Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Galerie Kodl | Datum 28.05.2017
Nedělní aukce Galerie Kodl výrazně přepsala dosavadní aukční maximum Toyen. Její rozměrné plátno Šero v pralese z konce 20. let se prodalo za vynikajících 36 milionů korun včetně provize. Nad 10 milionů korun bylo vydraženo ještě několik dalších děl.
Toyen: Šero v pralese, 1929,
olej na plátně, 114 x 89 cm,
cena: 36 000 000 Kč
Plátno startovalo na minimálním podání necelých 17 milionů korun včetně provize (více zde). Utkali se o něj v nepříliš dynamické licitaci dva zájemci ze sálu a jeden na telefonu. Telefonní limit po chvíli dražení nabídl cenu 25 milionů korun, na kterou zareagovala už jen jedna z dam v sále. Po jeho druhém výrazném navýšení na 30 milionů korun už nikdo na tento příhoz neodpověděl. Za několik minut po začátku dražby prohlásil licitátor obraz za prodaný ve prospěch sběratele na telefonu. Dosavadní, osm let starý rekord tak Šero v Pralese překonalo téměř o 13 milionů korun.
Telefonním limitem byl vydražen i druhý nejdražší obraz aukce, raný olej Giorgia de Chirica Zapomenuté hračky (více o něm zde). Ten začínal s vyšší vyvolávací cenou, téměř 23 milionů korun. Po poměrně krátkém souboji telefonů vystoupal na konečnou cenu 31,4 milionu korun. Nedávno prošel trhem Chiricův pozdní obraz Trubadúr (více zde), první významnější dílo dražené u nás. Ten však dosáhl "jen" na částku 15,6 milionu korun.
Giorgio de Chirico:
Zapomenuté hračky, 1915–16,
olej na plátně, 55 x 25,5 cm,
cena: 31 440 000 Kč
Nad hranici 10 milionů korun se dostal i jeden z obrazů Antonína Slavíčka Žně v Kraskově z roku 1906. Po pětiminutové licitaci ho vydražil zájemce na telefonu za 13,4 milionu korun. 11,7 milionu korun zaplatil nový majitel za velkoformátový olej Emila Filly z první poloviny 30. let Žena na pláži.
Svá aukční maxima výrazně vylepšili například František Matoušek, Jan Kotík nebo Adolf Chwala. Za vysoké částky přesahující milion korun byli dále draženi i Vlaho Bukovac, Josef Lada, Rudolf Kremlička, Kamil Lhoták, František Muzika a řada dalších.
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
13. května 2017
2. května 2024
24. dubna 2024
6. července 2023