Milionoví Kupkové na výstavě v Expo 58 Art

Adolf Loos Apartment and Gallery, 26.2. – 20.3.2022

Osm z dvaceti nejdražších obrazů Františka Kupky, které prošly českými aukcemi, či nejdražší dílo Alfonse Muchy na tuzemských aukcích jsou k vidění na unikátní výstavě Kupka-Mucha. Ve své výstavní síni Expo 58 Art ji uspořádal aukční dům Adolf Loos Apartment and Gallery. Více než 80 obrazů a jediné dvě Kupkovy sochy v celkové hodnotě přes 2,5 miliardy korun je možno zhlédnout do 20. března.

 
 
 
První výstavu ve své nové výstavní síni Expo 58 Art věnoval aukční dům Adolf Loos Apartment and Gallery ikonickým obrazům Františka Kupky a Alfonse Muchy. Na skleněných panelech visí mimo jiné pět z deseti nejdražších Kupkových děl, která se dosud prodala na tuzemských aukcích. Řadu z nich si dnešní vlastníci koupili na dražbách pořádaných právě aukční síní Adolf Loos Appartment and Gallery.
 
Mezi vystavenými díly nechybí Kupkova aukční trojka a čtyřka – Série C I. a Tvar modré. První z obrazů se prodal v roce 2016 za 62 milionů korun. Tvar modré o čtyři roky dříve stál kupujícího necelých 57,5 milionu korun.
 
Návštěvníci si mohou prohlédnout i loňskou nejdražší Kupkovu malbu Koupání, která se prodala za 25,2 milionu korun a v aukčním žebříčku roku 2021 se zařadila na osmé místo. Zajímavostí je, že o čtyři roky dříve tento olej na plátně z roku 1904 koupil původní majitel za 16,2 milionu korun. Investice mu tak přinesla zhodnocení o 56 procent. 
 
 
 
 
Části výstavy, která je věnována Alfonsi Muchovi, cenově dominuje Pohled do budoucnosti. Ten se loni prodal za 13,31 milionu korun a zařadil se na první místo autorova tuzemského aukčního cenového žebříčku.
 
Výstava v Expo 58 Art je volným připomenutím jediné společné výstavy Františka Kupky a Alfonse Muchy, která se konala v roce 1936 v Paříži, pod názvem F. Kupka, A. Mucha, v „Musée des Écoles Étrangéres Contemporaines“ v Jeu de Paume v Tuilerijských zahradách. 
Většina děl je zapůjčena ze soukromých sbírek z tuzemska a zahraničí. Některá mohou návštěvníci vidět vůbec poprvé. Několik vystavovaných obrazů pochází z nejslavnější předválečné sbírky Františka Kupky, kterou vlastnil továrník, mecenáš umění a Kupkův nejbližší přítel a podporovatel, Jindřich Waldes. Část děl pochází z proslulé sbírky významného pařížského galeristy Louise Carrého, který jako jediný Františka Kupku zastupoval (od roku 1951 do roku 1957). K vidění jsou také díla z původních sbírek např. ze sbírky manželky malíře paní Eugenie Kupkové, blízkého přítele A. P. Galiena, Jiřího Koláře a dalších významných sběratelů.
 
Poprvé se na jedné výstavě sejdou jediné dvě sochy vytvořené Františkem Kupkou - bronzové busty jeho manželky Eugenie.  

Související články

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Třetí ročník festivalu umění v Praze

Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....

1. května 2024
Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<