Malich a Demartini

1. Art Consulting 17. 5. 2015

Sérii květnových aukcí odstartovala v neděli 17. května tzv. denní aukce 1. Art Consulting v Topičově salonu, na které bylo nabízeno na 180 obrazů, soch a prací na papíře. Nového majitele našlo 60 procent z nich, dohromady za 13,6 milionu korun.

Tři obrazy se prodaly za částky nad milion, dalších 27 položek překonalo hranici sta tisíc korun. V nových autorských rekordech byla dražena díla Milana Kunce a Huga Demartiniho.

Karel Malich: Modrá krajina / 1961

olej a tempera na plátně / 73 x 92 cm
cena: 1 731 000 Kč

Nejdražší položkou aukce se stala Modrá krajina, raná malba Karla Malicha, která našla kupce za vyvolávací cenu 1,73 milionu korun. Dosažená cena je čtvrtou nejvyšší za Malichovo dílo, přičemž nejdražší z dříve dražených maleb stála jen kolem čtvrt milionu korun. Předchozí rekord v této kategoriitak překonala i druhá nabízená krajina, koláž na lepence z roku 1961, která se z 288 tisíc dostala na 444 tisíc korun.

S nárůstem z 900 tisíc na 1,02 milionu korun byl vydražen obraz Pastorale Milana Kunce, rozměrný olej z roku 1994. Předchází rekord na českém trhu měl přibližně čtvrtinovou hodnotu, na mezinárodním pak poloviční. Lze však předpokládat, že cena odpovídá malířovým galerijním prodejům. Jednasedmdesátiletý Kunc, který vystudoval na akademii v Düsseldorfu a dlouho žil v Německu, patří mezi mezinárodně nejznámější české autory.

O nový cenový rekord Huga Demartiniho se postarala jedna ze sádrových plastik z cyklu Místa z 80. let. Šedesát centimetrů vysoká obdélníková stéla, která nechyběla na předloňské sochařově retrospektivě ve Veletržním paláci, vystoupala z 456 na 900 tisíc korun. Předchozí, dva a půl roku starý rekord byl o 120 tisíc korun nižší. Nutno dodat, že žádná srovnatelná věc se dosud v aukci neobjevila, nejčastěji bývají nabízeny Demartiniho reliéfy s chromovanými koulemi.

Hugo Demartini: Místa / 80. léta

Hugo Demartini:
Místa / 80. léta

sádra, dřevo / výška 61 cm / cena: 900 000 Kč

Velkým úspěchem a teprve druhým milionovým prodejem autora je cena 1,08 milionu korun za obraz Zahrada v květu od Oldřicha Blažíčka. Tato bravurní krajina z poloviny 30. let přitom startovala na pouhých 264 tisících korun. Druhá nabízená Blažíčkova krajina odešla za 216 tisíc korun. Dílčím autorským rekordem je cena 480 tisíc korun za téměř třímetrový triptych Bohumíra Matala z roku 1973. Dráž bylo draženo jen několik autorových prací ze 40. a 50. let, které se námětem i stylem hlásily ke Skupině 42.

Z poválečného umění dosáhla statisícových cen ještě díla Bohdana Laciny, Bedřicha Dlouhého, Endreje Nemese, Otakara Slavíka nebo Ladislava Hodného. Lacinův obraz Natura mortua se na trh vrátil po třinácti letech a jeho cena se za tu doby zdvihla ze 146 tisíc na 348 tisíc korun. Předchozí aukční historii má za sebou i obraz Kachničky Bedřicha Dlouhého. Naposledy byl v aukci neúspěšně nabízen před čtyřmi lety za 204 tisíc korun. Nyní se prodal po dvou příhozech za 324 tisíc korun. Za vyvolávací ceny 72 a 144 tisíc korun našly nového majitel také dvě abstrakce od nedávno „znovubjeveného“ česko-francouzského surrealisty Serpana.

Oldřich Blažíček: Zahrada v květu / 1936

olej na plátně /
85 x 100 cm /
cena: 1 080 000 Kč

Velkou část kolekce tentokrát tvořily práce na papíře. Nejdráže se prodaly dva asbstraktní pastely Františka Kupky, které byly draženy jako jediná položka a které se dostaly ze 180 na 252 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 228 tisíc korun odešla raná kresba uhlem Máří Magdaléna od Jana Zrzavého. Nejvíce se bojovalo o osm akvarelů Adolfa Hoffmeistera z 20. let. Čtveřice nejvýraznějších z nich odešla za částky od 72 do 84 tisíc, jejich dražba přitom startovala na 27 až 30 tisících korun. Úspěšnost loňské výstavy Bohuslava Reynka potvrzuje nárůst ceny jeho grafiky Slepý Tobiáš z 29 na 108 tisíc korun. O rekord sice nejde, letos se však jedná již o druhou Reynkovu grafiku, která překonala hranici sta tisíc korun. Rostoucí ceny fotografie potvrdil prodej dvou aktů Františka Drtikola za 180 a 276 tisíc korun, oba nicméně odešly za vyvolávací ceny.

Mezi neprodanými položkami mimo jiné zůstal i nejdražší obraz aukce, Fillovo Zátiší s lahví Chianti z roku 1924 nabízené za 6,5 milionu korun (včetně provize), a dva další milionové obrazy – Lesní krajina od Jana Jakuba Hartmanna a jedno z Boštíkových vrásnění z konce 80. let.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024