina děl je zapůjčena ze soukromých sbírek z tuzemska a zahraničí. Některá mohou návštěvníci vidět vůbec poprvé. Několik vystavovaných obrazů pochází z nejslavnější předválečné sbírky Františka Kupky, kterou vlastnil továrník, mecenáš umění a Kupkův nejbližší přítel a podporovatel, Jindřich Waldes. Část děl pochází z proslulé sbírky významného pařížského galeristy Louise Carrého, který jako jediný Františka Kupku zastupoval (od roku 1951 do roku 1957). K vidění jsou také díla z původních sbírek např. ze sbírky manželky malíře paní Eugenie Kupkové, blízkého přítele A. P. Galiena, Jiřího Koláře a dalších významných sběratelů.
 
Poprvé se na jedné výstavě sejdou jediné dvě sochy vytvořené Františkem Kupkou - bronzové busty jeho manželky Eugenie.  

Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<