Kupka v Mánesu

Šestidenní výstava a soupis díla

U příležitosti vydání prvního soupisu olejomaleb malíře Františka Kupky a 70. výročí jeho první retrospektivní výstavy v Mánesu pořádá společnost Adolf Loos Apartment and Gallery šestidenní výstavu jeho děl. Ode dneška, pátku 27. května, do středy 1. června na ní budou k vidění cenné práce ze zahraničních soukromých sbírek i kolekce Jindřicha Waldese. Hodnota vystavených děl činí podle pořadatelů dohromady více než půl miliardy korun, akci doprovázejí přísná bezpečnostní opatření.

Výstava představí olejomalby i práce na papíře, z nichž většina pochází ze zahraničních soukromých sbírek a nebyla tak tedy veřejně k vidění od roku 1946, kdy se konala zmíněná retrospektiva Františka Kupky v pražském Mánesu. Některé z vystavovaných obrazů pochází z nejslavnější předválečné sbírky Františka Kupky, kterou vlastnil továrník, mecenáš umění a Kupkův nejbližší přítel, Jindřich Waldes. Představena budou i díla pocházející z proslulé sbírky významného pařížského galeristy Louise Carrého, který jako jediný Františka Kupku zastupoval (od roku 1951 do roku 1957).

Na výstavě budou k vidění i dvě bronzové sochy. Originální busta Eugenie (Niny) Kupka je jedinou známou sochou vytvořenou přímo Františkem Kupkou. Spolu s ní bude vystavena a veřejnosti poprvé představena busta Františka Kupky, kterou darovala společnost Adolf Loos Apartment and Gallery a Waldesova rodina pro připravovaný památník Františka Kupky v Puteaux a v Opočně. Jejím autorem je sochař Jan B. K. Vlach, přičemž je pravděpodobný i autorský podíl samotného Kupky.

Doprovodná, velkoryse koncipovaná publikace František Kupka: Soupis olejomaleb vychází v trojjazyčné verzi, ve francouzštině, angličtině a češtině a čítá na 359 Kupkových originálních olejomaleb. Poprvé však v samostatné kapitole zveřejňuje také známé padělky vydávané za dílo tohoto slavného malíře.

Soupis byl podle vydavatele vypracován ve spolupráci s Národní galerií v Praze a rakouskou Národní galerií Belvedere a byl schválen majitelem autorských práv Františka Kupky, francouzskou společností Adagp. Jeho zahraniční distribuci převzalo světoznámé nakladatelství König Books London. Jedná se o vůbec první ucelený „catalogue d'oeuvre“ tohoto významného umělce českého původu, na výstavě bude možnost jeho zakoupení.

 


Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Adolf Loos Apartment and Gallery

Kokolia se podruhé dostal přes milion

Kokolia se podruhé dostal přes milion

20. března 2023

Kokoschka neuspěl, na řadě jsou právníci

Kokoschka neuspěl, na řadě jsou právníci

19. března 2023

Matějček podle Kubišty

Matějček podle Kubišty

15. března 2023


<