Drahý Muzika a nové maximum pro Jiřího Balcara

Dorotheum 23. 9. 2017

Na sobotní aukci Dorothea měla největší úspěch díla Františka Muziky, Ladislava Sutnara, Zdeňka Buriana nebo Jiřího Balcara. Posledně jmenovaný díky oleji Pokus o autoportrét mojí přítelkyně dosáhl na nové výrazné aukční maximum.

František Muzika: Hlava s kloboukem, 1930

František Muzika: Hlava s kloboukem, 1930,
olej na plátně, 42,5 x 32 cm,
dosažená cena: 5 640 000 Kč, Dorotheum 23. 9. 2017

 

Nejdražším obrazem aukce se stal podle očekávání několikrát vystavovaný a ve Šmejkalově monografii publikovaný obraz Hlava s kloboukem od Františka Muziky z roku 1930 (více zde). Bojovalo o něj více zájemců v sále i na telefonu a vyhnali jeho cenu z minimálního podání 1,2 milionu korun (bez provize) až na konečných 5,64 milionu korun. Je tak druhým nejdráže prodaným Muzikovým obrazem na domácím trhu.

Velký úspěch zaznamenal olej Jiřího Balcara Pokus o autoportrét mojí přítelkyně (více o něm zde), který se prodal v novém autorském rekordu za 1,2 milionu korun. Jedná se o Balcarův první milionový prodej, jeho předchozí rekord měl přibližně poloviční hodnotu. Vyvolávací cena díla byla 180 tisíc korun.
 

Zdeněk Burian: Karobon

Zdeněk Burian: Karbon, 1971,
olej na plátně, 60 x 90 cm,
dosažená cena: 660 000 Kč, Dorotheum 23. 9. 2017

 

Milionovou hranici překročlily i všechny tři Venuše Ladislava Sutnara ze 60. let . Venus/ a tease se prodala nejdráže, za 2,16 milionu korun. Další dva akryly se stejným námětem byly vydraženy za 1,92 milionu korun.

Na dvojnásobnou cenu oproti minimálnímu podání dosáhl i nově objevený olej Zdeňka Buriana Karbon (více zde) s konečnou cenou 660 tisíc korun. 

 


Související články

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<