Medek za deset a rekordy od Bubáka po Wachsmana

European Arts 22. 11. 2015

European Arts – Surrealistický obraz Mikuláše Medka Květináče (Snídaně) se na aukci European Arts prodal za rekordních více než 10 milionů korun. Jde nejen o nejvyšší cenu zaplacenou za Medka v aukci, ale současně i o nejvyšší aukční cenu za dílo poválečného umění. Medkovi titul nejdražšího autora druhé poloviny 20. století patřil již dříve (na rekord by ostatně stačil i prodej za vyvolávací cenu 8,9 milionu), vůbec poprvé se však cena nějakého díla v této kategorii vyšplhala přes 10 milionů korun.

Mikuláš Medek: Květináče (Snídaně), 1950,  olej na plátně, 109 x 56 cm, 10 060 200 Kč
Mikuláš Medek: Květináče (Snídaně), 1950,
olej na plátně, 109 x 56 cm, 10 060 200 Kč

Vysokou cenu vysvětluje časná datace a výrazný námět. Díla z přelomu 40. a 50. let, která patří mezi nejvíce ceněné Medkovy práce, jsou na trhu velice vzácná. K srovnání se nabízí v podstatě jen obraz Vyhřezlá matka z roku 1949, který se před patnácti lety prodal na aukci Dorothea za 2,5 milionu korun. Šlo tehdy o první milionový prodej poválečného umění a autorský rekord tento obraz držel dlouhých deset let. Druhý Medkův obraz nabízený European Arts, informelní kompozice z cyklu autorových prací pro Československé Aaerolinie, se prodal za vyvolávací cenu 1,86 milionu korun.

Aukce European Arts, která se konala v neděli 22. listopadu v pražském Obecním domě, dohromady vynesla 47,6 milionu korun, což je pro společnost historicky druhý nejlepší výsledek, po letošní březnové aukci. Nového majitele našly tři pětiny z více než dvou set nabízených obrazů, soch a prací na papíře. Milionovou hranici překonalo deset děl, dalších 36 položek bylo draženo za částky nad sto tisíc korun. V nových autorských rekordech se vedle Medka prodala díla Aloise Bubáka, Antonína Slavíčka, Aloise Wachsmana a Huga Demartiniho.

Nově nalezený Slavíčkův obraz Z okolí Oldřichovce z roku 1908, který byl dlouho znám jen z černobíle reprodukce, startoval těsně pod 2 miliony, několik zájemců však jeho cenu vyhnalo až na téměř 3,8 milionu korun (obraz byl reprodukován v minulém čísle jako aukční tip). To je o pětinu víc, než byl dosavadní, šest let starý malířův aukční rekord. Vydržel však pouhý týden, na aukci Galerie Kodl jej o necelých 200 tisíc překonal obraz Chalupa na Okoři. Výrazný nárůst zaznamenala také krajina od Aloise Bubáka, která se letos objevila na výstavě Má vlast. Obraz Nudvojovice u Trutnova z roku 1854 se dostal z 1,6 na 2,86 milionu korun. Za doplnění přitom stojí, že dosažená cena je dvojnásobkem sumy, za kterou bylo toto plátno neúspěšně nabízeno před šesti lety.

Obraz Aloise Wachsmana Koupání z roku 1930, který jsme představovali v minulém čísle v rubrice na trhu, se prodal za 2,6 milionu korun, což je bezmála o půl milionu víc, než byl autorův dosavadní aukční rekord. Dalšími milionovými položkami byla díla Václava Boštíka (2,73 milionu), francouzského impresionisty druhé generace Henriho Martina (1,49 milionu), Bohumila Kubišty (1,37 milionu) či Václava Špály (1,24 milionu korun).

Mimořádným úspěchem je také prodej nové nástěnné sochy Karla Malicha z roku 2011, která byla vydražena s nárůstem za 1,55 milionu korun. Dosažená cena je dvojnásobkem částky, za kterou nové Malichovy sochy prodává jeho galerista Zdeněk Sklenář. Podobným úspěchem je také cena 335 tisíc korun ze jeden z umělcových pastelů. Nejdražší práce tohoto typu se dosud prodávaly za částky kolem 200 tisíc korun.

O pouhých 6 tisíc korun překonal svůj dosavadní rekord Hugo Demartini, když se jeho nedatovaný sádrový objekt, otevřená krychle o straně dlouhé 85 cm, prodal s mírným nárůstem za 906 tisíc korun. Dílčím rekordem je také cena 118 tisíc korun za rozměrnou kresbu tuší od Stanislava Kolíbala. V kategorii soch je úspěchem také cena 323 tisíc korun za sádrovou hlavu od Emila Filly, jejíž dražba startovala na pětinové částce. Jde o druhou nejvyšší cenu za Fillovu plastiku, nejvyšší za sádru.

Ze současného umění se nejdráže prodal raný obraz Bubliny od Josefa Bolfa. Malba akrylem a sprejem na sametu z let 2002–04 našla nového majitele za 236 tisíc korun.

Alois Bubák: Nudvojovice u Trutnova, 1854, olej na plátně, 72 x 109 cm, cena: 2 856 600 Kč
Alois Bubák: Nudvojovice u Trutnova,
1854,
olej na plátně, 72 x 109 cm,
cena: 2 856 600 Kč

Artslimit 24. 3. 2024