Max Beckmann v novém světovém rekordu

Christie’s 27. 6. 2017

Série aukcí s názvem 20th Century Week v Christie’s v Londýně vyvrcholila večerní aukcí impresionismu a moderního umění. Večer přinesl kromě jiných úspěchů i nové celosvětové maximum pro expresionistu Maxe Beckmanna.

Dražba Beckmannova obrazu

Dražba Beckmannova obrazu

 

Večerní aukce nabídla celkem 31 špičkových děl, mezi nimiž byly hlavními lákadly obrazy Vincenta van Gogha, Pabla Picassa, Egona Schieleho a Maxe Beckmanna s odhadními cenami v rozmezí 15-40 milionů liber (odhadní cena Beckmannova plátna byla na vyžádání). Celkový obrat aukce činil 149,5 milionu liber. Úspěšnost prodeje byla 97 procent.

Nad hranici 20 milionů liber vystoupala nakonec tři díla. Hlavní událostí aukce byla právě dražba Beckmannova oleje Hölle der Vögel, kterým umělec reagoval na nástup nacistického teroru v Německu (video z dražby obrazu zde). Tento velkoformátový obraz, který aukční síň nazvala Guernicou expresionistického umění, byl nakone vydražen zájemcem ze sálu za částku přesahující 36 milionů liber. To znamená překonání 16 let starého Beckmannova autorského maxima o více než 7 milionů liber. Je to také vůbec nejvyšší cena vydaná za expresionistické dílo.
 

Max Beckmann: Hölle der Vögel, 1937-38 olej na plátně, 119.7 × 160.4 cm) cena: 36 005 000 GBP

Max Beckmann: Hölle der Vögel, 1937-38,
olej na plátně, 119,7 × 160,4 cm, cena: 36 005 000 GBP
 
 
Dalším ostře sledovaným dílem byla Picassova Femme écrivant (Marie-Thérèse) z roku 1934. Diana Widmaier Picasso, umělcova vnučka (a též vnučka portrétované) k obrazu poznamenala: "Tento obraz Picasso vlastnil velmi dlouho. Bylo to opravdu velmi důležité dílo, jedno z posledních jeho vrcholného období zobrazujících Marii-Thérèse." Olej byl prodán za konečnou sumu téměř 35 milionů liber. Horní hranice odhadní ceny však byla stanovena až na 40 milionů liber (bez provize).
 
 
Vincent van Gogh: Le moissonneur (d’après Millet), 1889 olej na plátně, 43.3 × 24.3 cm cena: 24 245 000 GBP

Vincent van Gogh: Le moissonneur (d’après Millet), 1889,
olej na plátně, 43,3 × 24,3 cm, cena: 24 245 000 GBP

 

Výrazně naopak překonal horní hranici odhadu obraz Le moissonneur, jedno z deseti děl Vincenta van Gogha inspirovaných kresbami rolníků Francoise Milleta. Zároveň je to jedno ze tří takových děl z privátních sbírek, ostatních sedm vlastní amsterodamské muzeum Vincenta van Gogha. Odhad počítal s maximální cenou 16,5 milionu dolarů, nový majitel si však nakonec olej odnesl za částku přesahující 24 milionů liber.   

 
Pablo Picasso: Femme écrivant (Marie-Thérèse), 1934 olej na plátně, 80.9 × 64.7 cm cena: 34 885 000 GBP

Pablo Picasso: Femme écrivant (Marie-Thérèse), 1934,
olej na plátně, 80,9 × 64,7 cm, cena: 34 885 000 GBP

 

Bez kupce naopak zůstal sugestivní olej Egona Schieleho Einzelne Häuser s odhadní cenou až 30 milionů liber.

 

 

Související články

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<