Kupka v Mánesu

Šestidenní výstava a soupis díla

U příležitosti vydání prvního soupisu olejomaleb malíře Františka Kupky a 70. výročí jeho první retrospektivní výstavy v Mánesu pořádá společnost Adolf Loos Apartment and Gallery šestidenní výstavu jeho děl. Ode dneška, pátku 27. května, do středy 1. června na ní budou k vidění cenné práce ze zahraničních soukromých sbírek i kolekce Jindřicha Waldese. Hodnota vystavených děl činí podle pořadatelů dohromady více než půl miliardy korun, akci doprovázejí přísná bezpečnostní opatření.

Výstava představí olejomalby i práce na papíře, z nichž většina pochází ze zahraničních soukromých sbírek a nebyla tak tedy veřejně k vidění od roku 1946, kdy se konala zmíněná retrospektiva Františka Kupky v pražském Mánesu. Některé z vystavovaných obrazů pochází z nejslavnější předválečné sbírky Františka Kupky, kterou vlastnil továrník, mecenáš umění a Kupkův nejbližší přítel, Jindřich Waldes. Představena budou i díla pocházející z proslulé sbírky významného pařížského galeristy Louise Carrého, který jako jediný Františka Kupku zastupoval (od roku 1951 do roku 1957).

Na výstavě budou k vidění i dvě bronzové sochy. Originální busta Eugenie (Niny) Kupka je jedinou známou sochou vytvořenou přímo Františkem Kupkou. Spolu s ní bude vystavena a veřejnosti poprvé představena busta Františka Kupky, kterou darovala společnost Adolf Loos Apartment and Gallery a Waldesova rodina pro připravovaný památník Františka Kupky v Puteaux a v Opočně. Jejím autorem je sochař Jan B. K. Vlach, přičemž je pravděpodobný i autorský podíl samotného Kupky.

Doprovodná, velkoryse koncipovaná publikace František Kupka: Soupis olejomaleb vychází v trojjazyčné verzi, ve francouzštině, angličtině a češtině a čítá na 359 Kupkových originálních olejomaleb. Poprvé však v samostatné kapitole zveřejňuje také známé padělky vydávané za dílo tohoto slavného malíře.

Soupis byl podle vydavatele vypracován ve spolupráci s Národní galerií v Praze a rakouskou Národní galerií Belvedere a byl schválen majitelem autorských práv Františka Kupky, francouzskou společností Adagp. Jeho zahraniční distribuci převzalo světoznámé nakladatelství König Books London. Jedná se o vůbec první ucelený „catalogue d'oeuvre“ tohoto významného umělce českého původu, na výstavě bude možnost jeho zakoupení.

 


Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články

Adolf Loos Apartment and Gallery

Kokolia se podruhé dostal přes milion

Kokolia se podruhé dostal přes milion

20. března 2023

Kokoschka neuspěl, na řadě jsou právníci

Kokoschka neuspěl, na řadě jsou právníci

19. března 2023

Matějček podle Kubišty

Matějček podle Kubišty

15. března 2023


<