Lucian Freud v novém rekordu?

Poválečné a současné umění, Christie's New York 13. května

Newyorská Christie´s bude ve své večerní aukci poválečného a současného umění pořádané 13. května mimo jiné nabízet plátno Luciana Freuda Benefits Supervisor Resting z roku 1994. Předpokládá se, že obraz s předaukčním odhadem 30–50 milionů dolarů (odhady jsou uváděny bez aukční provize) pokoří předcházející Freudův rekord ve výši 33,6 milionu dolarů.

Lucian Freud a jeho whippet Eli v londýnském domě v Kensington Church Street Lucian Freud a jeho whippet Eli v londýnském domě v Kensington Church Street

Za ten je zodpovědný ruský oligarcha Roman Abramovič, který v roce 2008, kdy trh s uměním zažíval největší boom, za jiný akt se stejnou modelkou – Benefits Supervisor Sleeping – v aukci zaplatil v té době nejvyšší částku za žijícího autora.

Modelem pro velkoformátové plátno (150 x 150 cm) Benefits Supervisor Resting byla Freudova oblíbená „velkoformátová“ modelka Sue Tilley (Big Sue), toho času státní zaměstnanec. Jde o jeden ze čtyř aktů, pro který seděla Freudovi modelem. Sám autor si tento výjev vybral na obálku monografie a současně jej zahrnul do každé své retrospektivy. Obraz se tak objevil na velkých výstavách v Tate nebo National Portrait Gallery v Londýně a v MoMA či MET v New Yorku.

Vnuk známého psychoanalytika Sigmunda Freuda, Lucian Freud, se narodil v Berlíně v roce 1922. Rodina před nacisty odešla do Londýna, kde malíř zakotvil natrvalo. V roce 1954 vystavoval spolu s Francisem Baconem na Benátském Biennale. Právě Bacon měl na Freuda zásadní vliv nejen v utlumení barev, ale hlavně v posunu od jemného lineárního stylu k uvolněnějšímu rukopisu. Oba umělci se navzájem i několikrát portrétovali.

Freud: Benefits Supervisor Resting / 1994 / olej na plátně / 150,5 x 161,2 cm / Christie´s New York 13. 5. 2015 / předaukční odhad 30 – 50 milionů dolarů Lucian Freud: Benefits Supervisor Resting / 1994 / olej na plátně / 150,5 x 161,2 cm / Christie´s New York 13. 5. 2015 / předaukční odhad 30 – 50 milionů dolarů

Bohužel pro Freuda, díla vystavená v londýnské Marlborough Gallery se v následujících letech jen málokdy prodala. Zlom nastal až v roce 1987, kdy ve Washingtonu (nikoliv v New Yorku!) byla k vidění Freudova retrospektiva, která pak putovala i do Paříže, Londýna nebo Berlína. Kritik Robert Hughes tehdy Freuda prohlásil za „nejlepšího žijícího malíře“ a to americké sběratele značně rozhýbalo.

Od roku 1993 se Freudova zastoupení ujal newyorský galerista William Acquavella a dění kolem stárnoucího mistra se dalo opět trochu víc do pohybu. Tento galerista pracoval na upevnění Freudovy reputace jako jednoho z nejzásadnějších malířů současného umění a ještě ten stejný rok newyorská MET uspořádala malířovu retrospektivu. V roce 2001 pak Freud portrétoval britskou královnu Alžbětu II, přičemž obraz následně věnoval do královských sbírek. Tato výjimečná zakázka ještě více upevnila Freudovu pozici mezi žijícími umělci.

Lucian Freud: Benefits Supervisor Sleeping / 1995 / olej na plátně / 151,3 cm x 219 cm / Christie´s New York 13. 5. 2008 / 33 641 000 USD Lucian FreudBenefits Supervisor Sleeping / 1995 / olej na plátně / 151,3 cm x 219 cm / Christie´s New York 13. 5. 2008 / 33 641 000 dolarů

V roce 2007 proběhla v MoMA výstava s velkým ohlasem široké veřejnosti. Hned rok nato padl zmiňovaný aukční rekord a k americkým sběratelům se začali přidávat i ruští investoři. Pak sice následoval pád trhu s uměním, ale ten pro Freuda znamenal jen krátkou stagnaci. Výsledky současného umění totiž nyní znovu vykazují vynikající výsledky. Lucian Freud spolu s Francisem Baconem a Damienem Hirstem rozhodně patří k hnacím motorům nejen aukcí, ale i soukromých prodejů. Podle dat, která shromažďuje časopis Art+Auction, patří Lucian Freud mezi 50 nejlépe prodávaných autorů poválečné a současné scény. V roce 2010 tento časopis uveřejnil „hitparádu“ postavenou na informacích z let 1970–2010. Podle těchto dat se během sledovaných 40 let v aukcích prodalo 94 Freudových děl o celkovém výnosu přesahujícím 202 milionů dolarů. Podle výsledků databáze Artprice, která pracuje s aukčními daty z celého světa, prošlo od roku 2011 aukcemi dalších 18 Freudových olejů, přičemž pouze dva z nich zůstaly nevydraženy.

Lucian Freud zemřel před čtyřmi lety v 88 letech. Od té doby je Benefits Supervisor Resting první Freudův obraz, který je nabízen s předaukčním odhadem vyšším než 20 milionů dolarů. V poslední době jsou u dražitelů současného umění v oblibě spíše abstraktní práce, a tak uvidíme, zda Freudovo figurativní plátno s astronomickým odhadem obstojí.

Lucian Freud: Francis Bacon / 1956-57 / olej a uhel na plátně / 35,5 cm x 35,5 cm / Christie´s London 19. 10. 2008 / 9 370 759 USD Lucian FreudFrancis Bacon / 1956-57 / olej a uhel na plátně / 35,5 cm x 35,5 cm / Christie´s London 19. 10. 2008 / 9 370 759 dolarů

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016