Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Dorotheum | Datum 21.09.2017
Dorotheum bude v sobotu mezi bezmála 400 položkami dražit také jednu zásadní malbu a několik grafik Jiřího Balcara. Právě Balcarovy malby jsou na domácím trhu poměrně vzácným úkazem. Aukce nabídne i sedm zajímavých umělcových tisků.
Jiří Balcar: Pokus o autoportrét mojí přítelkyně, 1966,
olej a písky na plátně, 75 x 50 cm,
vyvolávací cena: 180 000 Kč (+20% provize), Dorotheum 23. 9. 2017
Olej Pokus o autoportrét mojí přítelkyně namaloval Balcar v roce 1966, tedy na vrcholu své malířské kariéry a dva roky před svou tragickou smrtí. Jde o vzácný příklad sloučení figurativního a nefigurativního přístupu k malbě. Aukční síň tento obraz přirovnává k Balcarovým malbám vzniklým v témže roce, které se nacházejí ve veřejných sbírkách, například Náhrobku králů (Galerie hlavního města Prahy) nebo Malé společnosti (Národní galerie v Praze). Nabízený obraz za sebou nemá podle dostupných zjištění žádnou předchozí aukční historii.
Balcarových maleb prošlo trhem od roku 2001 něco kolem 120, šlo však většinou o kvaše. Ty, které by bylo možno srovnat s aktuálně nabízeným obrazem, bychom však mohli napočítat takřka na prstech jedné ruky. Aktuální umělcovo aukční maximum je dva roky staré a postaral se o něj obraz Událost I z roku 1962 vydražený za 660 tisíc korun. Následuje v roce 2006 prodaný olej Údolí z roku 1968, jehož konečná cena dosáhla na 484 tisíc korun.
Zájem o Balcarovo dílo začal na domácím trhu růst především díky poslední autorově souborné výstavě v Alšově jihočeské galerii v roce 2011. Záhy po ní začal objem umělcových děl na trhu velmi výrazně stoupat. Rozprodej několika částí autorovy pozůstalosti zahájila hned v roce 2012 aukční síň Prague Auctions (více o nárůstu Balcarových děl na trhu zde).
Další dvě grafiky menších rozměrů, DE-6 a Figura (Postava k podpírání) jsou datovány rokem 1965 a jejich vyvolávací cena činí 6 tisíc korun bez provize.
Nejdražší Balcarovou grafikou je doposud suchá jehla a lept s názvem “X”, vystavovaná v Galerii hlavního města Prahy, která v roce 2013 vystoupala z 10 tisíc korun (bez provize) na konečných 56 tisíc. Právě grafické práce společně s kresbami tvoří zhruba čtyři pětiny Balcarových děl na domácím trhu.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
24. září 2017
21. června 2024
13. června 2024
9. června 2024