Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

Alternativní popis Biedermaierové náušnice, Alma Antique

Veletrh Antique vždy dvakrát ročně, na jaře a na podzim, prověří kvalitu domácího trhu se starožitnostmi. Tím dlouhodobě přispívá k jeho vysoké úrovni. Přispívá k tomu však ale i Asociace starožitníků, která se od svého vzniku v roce 1991 zaměřuje na dlouhodobé vzdělávání a zvyšování odbornosti svých členů. Nástrojem Asociace je v tomto smyslu Rudolfinská akademie, dvouletý nástavbový studijní program, který funguje již od roku 1992. 

Doprovodný program veletrhu bude složen převážně z přednášek v historických prostorách radnice. V sobotu se slova ujmou Ivo Barteček a Jiří Vaněk. První jmenovaný představí pohledem historika obecných dějin novověku české země jako dobré místo pro život s uměním. Jiří Vaněk svůj příspěvek zasvětí českému imaginativnímu umění a jeho rozdílného pojetí u několika uměleckých osobností: Zdeňka Sklenáře, Mikuláše Medka, Josefa Vyleťala nebo Josefa Lieslera.

Alternativní popis Funkcionalistický etažér Mücke-Melder, Czechantik

V neděli se slova ujme Pavla Janečková Hájková alias Vintage Kitchen s přednáškou na téma udržitelnosti a hospodárnosti v historických kuchařských knihách a jejich možné užitečnosti pro současné domácnosti. Ve stejný den budou mít návštěvníci jako obvykle možnost přinést své vlastní starožitnosti a využít bezplatné služby expertů Asociace starožitníků, kteří donesené předměty posoudí a odhadnou jejich cenu. V hlavním sále budou na návštěvníky se svými radami čekat prezident Asociace Jan Neumann a její první viceprezidentka Simona Šustková. 

Prezident Asociace starožitníků Jan Neumann vyjmenovává, které konkrétní předměty budou moci návštěvníci obdivovat mezi nepřeberným množstvím artefaktů různých cenových kategorií. Podle něj lze na veletrhu nakoupit starožitnosti za příznivé ceny, neboť zde mezi jednotlivými vystavovateli panuje soutěživost a zdravé konkurenční prostředí. 

Alternativní popis Přednáška Pavly Janečkové Hájkové v obřadní síni Novoměstské radnice, 2023

Letos mohou návštěvníci vidět či koupit například unikátní rané biedermeierské šperky ve firmě Cinolter Antiques, vzácné astronomické hodiny Franz Rzebitschek vyobrazené na plakátu veletrhu v Galerii Ustar, zednářské a židovské artefakty v Antik Haštalská a funkcionalistický etažér Mücke-Melder v Czechantik. Dále je zaujmou art decové šperky ve Starožitnostech Michal Jankovský, muzejní biedermeierovské náušnice v Alma Antique či mimoevropské starožitnosti v Antikelen. Za asociaci jsme připravili limitovanou edici pamětních medailí od akademického sochaře Vladimíra Oppla, které budou v prodeji na našem stánku,” vypočítává Neumann.

Veletrh i nyní na jaře naplní své charitativní poslání. Tentokrát podpoří Nadaci Archa Chantal, která usiluje o humanizaci dětských zdravotnických zařízení tvorbou prostředí pozitivně působícího na psychiku nemocných dětí. Charitativní aukce starožitností, jejíž výtěžek bude věnován nadaci, se uskuteční za přítomnosti její zakladatelky Chantal Poullain. Návštěvníci budou moci přispívat také dobrovolnou částkou do nadační kasičky v prostorách veletrhu.   

Alternativní popis Přívěšek ve stylu art deco, Starožitnosti Michal Jankovský

Související články

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Třetí ročník festivalu umění v Praze

Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....

1. května 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<