Kubistický Čapek v Londýně

Oboustranné plátno Josefa Čapka v aukci Sotheby`s 6. 2. 2013

Ve středu 6. února se v denní aukci impresionistů a moderny v londýnské pobočce Sotheby`s dražilo výjimečné oboustranné plátno Josefa Čapka z mimořádného roku 1915. Odhadní cena se pohybovala v rozpětí 80 až 120 tisíc liber, tedy asi 2,4 až 4,3 milionu korun. Malba vzbudila pozornost kupců i v Čechách. Finální cena nakonec více než trojnásobně překročila spodní hranici odhadu.

Josef Čapek: Kubistická krajina / Kontemplace / 1915

Josef Čapek: Kubistická krajina (na zadní straně: Kontemplace) / 1915 / olej na plátně / 68 x 47 cm

Sotheby`s 6. 2. 2013 / dosažená cena 265 250 GBP

O kvalitní Čapkova díla je u nás stále zájem a je jich trvale nedostatek. Takto rané dílo je navíc na trhu mimořádnou vzácností, poslední obdobné se u nás dražilo v roce 2007, kdy Galerie Art Praha nabídla malbu Děvče v růžových šatech z roku 1916. Ta tehdy vylétla z vyvolávací ceny 2,6 milionů korun na nečekaných 14,16 milionů korun. Není tedy divu, že vyvolávací cena oboustranného díla s touto datací pohybující se v rozmezí odhadní ceny 2,4 až 4,3 milionů korun vzbudila v tuzemsku náležitou pozornost. Obě jmenovaná díla pocházející z válečných let mají navíc téměř totožné rozměry. Konečná cena nakonec v Londýně na sále činila 265 tisíc britských liber, v přepočtu tedy téměř 8 milionů korun. Částka však bude pro kupce ještě vyšší, ve výsledné ceně v librách je sice započtena provize, nikoliv ovšem DPH z této provize.

Připomeňme ještě, že jiný Čapkův oboustranný obraz, Fantomas - Námořník z let 1917 - 20, se dražil předloni na aukci Hascoe v Londýně. Tehdy se prodal včetně všech poplatků za 16,65 milionu korun.

Spisovatel Emil Synek

Spisovatel Emil Synek v době získání Čapkova obrazu

K autorství tohoto výjimečného oboustranného plátna se podle aukčního katalogu Sotheby`s vyjádřili přední čeští znalči Čapkova díla, především autorka monografie a několika výstav, Pavla Pečinková, ale také Karel Srp. Známá je i provenience obrazu. Od malíře jej získal na počátku 30. let spisovatel Emil Synek (1903 - 1969). Synek, původním vzděláním právník, se ve 20. letech v Praze prosadil svými povídkami a byl považován za následníka Karla Čapka. Byl vlivným žurnalistou, divadelním dramatikem, scénáristou, kritikem. Do Francie emigroval v závěru 30. let. V jeho rodině v Paříži pak obraz zůstal až do dnešních dnů.

Prestižní jsou i srovnání, kterým se v katalogu Sotheby`s Čapkovu dílu dostává. Zatímco Kubistická krajina, která patrně vznikla z hlediska vývoje Čapkova díla jako první, je zde srovnávána s malbou Pieta Mondriana Kvetoucí jabloň z roku 1912, druhá strana plátna, kontemplující dívka, pak s Portrétem mladého chlapce od Pabla Picassa z téhož roku 1915. Dodejme ještě, že signatura a datace se nachází na straně obrazu s Kontemplací, je tedy pravděpodobné, že právě toto byla původně autorem považována za "primární".

Tuto domněnku nám potvrdil i bezprostřední účasník londýnské dražby, jeden z pražských sběratelů: "Čapkův obraz je opravdu mimořádný, reprodukce v katalogu a na internetu zdaleka nevystihuje jeho umělecký účinek, když tomuto plátnu stojíte tváří v tvář. Pozoruhodná je zvláště strana s Kontemplací, která je jasně umělecky vyzrálější," podělil se s námi o své dojmy. Je otázkou, zda toto nově objevené dílo bude časem k vidění na některé z výstav v Čechách nebo jej dříve zahlédneme v některém tuzemském aukčním katalogu.

Právo a umění: Jak popsat umělecké dílo ve smlouvě

Právní průvodce pro sběratele umění

Při nakládání s uměleckým dílem, starožitností nebo celou sbírkou je naprosto nezbytné ve smlouvě či závěti každou položku velmi přesně popsat. Jen v takovém případě vás a váš majetek bude právo dostatečně chránit například při reklamacích nebo při z...

11. července 2024
Příběh obrazu: Filla, který držel český aukční rekord

Z výstavy Husa na Kampě, sběratel Vladimír Železný

Museum Kampa do začátku září hostí výběr ze sbírky Vladimíra Železného zaměřený převážně na předválečnou a meziválečnou modernu. Součástí expozice je řada děl, která v minulosti prošla aukčním trhem. Mnoha z nich jsme se věnovali již v době, kdy byla...

8. července 2024
250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016