České krajinářky ve Vídni
11. dubna 2025
Text Koucká Tereza | Foto Christie’s, ART+ | Datum 21.09.2016
Největší světové aukční síně ohlásily v prvním pololetí letošního roku pokles prodejů oproti stejnému období minulého roku. Zároveň však obě shodně mluví o velkém nárůstu v oblasti online aukcí a vzrůstající aktivitě dražitelů ze zemí mimo tradiční centra trhu s uměním.
Pablo Picasso: Sedící žena, 1909,
olej na plátně, 81 x 65 cm,
cena: 43 269 000 GBP,
Sotheby’s Londýn, 21.-24. 6. 2016
Christie’s prodala v prvním pololetí umělecké předměty za celkových 2,1 miliardy liber. Zaznamená tak pokles o 29 procent proti stejnému období minulého roku, kdy tato celková částka dosahovala 2,9 miliard liber. Aukční síň tento propad zdůvodňuje zejména výrazně menším podílem děl v cenové kategorii nad 20 milionů liber. Zároveň ale mluví o zvýšené poptávce sběratelů po mistrovských dílech a uvádí bezmála 90procentní úspěšnost prodeje děl v nejvyšší cenové kategorii. Společnost v prvním pololetí vydražila 29 položek za částky nad 5 milionů liber, loni v létě jich na svém kontě měla již 47.
Společnost na druhou stranu hlásí, že téměř zdvojnásobila objem online prodejů, kde nabízí díla v nižších cenových relacích. Dohromady tímto způsobem prodala díla za 19,4 milionu liber. Úspěšnost online prodejů byla údajně skvělých 92 procent a třetina položek se prodalo na horní hranicí odhadu či nad ní.
Jako nejúspěšnější aukce z hlediska zájmu dražitelů společnost hodnotí ty, ve kterých bylo nabízeno současné i staré umění bok po boku. Červnová aukce k 250. výročí založení firmy, nazvaná Defining British Art, vynesla téměř 99,5 milionu liber, na newyorské aukci Bound to Fail sběratelé v květnu utratili v přepočtu 54 milionů liber a tamější Classic Week v dubnu vynesl více než 48 milionů liber. To ve výsledku mimo jiné znamená 16procentí nárůst prodejů v kategorii starých mistrů.
Na výrazný celosvětový rekord v závěru první poloviny roku dosáhl u Christie’s Henry Moore s plastikou Reclining Figure: Festival s cenou 24,7 milionu liber a v červenci Petr Pavel Rubens s malbou Lot a jeho dcery vydraženou za 44,9 milionu liber, což je druhá nejvyšší cena v kategorii starých mistrů. Rekord dál patří jinému Rubensovu plátnu, které bylo před dvanácti lety vydraženo v Sotheby’s za 49,5 milionu liber.
Společnost Sotheby’s, která je obchodována na newyorské burze, své výsledky hlásí v dolarech. Celkové prodeje se dostaly na částku 2,5 miliardy dolarů (zhruba 1,73 miliardy liber), z čehož online prodeje činily 90 milionů dolarů (asi 62,3 milionu liber). To znamená čtvrtinový nárůst oproti stejnému období minulého roku a několikanásobek toho, co uvádí Christie’s. Společnost online prodejům v poslední době věnuje značnou pozornost a oznámila výrazný meziroční nárůst v počtu prodaných položek.
Tahouny letošního prvního pololetí byly u Sotheby’s, stejně jako v minulých letech, současné umění a impresionisté a moderna. Tyto dvě kategorie dávají dohromady zhruba polovinu celkového objemu prodejů. Nejdráže vydraženým dílem se stala Picassova kubistická Sedící žena z roku 1909, která byla koncem června v Londýně prodána za 43,3 milionu liber (63,4 milionu dolarů).
Zisk společnosti se meziročně snížil o 14 procent, což aukční síň vysvětluje především obecným poklesem trhu s uměním. Stejně jako Christie’s však současně uvádí, že sběratelé mají stále zájem o vysoce kvalitní díla. Jejich vlastníci však v tomto období váhají s prodejem, a proto je jich na trhu nedostatek. Růst společnost registruje pouze v Asii a udává, že v Hong Kongu zaznamenala zvýšení prodejů o více než pětinu.
Dorotheum Vídeň, 28. 4. a 29. 4. 2025
Zájemci o českou krajinomalbu si přijdou na své na tradiční jarní aukci Dorothea 28. dubna, kdy se mimo jiné představí šestice autorek a autorů s vazbami na tuzemskou výtvarnou tradici. Odhadní ceny za díla Piepenhagenových, Chwaly nebo Braunerové se...
11. dubna 2025Dopady amerických cel na umělecký byznys
Aktuální výnosy amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně mezinárodního obchodu se měsíc od měsíce mění a globální trh je stále nervóznější. První kolo dovozních přirážek se týkalo Kanady, Mexika a Číny a blíže nespecifikovaná umělecká díla (artwo...
21. března 2025Nejžádanější americká umělkyně mění světový aukční trh
Svou čtyřicetiletou intenzivní tvůrčí kariéru rozdělila dnes asi nejslavnější poválečná malířka Joan Mitchell mezi rodné Spojené státy a srdci blízkou Francii. Již v 60. letech si podmanila tehdejší galerijní svět na obou březích Atlantiku. Její obra...
14. března 202511. dubna 2025
21. března 2025
14. března 2025
20. července 2020
14. listopadu 2017
5. ledna 2014