Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 28.10.2019
Aukční síň European Arts na své sobotní aukci mimo jiné nabídne reprezentativní kytici od Jana Brueghela mladšího. Vyvolávací cena je stanovena na 1,25 milionu korun (bez aukční provize). V rozmezí pouhých několika měsíců jde již o druhou špičkovou vlámskou kytici nabízenou na českých aukcích.
Jan Brueghel ml.: Kytice v čínské váze, 1625–27,
olej na měděné desce fixované na dřevě, 48 x 37 cm,
vyvolávací cena: 1 250 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 2. 11. 2019
Tou první byla Kytice s motýlem ve skleněné váze od Daniela Segherse, která se na zářijové aukci galerie Arcimboldo prodala za vyvolávací cenu 1,5 milionu korun. Seghers (1590–1661) byl starším souputníkem Jan Brueghel mladší (1601–1678) a stejně jako on se vyučil u jeho otce Jana Brueghela staršího, který je považován za zakladatele či vynálezce květinových zátiší tohoto typu.
Dědem Jana Brueghela mladšího byl Pieter Bruegel, jeho kmotrem Petr Pavel Rubens. Na začátku 20. let 17. století se podobně jako jeho otec o třicet let před ním vydal na zkušenou do Itálie, kde strávil několik let. V roce 1625 se musel narychlo vrátit do Antverp, aby převzal rodinnou dílnu, poté co jeho otec a tři mladší bratři zemřeli na epidemii cholery. Jan Brueghel mladší pak pokračoval rodinné tradici, přičemž po celý život primárně vycházel z obrazů svého otce.
Nabízená Kytice v čínské váze pravděpodobně vznikla na samém počátku samostatné kariéry Jana Brueghela mladšího. Německý historik umění Klaus Ertz, který je přední autoritou na dílo rodiny Brueghelových, ji datuje do let 1625–27. Vzorem obrazu patrně byla některá z kytic Jana Brueghela staršího z let 1610 až 1615. Velice blízko k nabízenému obrazu mají Kytice v čínské váze ve sbírkách madridského Prado a Mauritshuisu v Haagu, které se liší jen v složení jednotlivých květin a přítomnosti motýlů a dalšího hmyzu.
Jan Brueghel st.: Kytice v čínské váze, 1609-13, olej na dřevě, 47 x 35 cm, Museo del Prado
Jan Brueghel st.(?): Kytice v keramické váze, olej na dřevě, 48 x 35 cm, Museo del Prado
Jan Brueghel st.: Kytice v čínské váze, 1610-15, olej na dřevě, 42 x 34,5 cm, Mauritshuis
Jan Brueghel st./Jan Brueghle ml.: Kytice v čínské váze, kolem 1610, olej na dřevě,
46 x 34 cm, Sothebyʼs 10. 1. 1991, Richard Green Gallery 2006
Nejblíže k v Praze dražené kytici má obraz, který se v roce 1991 prodal v aukci Sothebyʼs v New Yorku za tehdy rekordních 1,2 milionu dolarů. Obraz byl dražen jako práce Jana Breughela mladšího, později byl ale "upgradován" na dílo malířova otce. V roce 2006 jej londýnská galerie Richard Green nabízela již jako dílenskou práci Jana Brueghela staršího.
Obraz nabízený European Arts je malován olejem na měděné desce, která je adjustována na dřevě. "Tato malba je ve velice dobrém stavu. Barvy na obraze utvářejí lesklý a zářivý dojem. Jednotlivé květy jsou velice detailně zpracovány a jsou typické pro rané období, krátce poté co syn převzal ateliér svého otce. Vzájemně se překrývající lazury květů, větví a mušlí jsou dochovány ve velice dobrém stavu," hodnotí obraz Klaus Erz a dodává: "Tuto květinovou kompozice předčí jemností a detailností pouze otcova tvorba. (…) Jelikož není podle mého názoru o připsaném autorství této skvostné kytice Janu Brueghelovi mladšímu žádných pochyb, musí zařazení posuzované malby Kytice v čínské váze znít: ʼvlastnoruční práce Jana Brueghela mladšíhoʼ vznikla krátce po roce 1625 v Antverpách."
Jan Brueghel ml: Kytice v reliéfní více, kolem 1630,
olej na dřevě, 117 × 81 cm, cena: 2 600 000 EUR, Im Kinsky 18. 6. 2015
Díla Jana Brueghela mladšího se na světových aukcích objevují poměrně často. Jen letos to bylo již patnáct obrazů. Malířův aukční rekord má hodnotu 3,8 milionu dolarů. Za tuto částku byl v roce 2001 v New Yorku vydražen jeho cyklus Pěti smyslů. V kategorii květinových zátiší patří cenové maximum více než metrové Kytici v reliéfní váze, která se před čtyřmi lety prodala ve vídeňském aukčním domu Im Kinsky za 2,6 milionu eur.
Na českých aukcích se dosud objevily tři práce Jana Brueghela mladšího, dvě z nich na letošních aukcích galerie Arcimboldo. Nejdráže se prodal obraz Panna Marie s Ježíškem, Sv. Alžbětou a Janem Křtitelem v květinovém rámu, který byl před třemi lety na aukci Arthouse Hejtmánek vydražen za 930 tisíc korun.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
24. května 2021
14. května 2021
11. května 2021
12. dubna 2021
9. prosince 2020
22. listopadu 2019