Loni zaujala raritní Zátková, nejúspěšnější byla Šimotová

TOP 10 nejdražších českých umělkyň za rok 2025

Ohlédnutí za loňskou aukční sezónou v kategorii malířek, sochařek či grafiček bylo z jedné části očekávatelné, z druhé překvapivé. Dobře se obchodovala osvědčená jména poválečného umění jako Adriena Šimotová, Květa Válová, Jitka Kolínská nebo Eva Kmentová. Naopak novickami na trhu se staly Růžena Zátková, Emma Srncová nebo Míla Doleželová, všechny v autorských rekordech od statisíců po milion.

L´UN DANS L´AUTRE Toyen: L'un dans l'autre, 1965,
pero, tuš, akvarel na papíře: 29,6 x 40.8 cm,
European Arts 29. 11. 2025,
konečná cena: 1 426 000 Kč (vč. 24% provize)

Statistiku aukčních prodejů autorek – žen jsme na Artplus začali sledovat teprve nedávno. Pro přehlednost jsme z ní vyjmuli tvorbu Toyen, která pravidelně o řád přeskakovala všechny ostatní autorky, když se ceny za její obrazy počítaly v desítkách milionů korun.

Loňský rok byl v tomto ohledu nevídaný, neboť dražebníci nenabídli sběratelům a sběratelkám žádnou malbu od Toyen. K mání byly především práce na papíře, v čele s kresbou L'un dans l'autre za více než 1,4 milionu korun (European Arts). Tato položka, stejně jako další dvě koláže za 915 (Bez názvu), respektive 600 tisíc korun (Konvolut dvanácti archů), by samozřejmě s aktuálním TOP 10 nejdražších umělkyň zahýbaly, takže pro zachování srovnatelnosti dat Toyen i letos v meziročním srovnání pomineme.

Bilance 2023 až 2025: pokles

Uplynulá sezóna přinesla autorkám nejskromnější výsledky za poslední tři roky. Souhrnná čísla se nejvíce přiblížila roku 2022, kdy se díla tvůrkyň na sálových aukcích obchodovaly za 26,8 milionu korun, loni to bylo o necelých 200 tisíc korun méně. Rekordních více než 44 milionů korun z roku 2023 zůstane asi dlouho nepřekonatelných, předloňská bilance umělkyň bez Toyen se pohybovala kolem 30 milionů.

Ryze onlinové aukce, které pokrývají přibližně stejný počet položek od tuzemských autorek jako akce v „kamenných“ podnicích, přes tři stovky, utržily za minulý rok téměř 7,5 milionu korun. Třebaže na nich loni nepadla žádná milionová částka, jako v roce 2024 za Evu Kmentovou nebo v roce 2023 za Jitku Kolínskou, pořadatelé vidí v tomto formátu velký potenciál. Pomalu roste průměrná i mediánová cena a zájemci se nebojí přihazovat. Jedničkou mezi ženami na online portálech se stala Dívka s kopretinami od osobité Míly Doleželové za více než 421 tisíc korun.

Dívka s kopretinami ve vlasech Míla Doleželová: Dívka s kopretinami ve vlasech,
olej na desce, 50 x 45 cm,
Aukce aukcí 9.-11. 12. 2025 (online),
konečná cena: 421 200Kč (vč. 20% provize)

Drahých obrazů nad 200 tisíc korun se loni, napříč aukcemi, prodalo na čtyři desítky. Z toho bylo nad půl milionu oceněno osm položek, z nichž trojice se podívala nad milionovou hranici. Oproti předloňsku jde o mírný pokles. Tehdy za sedmimístnou sumu uspěly hned čtyři výtvarnice, přičemž vítězka Zorka Ságlová si došla pro cenu nad dva miliony korun. Podporovatelé a podporovatelky žen v umění v předchozí sezóně spíše šetřili a za srovnatelná díla utráceli o něco méně.

Tak například dvě Květy Válové, Pokání (prodané v roce 2024) a Torzo (prodané v roce 2025), se lišily o přibližně půl milionu korun. Dvě koláže Běly Kolářové se zobchodovaly s pětašedesátitisícovým rozdílem, byť obě práce zakončily na devátém místě TOP 10, jak pro rok 2025, tak 2024.

Ohlédnutí hlouběji do minulosti bude asi ještě dlouho nedostižné, neboť před dvěma lety se tleskalo hned sedmi milionovým úspěchům, z toho se povedl jeden dvou-, jeden tří- a jeden bezmála pětimilionový. Pro kategorii umělkyň hvězdné prodeje, v celkové výši přes osmnáct milionů za první desítku a hned s devítkou autorských maxim, se od té doby nezopakovaly. Sezónu poté, v roce 2024, pokleslo souhrnné TOP 10 s jediným rekordem pro Antonii Brandeisovou na deset milionů, loni ještě o milion a půl níže.

Silná Adriena Šimotová a další klasičky

Publikum v sálech i kupující u monitorů se soustředili zejména na stálice českých dějin umění, jak v prvním, tak v druhém pololetí. Na pozici nejpoptávanější výtvarnice poválečného období se vrátila Adriena Šimotová s minimálně sedmi položkami v první padesátce. Z toho jí patří jednička, čtyřka a pětka. Tři ukázky tvorby Květy Válové se vešly do první dvanáctky, podobně jako tři plátna Jitky Kolínské. Sochy Evy Kmentové a reliéfy Aleny Kučerové za nižší statisíce bodovaly především v prvním pololetí, než je na podzim přeskočila stále vyhledávanější Olga Karlíková.

Objev roku: ojedinělá Růžena Zátková

V loňském roce se událo i několik dražebních premiér. Sešla se jak kvalitní nabídka od etablovaných tvůrkyň, tak sběratelská poptávka po zajímavých, až raritních artefaktech. Vizuálně i cenově nepřehlédnutelná drobná ikona od méně známé modernistky, usazené v Itálii, Růženy Zátkové, byla jejím vůbec prvním signovaným aukčním záznamem v tuzemské historii. A hned milionovým.

Obdobně nečekaně draze se prodala poetická hříčka třiaosmdesátilé malířky a divadelnice Emmy Srncové, když v charitativní aukci dosáhla na téměř půl milionu korun. Což jí stačilo například na titul v kategorii žijících umělkyň, před Magdalenou Jetelovou nebo Margitou Ylovsky Titlovou.

Sběratelé a sběratelky si na loňských aukcích vyhlédli ještě například Dívku s kopretinami od Míly Doleželové, o jejíž odkaz se nově stará univerzitní komplex v její domovské Telči. Doposud lokální malířka se tu a tam obchodovala za nižší desítky tisíc korun, prosincová licitace čítající 94 příhozů ji však katapultovala o řád výše a na celkové 14. místo mezi umělkyněmi vůbec.

Portrét baletky Lydie Wisiak Věra Jičínská: Portrét baletky Lydie Wisiak, 1926,
olej na plátně, 73 × 54 cm,
1. Art Consulting CZ 15. 6. 2025,
konečná cena: 341 600 Kč (vč. 22% provize)

Zajímavou cenotvorbou si prošla také krajinářka a portrétistka Věra Jičínská. Obraz Podobizna baletky Lydie Wisiak z jejího pařížského období ještě před několika lety, v roce 2016, stál kladívkových sto tisíc korun. Loni v červnu již bezmála třikrát tolik, rekordních téměř 342 tisíc korun. Mezitím totiž proběhla autorčina velká retrospektiva v Hradci Králové, která zatraktivnila tvorbu této méně známé meziválečné a poválečné malířky.

Obdobná vlna pozornosti se přelila přes Evu Švankmajerovou, ozdobenou hned dvojnásobným autorským rekordem. Předloni se dočkala spolu s manželem, devadesátiletým surrealistou Janem Švankmajerem, velké výstavy v kutnohorském GASKu, nyní je ještě několik týdnů ke shlédnutí sólo přehlídka Běda obrazu v Centru Dox. Kdo ze sběratelů či sběratelek chtěl mít některou z autorčiných realizací doma, musel vydat bohatě přes tři sta tisíc korun. Na květnové aukci Galerie Kodl na to měl dva pokusy. Předčasně zesnulé malířce patří 23., respektive 24. pozice za rok 2025.

Nejmladší výtvarnice i staré mistryně ve druhé desítce

Scarbo Ira Svobodvá: Scarbo, 2021,
akryl na plátně, 160 x 120 cm,
Artslimit 30. 3. 2025,
konečná cena: 325 000 (vč. 25% provize)

Nejmladší věkovou kategorii zastupovala různá výtvarná média. Mezi malířkami se nejlépe dařilo Iře Svobodové. Její velká meditace nad stejnojmennou klavírní skladbou Maurice Ravela Scarbo měla výstavní premiéru v roce 2021, o čtyři roky později vstoupila na druhotný trh. V online aukci zaujala za 325 tisíc korun. Šlo o její teprve deváté kladívko vůbec. Svobodové patří také body za nejdražší položku ze segmentu současného umění na výhradně online platformách.

Výrazným sochařským jazykem promluvila o deset let mladší, letošní třicátnice, Sabina Knetlová. Její téměř dvoumetrovou betonovou plastiku You can find me in the garden předkládala minulý měsíc Galerie Pictura a za autorčinu vůbec první prezentaci na tuzemském aukčním trhu utržila přes tři sta tisíc korun. Trojici současných umělkyň v první padesátce nejdražších žen doplnila ještě Alžběta Jungrová s metrovou fotografií Za oponou.

Benátský přístav Antonie Brandeisová: Benátský přístav,
olej na plátně, 46 x 76 cm,
1. Art Consulting CZ 5. 10. 2025,
konečná cena: 366 000 (vč. 22% provize)

Starých mistryň bylo loni ještě méně než současných výtvarnic, především kvůli nedostatku jindy produktivní Antonie Brandeisové/Antonietty Brandeis. Pokud má italsko-česká vedutistka v dražební nabídce některý z typických velkých pohledů na Benátky, nelze čekat cenu pod osm set tisíc korun. Jako například předloni v květnu a červnu, kdy krátce po sobě padly malířčiny rekordy. Reprezentativní Benátky (Dům Dóžete Marina Falieriho) tehdy stály 915 tisíc korun a umělkyni to vyneslo až na pátou příčku v TOP 10. Loni se zájemci museli spokojit se skromnějšími možnostmi v počtu šesti položek, zvítězil Benátský přístav za 366 tisíc korun. Prvenství v této podkategorii náleží Charlotě Piepenhagenové-Weyrother-Mohr za Lesní potok v ceně téměř 385 tisíc korun.

(Ne)poměr mezi umělkyněmi a umělci přetrvává

Konec aukční sezóny 2025 opět doprovází povzdech nad minimálním zastoupením autorek na trhu s uměním. Ze srovnání absolutních čísel za všechny prodeje napříč kategoriemi, styly a platformami vychází, že ani loni nepřekročil podíl autorek na obratu tři procenta (bez Toyen). Mužští kolegové mají nad svými spolužačkami z tuzemských akademií či jiných výtvarných vysokých škol stále převahu. Jen pro letmou představu, na trhu s uměním druhé poloviny 20. století, kam spadá naprostá většina sledovaných autorek, loni kraloval Zdeněk Sýkora s Liniemi č. 175 za 14,9 milionu korun. Následovaly jeho stříbrná Makrostruktura IV za 12,4 milionu korun a bronzový Antaios Josefa Šímy za 11 milionů korun. Tato top trojka v součtu poskládala sumu 38,3 milionu korun. Tedy víc než celoroční obrat všech umělkyň dohromady. Dámské stupně vítězek by dosáhly na 3,7 milionu korun.

Na světovém trhu se nicméně vyhlížejí optimističtější horizonty. V nejpočetnějším segmentu staršího umění, moderny a poválečného období se obvykle draží devět až šestnáct procent žen, v oblasti současného výtvarného umění poměr za rok 2024 stoupal až na čtyřiačtyřicetiprocentní podíl. A o loňských třicátnicích, tedy umělkyních narozených po roce 1985, hovořila zahraniční média jako o většině, neboť na aukcích se s muži popasovaly v poměru 2:1.

TOP 10 nejdražších prodejů děl umělkyň - žen v tuzemsku za rok 2025 (bez Toyen)

1/ Adriena Šimotová: Trvání mizejícího (1996)

Trvání mizejícího Adriena Šimotová: Trvání mizejícího, 1996,
pastelové pigmenty na prostříháváném papíře,264 x 86 cm,
1. Art Consulting CZ 27. 4. 2025,
konečná cena: 1 464 000 Kč (vč. 21% provize)

Když výtvarná experimentátorka Adriena Šimotová upravovala svou papírovou šablonu pro site specific dílo u Richterovy vily poblíž Pražského hradu, bylo jí sedmdesát let. Loni, v roce jejích nedožitých devětadevadesátin, si téměř třímetrové dílo Trvání mizejícího odbylo aukční premiéru, neboť do té doby patřilo do pražské soukromé sbírky. V dubnu se u společnosti 1. Art Consulting vydražilo za bezmála 1,5 milionu korun a postoupilo na pátou příčku v autorčině dražebním žebříčku. Šimotové maximum za papírovou instalaci O blízkém a vzdáleném (3,2 milionu korun) zůstává již čtvrtou sezónu nepokořeno.

2/ Růžena Zátková: Simonettka jako Jezulátko (1923)

Simonettka jako Jezulátko Růžena Zátková: Simonettka jako Jezulátko, 1923,
olej na dřevě, 36 x 31 cm,
Galerie Pictura 1. 10. 2025,
konečná cena: 1 178 000 Kč (vč. 24% provize)

Obtížně zařaditelné dílo vytvořila česká malířka a literátka Růžena Zátková, usazená většinu života v Itálii, na jaře roku 1922. O rok a půl později zemřela na tuberkulózu. Bylo jí osmatřicet let. Její umělecký a osobní příběh, v němž nechybí odmítnutí členství ve spolku Mánes (1909), odchod do Říma, blízké přátelství s ikonou italského futurismu Filippem Tommasem Marinettim, první přehlídka v roce 1921 a tragický boj s vleklou nemocí, nejlépe odvyprávěla výstava Růžena – Příběh malířky, konaná v Císařské konírně Pražského hradu v roce 2011. Expozice připomněla, že celoživotní dílo této modernistické experimentátorky, podle dobové římské výstavy čítající přes 90 artefaktů, se dochovalo jen velmi torzálně, po lokálních italských institucích či soukromých kolekcích. Často jako anonymní, nebo pouze připsané obrazy a kresby.

Na trhu, českém i světovém, se doposud objevily jednotky položek za velmi kolísavé ceny. V roce 2015 atribuovala Galerie Pictura obraz Alpská krajina právě Růženě Zátkové (9 600 korun). Před necelými pěti lety byly k mání soubory metrových anatomických kreseb, již s autorčinými vlastnoručními přípisy v českém jazyce, v rámci online aukce u italské společnosti Fabiani Arte. Obě alba s názvem Tavole Policrome del corpo (Torso) z Marinettiho osobní pozůstalosti se prodala za kladívkových 31 500 eur za kus. V říjnu v Praze dražený obraz měl také zahraniční provenienci. Jako přátelské privatissimo jej opatrovala paní Simonetta Colonna di Cesarò (1922-2011), dětská modelka z raritního díla, blízkého pravoslavným ikonám.

Podobizna půvabného novorozeňátka od Rougeny Zátkové, jak zněla italská varianta jejího křestního jména, přešla dědictvím do Francie, kde se loni v únoru vynořila na trhu. S odhadem kolem dvou až třech tisíc eur zůstala nepovšimnuta. O tři měsíce později pořadatelé z aukční síně Artesia slevili na pět set až tisíc eur, na což kupující již slyšeli. Dřevěnou desku s názvem Ježíšek ukazující stigmata (Christ Enfant aux stigmates) ocenili na kladívkových tři a půl tisíce eur. Za necelý půlrok stoupla finanční hodnota obrazu Simonettka jako Jezulátko na přibližně jedenáctinásobek, konečných a pro méně známou autorku rekordních více než 1,1 milionu korun.

3/ Květa Válová: Torzo (po 1966)

Torzo Květa Válová: Torzo, po 1966,
olej na plátně, 90 x 70 cm,
Galerie Kodl 30. 11. 2025,
konečná cena: 1 080 000 Kč (vč. 20% provize)

Torzo Květy Válové sběratelé a sběratelky živě licitovali. Z vyvolávacích tří set tisíc vystoupalo plátno přes milion korun, o třetinu výše než horní hranice předaukčního odhadu Galerie Kodl. Středně velký obraz s autorčinou typickou monumentální figurou rozšířil počet malířčiných milionových prodejů na trojici, další čtyři položky z předchozích let stály více než půl milionu. Torzu patří aktuálně třetí příčka ve Válové dražebním žebříčku, poměrně daleko za rekordním obrazem Čtyři proti všem za téměř 2,5 milionu korun. Loňská aukční sezóna se u Válové zapsala jako druhá nejlepší s obratem kolem 2,2 milionu korun za sedm položek. Ještě před dvěma dekádami opomíjená autorka se dnes pravidelně umisťuje v první, maximálně druhé desítce nejžádanějších umělkyň. Předloni zazářila na druhé pozici s Pokáním, loňskou bilanci uzavřela jako třetí

4/ Adriena Šimotová: Les v zimě (1963)

Les v zimě Adriena Šimotová: Les v zimě, 1963,
olej na plátně, 64 × 90 cm,
1. Art Consulting CZ 2. 3. 2025,
konečná cena: 854 000 Kč vč. 22% provize)

Abstrahovaným a zároveň emotivním zážitkům z přírody se Adriena Šimotová věnovala především v šedesátých letech. Z této tvůrčí etapy se zatím nejlépe vedlo Hnědé krajině, která před třemi lety stála těsně nad milion korun, nebo Zimě za 885 tisíc korun (rok 2009). Prodej Lesu v zimě se těsně přiblížil ke svému zasněženému motivickému protějšku. K finální částce 854 tisíc korun jistě přispěla také prestižní provenience, neboť téměř metrové plátno mělo kořeny ve sbírce Vladimíra Železného. Probírka jeho výtvarných fondů Z depozitářů Galerie Zlatá husa se konala již podruhé u téhož dražebníka, s instruktivním podtitulem Šedesátky. Březnová položka odstartovala autorčinu lehce nadprůměrnou sezónu.

5/ Adriena Šimotová: Z Cyklu Co tělo vyzařuje - Páteř velká (1997)

Z cyklu Co tělo vyzařuje (Páteř velká) Adriena Šimotová: Z cyklu Co tělo vyzařuje (Páteř velká), 1997,
barevné pigmenty na papíře, 218,5 x 95 cm,
konečná cena: 854 000 Kč (vč. 22% provize)

Velkoformátová meditace nad hmotnou i duchovní podstatou lidského těla patří ke zralé etapě tvorby Adrieny Šimotové. Vytvořila ji v roce 1997 a vzápětí vystavila na mezinárodní přehlídce prací na papíře v Salcburku. Patrně tam také našla nového majitele, neboť právě rakouský soukromý sběratel či sběratelka ji loni v červnu ve Vídni předložili ke koupi. V online nabídce společnosti Dorotheum bezejmenná práce (Ohne Titel) neuspěla, třebaže vyvolávací cena byla stanovena poměrně motivačně, na 12 tisíc eur. O čtyři měsíce později, v pražském Topičově saloně, dostala prostříhaná a kolorovaná kresba na hedvábném papíře název Páteř velká. Tuzemské publikum zareagovalo podstatně akčněji a vítěz či vítězka licitace si položku z cyklu Co tělo vyzařuje odnesli za více než 850 tisíc korun. Aukční rok 2025 byl pro Adrienu Šimotovou obratově lehce nadprůměrný (5,2 milionu), položkově průměrný, žebříčkově standardní. Po letech intenzivní sběratelské poptávky byli loni kupující vybíravější, na trhu zůstalo bez odezvy patnáct autorčiných položek, několik i v dražší malířské kategorii.

6/ Jitka Kolínská: Zátiší na stole a pes (1956)

Zátiší na stole a pes Jitka Kolínská: Zátiší na stole a pes, 1956,
olej na plátně, 123,5 x 84,5 cm,
konečná cena: 732 000 Kč (vč. 22% provize)

Ještě před pár lety byla Jitka Kolínská nejznámější především jako ilustrátorka dětské literatury. Časem se etablovala mezi přední poválečné malířky a v posledních sezónách postoupila do týmu aukčních stálic. V roce 2022 padl první milion (Mrtvý čas), v roce 2023 se Kolínské povedl aukční rekord (Zátiší s lahvemi) a hned dvě pozice v ženském TOP 10. V předloňské sezóně dražebníci i dražitelé trochu pospávali, asi aby nabrali sílu na uplynulé měsíce, jak se později ukázalo. Úspěšný rok zahájilo velké Zátiší na stole za více než sedm set tisíc korun, aktuální autorčina aukční čtyřka. Reprezentativní obraz tehdy šestadvacetileté, v podstatě začínající výtvarnice, která ještě neměla žádnou samostatnou výstavu, pustil na trh Vladimír Železný.

7/ Jitka Kolínská: Fregata - Červená (1959)

FREGATA (ČERVENÁ) Jitka Kolínská: Fregata (Červená), 1959,
olej na plátně, 65,5 x 70,5 cm,
Arthouse Hejtmánek 3. 12. 2025,
konečná cena: 682 000 Kč (vč. 24% provize)

Také prosincový úspěšný prodej přepsal autorčino aukční curriculum. Zářivě barevná Fregata doplula na pátou pozici v Kolínské dražební historii a spolu s desátým Mořským kamenem opět omladila její aktuální TOP 10. V ní jasně převažují obchody z posledních dvou tří let. Geometrickou marinu na pokraji abstrakce nacenila společnost Arthouse Hejtmánek skromně, pod sedmdesát tisíc. Limitace posunuly první příhozy lehce nad sto tisíc korun. Pětice zájemců zůstala aktivní dalších neuvěřitelných dvaačtyřicet kroků, než licitátor přiklepl desetinásobek vyvolávací ceny. Sezónní obrat za osm položek z ruky Jitky Kolínské činil téměř 2 miliony korun.

8/ Olga Karlíková: Bez názvu (1963)

Bez názvu Olga Karlíková: Bez názvu, 1963,
olej na plátně, 105 x 130 cm,
konečná cena: 671 000 Kč (vč. 22% provize)

Od třech desítek aukčních nabídek k přehledové výstavě v pražské Hunt Kastner Gallery a zpět, to byl rok 2025 pro nově objevovanou malířku, kreslířku a designérku Olgu Karlíkovou. Předloni oslavil trh její sté výročí narození rekordem za obraz Zrcadlení (816 tisíc korun) a od té doby autorka neopustila první, maximálně druhou desítku nejúspěšnějších umělkyň. Loni se vydražilo dvacet položek ve všech cenových hladinách, od tisků za tisíce, přes větší kresby za desetitisíce po plátno nad půl milionu korun. Křehkou abstrakci Bez názvu vytvořila Karlíková jako čtyřicátnice, ještě před svou vůbec první sólo výstavou v roce 1964. Aktuálně jí patří pozice autorské dvojky. Na téže říjnové aukci uspěl ještě jeden menší olej Bez názvu za bezmála 171 tisíc korun, momentální šestka v osobním žebříčku. Sedm z deseti nejdražších akvizic proběhlo výhradně v posledních třech sezónách.

9/ Běla Kolářová: Hexagon (1988)

HEXAGON Běla Kolářová: Hexagon, 1988,
asambláž na kartonu, 56 x 40 cm,
European Arts 24. 5. 2025,
'konečná cena: 496 000 Kč (vč. 24% provize)

Na meziroční bilanci Běly Kolářové má největší vliv, zda, případně kolik velkých špičkových děl ten který rok projde trhem. Jsou-li k mání, sběratelé a sběratelky za ně bez mrknutí oka vydají milion(y) korun. Takových položek již statistiky viděly sedm. Uplynulé měsíce patřily k nabídkově mdlejším. Kolářové domácí jedničkou se stal počtvrté opakovaný prodej asambláže Hexagon těsně pod půl milionem korun. Za hranicemi, ve spřízněné Francii, se dařilo dvěma kolážím, skládajícím poctu velikánům, dobovou optikou spíše podivínům, české kultury. U pařížské společnosti Giquello & associés se objevily Podobizna Ladislava Klímy a Podobizna Mikuláše Medka z roku 1964, kdy se čerstvě čtyřicetiletá autodidaktka Kolářová věnovala cyklu fotografických koláží portrétů světových literátů a umělců. Za pohlednicového malíře Medka zájemci zaplatili téměř dva a půl tisíce eur, větší romanopisec Klíma stál o více než patnáct set eur více.

10/ Emma Srncová: Strom života (2005)

Strom života Emma Srncová: Strom života, 2005,
olej na dřevěné desce, 110 x 85 cm,
Galerie Kodl 30. 11. 2025,
konečná cena: 480 000 Kč (vč. 20% provize)

Malířka, kreslířka a divadelnice Emma Srncová je i ve třiaosmdesáti letech na trhu spíše novickou. O prodej svých děl s charakteristickým stylem a poetickými náměty se stará především sama napřímo. Na aukcích se doposud nabízely zejména drobnější tisky, maleb dohromady 14 v kategorii nižších desítek tisíc korun. Loňský Strom života zaznamenal nečekaný výsledek, byť podpořený charitativním posláním dražby u Galerie Kodl. Olej na dřevěné desce se přesně dotkl horní hranice katalogového odhadu, když byl přiklepnut za 400 tisíc korun. Včetně provize šlo o částku 480 tisíc korun. Předskokankou k listopadovému maximu byla květnová Vzpomínka na Kamila Lhotáka a jeho Andulu (180 tisíc korun), která se z autorského rekordu a první částky přes sto tisíc těšila téměř přesně půl roku. V prosinci poptávka po Srncové vyvrcholila něžným Jarem v Praze za téměř 87 tisíc korun a nová aukční top trojka byla na světě.

Alena Kučerová (1935–⁠⁠⁠⁠⁠⁠2026): mistryně plechu a papíru

Aukční výsledky významné české grafičky

V pátek 23. ledna odešla výtvarná experimentátorka a milovnice přírody Alena Kučerová. Její tvorbu charakterizoval bod, řetězený do linií a pronikající podkladem, nejčastěji plechem. Svými grafikami ze 60. let okouzlila české i světové publikum, pozd...

28. ledna 2026
Bolf a Typlt mezi nejžádanějšími, návrat Mikulky a Poupěte

TOP 10 současného umění v tuzemsku za rok 2025

Loňský rok přinesl v kategorii současného umění na aukcích vystřízlivění. Ovšem srovnává se s rokem 2024, který se dlouhodobým statistikám vymykal snad ve všech parametrech. Na milion korun dosáhly loni dvě položky, nad pět set tisíc korun se podíval...

19. ledna 2026
O loňské staré mistry se postaraly Londýn a Paříž

Nejdražší zahraniční prodeje v kategorii starého umění za rok 2025

Uplynulá sezóna přinesla řadu zajímavých prodejů staromistrovských děl, které zůstavily nové autorské, žánrové nebo technické rekordy. Vítězství v žebříčku si zajistil italský vedutista Canaletto s nevídanými téměř 32 miliony liber, do nejdražší pěti...

14. ledna 2026