Kupka mezi Paříží a Prahou

Díla Františka Kupky vydražená jen před několika měsíci v zahraničí se na českých aukcích úspěšně prodávají i za dvojnásobné ceny.


František Kupka: Vertikální a diagonální plány / 1951 / kvaš na papíře / 54,8 x 38,9 cm

Nejdražší položkou nedělní aukce společnosti WoxArt (16. 5. 2010) se stal rozměrný Kupkův kvaš Vertikální a diagonální plány z roku 1951, který se prodal za téměř 1,48 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Jak uvádí aukční katalog, jde o dílo ze sbírky Yvese Saint Laurenta, kterou loni v sérii aukcí v Paříži dražila společnost Christie’s. Konkrétně tento kvaš se prodal na listopadové aukci, a to za 21 250 eur, což odpovídalo spodní hranici předaukčního odhadu. V přepočtu tehdy aktuálním kurzem tedy za 550 tisíc korun.


František Kupka: Rybník / 1905 / olej na plátně / 55 x 46 cm

Pařížskou aukcí Christie’s prošel loni v prosinci i obraz Rybník z roku 1905, který byl na večerní aukci společností 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment Gallery koncem dubna vydražen za 3,6 milionu korun. O pět měsíců dřív se v Paříži prodal za částku o 1,5 milionu korun nižší. Po urputném boji několika dražitelů byl přiklepnut za 79 tisíc eur (2,05 milionu korun).

Ceny dosažené na pražských aukcích nicméně odpovídají předchozím aukčním výsledkům za srovnatelná Kupkova díla na českém trhu. Obraz Růžový keř v květu, olej z doby kolem roku 1900 pocházející z Waldesovy sbírky, byl již v roce 2003 na aukci společnosti Meissner-Neumann vydražen za 4,25 milionu korun. Minimalistická abstraktní kompozice z roku 1930, kvašová studie k obrazu, který je dnes ve sbírkách Národní galerie, se loni prodala 2,12 milionu korun. Šlo přitom o dílo menšího formátu než kvaš Vertikální a diagonální plány.


František Kupka: Kompozice / 1920 / pastel na papíře / 31 x 23,5 cm

 

 

Uvidíme, zda podobný osud, jako obě díla dovezená z Francie, bude mít i Kupkův pastel, který bude 20. května dražit společnost Dorotheum ve Vídni. Předaukční odhad počítá s cenou 32 až 36 tisíc eur (bez aukční provize). V přepočtu na koruny by se tedy konečná cena měla pohybovat od 900 tisíc do milionu.


Související články

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<