Letošní první Burian startuje na necelém milionu korun

Galerie Dolmen 23. 2. 2022

Díla Zdeňka Buriana jsou na domácích aukcích poměrně častými hosty. Nestává se ale příliš hojně, aby se kupci mohli utkat o originál předlohy pro obálku některé z mnoha knih, ke kterým tento všestranný umělec vytvořil dokonalé ilustrace. Jeden z nich bude ve středu dražit Galerie Dolmen. 


Zdeněk Burian: Trosečníci z Vlaštovky, 1947, olej na plátně, 50 x 35 cm, vyvolávací cena: 680 000 Kč (+ 24% provize) Galerie Dolmen 23. 2. 2022

 

Zdeněk Burian: Trosečníci z Vlaštovky, 1947,
olej na plátně, 50 x 35 cm,
vyvolávací cena: 680 000 Kč (+ 24% provize)
Galerie Dolmen 23. 2. 2022

 

Knižní ilustrace byla hlavním oborem tohoto výjimečného autodidakta (na Akademii v Praze strávil pouze jeden rok). Jeho tvorba v této kategorii je neobyčejně rozsáhlá. Suverénně ovládal velkou škálu technik, kterou pro předlohy k ilustracím používal, ať již šlo o kresby, kvaše, tempery nebo oleje. Excelentní jsou především jeho monochromní kvaše ze 30. a 40. let a také kresby perem, které doprovázely celou řadu vydání dobrodružné literatury (J. Verne, E. Štorch, J. Foglar, K. May, J. London, R. Kipling, R. L. Stevenson, A. Ransome). Pro Ransomovy knihy vytvořil řadu kvašů do vnitřních částí knih, většina z nich měla monochromatický charakter. Naopak předlohy pro obálky provedl barevně a v olejomalbě.

To je i případ originálu knižní obálky, který s vyvolávací cenu 843 tisíc korun včetně aukční provize bude ve středu dražit Galerie Dolmen. Olej pochází ze druhé poloviny 40. let a měl být předlohou pro přebal knihy Arthura Ransoma Trosečníci z Vlaštovky. Burian vytvořil ilustrace pro celou ediční řadu těchto dobrodružných Ransomových románů, které mělo v plánu vydat nakladatelství Hokr v letech 1947 a 1948. Po roce 1948, kdy komunistický režim malá vydavatelství cíleně likvidoval, však už k uskutečnění celého vydavatelského záměru nedošlo. Stačily vyjít pouze tituly Boj o ostrov, Holubí pošta, Nechtěli jsme na moře a Tábor u tajuplného moře.

Vydání se nedočkaly ani Zamrzlá loď kapitána Flinta, Trosečníci z Vlaštovky, Petr Kachna a Klub Lysek. S Burianovými doprovodnými ilustracemi se tak stalo až v roce 2015, kdy nakladatelství Albatros vydalo Trosečníky z Vlaštovky a postupně (kromě reedice dalších) také všechny zbývající tituly. Byly tak poprvé od doby svého vzniku použity původní Burianovy ilustrace v takové šíři, v jaké je malíř pro knihy ve 40. letech minulého století vytvořil.

 

Nové a doposud jediné vydání knihy s použitím původních Burianových návrhů, Albatros 2015

 

Nové a doposud jediné vydání knihy s použitím původních Burianových ilustrací,
Albatros 2015
 
Příkladem nikdy nevydané obálky, která se před pár lety objevila na trhu, může být i malba na dřevěné desce, kterou Burian zpracoval na počátku 40. let pro obálku knihy F. H. Burnettové Malý Lord. Soubor pro autora poměrně netypických ilustrací byl proveden v médiu malby a nikdy nebyl v souvislosti s knihou vydán.  
 
Ačkoliv nejde vždy o tu nejkvalitnější polohu autorovy tvorby, jsou na trhu nejvíce ceněny a oblíbeny právě jeho olejomalby. V posledních několika letech, možná i v souvislosti s několika  výstavami autorových děl, byl oběh Burianových prací na trhu výraznější (nejvíce se to projevilo v roce 2019, kdy byly draženy obsáhlé konvoluty tušových kreseb) a ceny jeho maleb rostly.
 
Rok 2017 byl rekordní nikoli v počtu děl, ale v celkové sumě vydané za autorovy práce. Tehdy to za rok bylo více než 13 milionů korun včetně aukční provize, nejvíce v historii domácích aukcí. Na trhu se totiž objevil velký počet olejomaleb, které dosáhly na milionové ceny. Převažují mezi nimi práce z 50. a 60. let, kdy se Burian věnoval rekonstrukcím pravěkých dějin a zoologickým a paleontologickým námětům.
 
 
Zdeněk Burian: Tygr ussurijský, 1966, olej na plátně, 74,5 x 94,5 cm,  European Arts 24. 9. 2017, cena: 3 100 000 Kč

 

Zdeněk Burian: Tygr ussurijský, 1966,
olej na plátně, 74,5 x 94,5 cm, 
European Arts 24. 9. 2017,
cena: 3 100 000 Kč
 
Celkem cena za Burianovu malbu vystoupala nad milion korun už osmkrát. Vůbec poprvé tomu bylo v roce 2016 v případě velkoformátového obrazu Návrat z rybolovu u Galerie Kodl, který zpracovával autorovu celoživotně oblíbenou tematiku Tichomoří (2,58 milionu korun). Následoval úspěšný rok 2017, kdy padlo u European Arts také dosavadní umělcovo maximum za plátno Tygr ussurijský (3,1 milionu korun). Nyní nabízená malba Trosečníci z Vlaštovky je první Burianovou prací draženou v letošním roce. 
 
Vstupte do databáze Artplus.cz
 

 

 


Související články

Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Galerie Kodl 28. 5. 2023

V aukci Galerie Kodl v neděli 28. května přijde na řadu i syntonos Vazačky klasů Antonína Hudečka. Vznikl v roce 1896, tedy v době, kdy se malíř začal s těmito novými barvami německého výrobce seznamovat. Je tak jedním z prvních dokladů jejich použit...

22. května 2023
Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Sotheby´s New York 18. 5. 2023

Pro nadcházející květnové týdny si newyorské aukční síně připravily desítky sběratelských hitů. Mezi nejatraktivnější nabídky bude nepochybně patřit i rozměrná bronzová plastika sochařky Louise Bourgeoisové s odhadní cenou až 40 milionů dolarů

12. května 2023
Třetí verze Zrzavého Poutníků do Emauz již sahá na milion

Třetí verze Zrzavého Poutníků do Emauz již sahá na milion

Aukce Weinberg 10. 5. 2023

Aukční síň Weinberg pořádá ve středu online První prémiovou aukci vybraných děl, v níž nabídne více než stovku položek. Mezi nimi i nově objevený obraz Jana Zrzavého Poutníci do Emauz, jehož konečnou cenu odhaduje v rozmezí 2,5 až 3,5 milionu korun.

8. května 2023
Zobrazit všechny

Další články


<