Toyen v suverénním rekordu

Galerie Kodl 28. 5. 2017

Nedělní aukce Galerie Kodl výrazně přepsala dosavadní aukční maximum Toyen. Její rozměrné plátno Šero v pralese z konce 20. let se prodalo za vynikajících 36 milionů korun včetně provize.  Nad 10 milionů korun bylo vydraženo ještě několik dalších děl.

Toyen: Šero v pralese, 1929, olej na plátně, 114 x 89 cm, dosažená cena: 36 000 000 Kč

Toyen: Šero v pralese, 1929,
olej na plátně, 114 x 89 cm,

cena: 36 000 000 Kč

Plátno startovalo na minimálním podání necelých 17 milionů korun včetně provize (více zde). Utkali se o něj v nepříliš dynamické licitaci dva zájemci ze sálu a jeden na telefonu. Telefonní limit po chvíli dražení nabídl cenu 25 milionů korun, na kterou zareagovala už jen jedna z dam v sále. Po jeho druhém výrazném navýšení na 30 milionů korun už nikdo na tento příhoz neodpověděl. Za několik minut po začátku dražby prohlásil licitátor obraz za prodaný ve prospěch sběratele na telefonu. Dosavadní, osm let starý rekord tak Šero v Pralese překonalo téměř o 13 milionů korun.

Telefonním limitem byl vydražen i druhý nejdražší obraz aukce, raný olej Giorgia de Chirica Zapomenuté hračky (více o něm zde). Ten začínal s vyšší vyvolávací cenou, téměř 23 milionů korun. Po poměrně krátkém souboji telefonů vystoupal na konečnou cenu 31,4 milionu korun. Nedávno prošel trhem Chiricův pozdní obraz Trubadúr (více zde), první významnější dílo dražené u nás. Ten však dosáhl "jen" na částku 15,6 milionu korun.

Giorgio de Chirico: Zapomenuté hračky, 1915–16, olej na plátně, 55 x 25,5 cm,  dosažená cena: 31 440 000 Kč

  Giorgio de Chirico:
  Zapomenuté hračky, 1915–16,
  olej na plátně, 55 x 25,5 cm,
  cena: 31 440 000 Kč

Nad hranici 10 milionů korun se dostal i jeden z obrazů Antonína Slavíčka Žně v Kraskově z roku 1906. Po pětiminutové licitaci ho vydražil zájemce na telefonu za 13,4 milionu korun. 11,7 milionu korun zaplatil nový majitel za velkoformátový olej Emila Filly z první poloviny 30. let Žena na pláži.

Svá aukční maxima výrazně vylepšili například František Matoušek, Jan Kotík nebo Adolf Chwala. Za vysoké částky přesahující milion korun byli dále draženi i Vlaho Bukovac, Josef Lada, Rudolf Kremlička, Kamil Lhoták, František Muzika a řada dalších.

Emil Filla: Žena na pláži, 1932-33  tempera a olej na plátně, 89 cm x 144 cm dosažená cena: 11 760 000 Kč

Emil Filla: Žena na pláži, 1932-33, tempera a olej na plátně, 89 cm x 144 cm,
cena: 11 760 000 Kč

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024