Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Galerie Dolmen, Art+ | Datum 21.02.2022
Díla Zdeňka Buriana jsou na domácích aukcích poměrně častými hosty. Nestává se ale příliš hojně, aby se kupci mohli utkat o originál předlohy pro obálku některé z mnoha knih, ke kterým tento všestranný umělec vytvořil dokonalé ilustrace. Jeden z nich bude ve středu dražit Galerie Dolmen.
![]() |
|
Knižní ilustrace byla hlavním oborem tohoto výjimečného autodidakta (na Akademii v Praze strávil pouze jeden rok). Jeho tvorba v této kategorii je neobyčejně rozsáhlá. Suverénně ovládal velkou škálu technik, kterou pro předlohy k ilustracím používal, ať již šlo o kresby, kvaše, tempery nebo oleje. Excelentní jsou především jeho monochromní kvaše ze 30. a 40. let a také kresby perem, které doprovázely celou řadu vydání dobrodružné literatury (J. Verne, E. Štorch, J. Foglar, K. May, J. London, R. Kipling, R. L. Stevenson, A. Ransome). Pro Ransomovy knihy vytvořil řadu kvašů do vnitřních částí knih, většina z nich měla monochromatický charakter. Naopak předlohy pro obálky provedl barevně a v olejomalbě.
To je i případ originálu knižní obálky, který s vyvolávací cenu 843 tisíc korun včetně aukční provize bude ve středu dražit Galerie Dolmen. Olej pochází ze druhé poloviny 40. let a měl být předlohou pro přebal knihy Arthura Ransoma Trosečníci z Vlaštovky. Burian vytvořil ilustrace pro celou ediční řadu těchto dobrodružných Ransomových románů, které mělo v plánu vydat nakladatelství Hokr v letech 1947 a 1948. Po roce 1948, kdy komunistický režim malá vydavatelství cíleně likvidoval, však už k uskutečnění celého vydavatelského záměru nedošlo. Stačily vyjít pouze tituly Boj o ostrov, Holubí pošta, Nechtěli jsme na moře a Tábor u tajuplného moře.
Vydání se nedočkaly ani Zamrzlá loď kapitána Flinta, Trosečníci z Vlaštovky, Petr Kachna a Klub Lysek. S Burianovými doprovodnými ilustracemi se tak stalo až v roce 2015, kdy nakladatelství Albatros vydalo Trosečníky z Vlaštovky a postupně (kromě reedice dalších) také všechny zbývající tituly. Byly tak poprvé od doby svého vzniku použity původní Burianovy ilustrace v takové šíři, v jaké je malíř pro knihy ve 40. letech minulého století vytvořil.
![]() |
|
![]() |
|
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
26. října 2020
24. září 2017
24. září 2017
21. června 2024
13. června 2024
9. června 2024