Kubistická rarita

Sýpka 26. 2. 2017

Svou 44. aukci pořádá v neděli aukční síň Sýpka. Kromě řady především poválečných malířských a grafických děl nabídne tradičně také kvalitně zastoupenou kolekci modernistických designových výrobků a nábytku. K nejzajímavějším artefaktům z této oblasti patří zcela nepochybně kubistický nebo přesněji kubizující kryt otopného tělesa z doby po roce 1918.

Kubizující kryt topného tělesa / po r. 1918 dubové dřevo, lakovaný plech, 96 x 188 x 39 cm vyvolávací cena: 400 000 Kč (bez provize)

Kubizující kryt topného tělesa / po r. 1918
dubové dřevo, lakovaný plech, 96 x 188 x 39 cm
vyvolávací cena: 400 000 Kč (bez provize)

 

Vznikl v rámci poválečné restruktualizace a přestavby slavného královéhradeckého Grandhotelu Urban, nejpravděpodobněji někdy v průběhu 20. let. Tehdy šlo již o vědomý historismus s cílem evokovat možné předválečné avantgardní vzezření interiéru. Hotel sestával ze tří na sebe navazujících domů: Okresního domu a domu se sálem nazývaným Palmová zahrada (obě budovy projektoval s odstupem několika let Jan Kotěra, první byla dokončena roku 1904, druhá v roce 1911), které propojoval starší nárožní objekt. Právě ten byl ve dvacátých letech výrazně modernizován jak zvnějšku, tak v interiéru s cílem připodobnit ho okolním modernistickým stavbám. Autorem přestavby byl místní architekt Josef Fňouk.

Kryt tumbovitého tvaru je zhotoven z dubové dřeva a lakovaného plechu. Střední část v místě otopného tělesa je krytá plechovou mřížkou. Ta je převrstvena geometrickou kompozicí tvořenou dřevenými, tmavě mořenými a různě hraněnými pruty. Zástěna je široká téměř 2 metry a v její horní části se nachází odkladní římsa. Vyvolávací cena byla stanovena na 400 tisíc korun, cena odhadní se pak pohybuje v rozmezí 500 až 750 tisíc korun (vše bez provize).

Artefakt tohoto typu je na trhu zcela výjimečný. Občas je možné se setkat s nabídkami krbových zástěn, které byly v období modernismu poměrně často umělecky zpracovávány. Ještě hojněji na trhu nalézáme paravany různého účelu s kovovou nebo dřevěnou konstrukcí často vyplněnou malbou nebo grafikami. Hodnotu popisovaného interiérového prvku zvyšuje i zcela mimořádně zachovalý stav. Neobvyklý je i dobový historizující kontext jeho vzniku. 

K dalším velmi zajímavým položkám aukce bude patřit například dvojice monumentálních lustrů Reného Roubíčka ze 70. let (takzéž zde), paravan se čtveřicí litografií Alfonse Muchy nebo velkoformátová koláž Bez názvu Jiřího Koláře (1987).

Kubizující kryt topného tělesa / po r. 1918 dubové dřevo, lakovaný plech, 96 x 188 x 39 cm vyvolávací cena: 400 000 Kč (bez provize)

 


Související články

Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Pozdní Chagall v Expu 58

Pozdní Chagall v Expu 58

Adolf Loos Apartment and Gallery 12. 11. 2023

Šedesát vybraných děl nabídne tuto neděli ve své sálové aukci síň Adolf Loos Apartment and Gallery. Bude mezi nimi i pozdní obraz Marka Chagalla Maternité sur fond bleu s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun včetně aukční provize.

8. listopadu 2023
Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Sotheby’s New York 8. a 9. 11. 2023

Listopadová dražba 113 položek evropského a amerického umění 20. století bude in memoriam oslavou sběratelského instinktu a filantropického poslání významné osobnosti zámořského kulturního světa, paní Emily Fisher Landau. Svou sbírku budovala téměř p...

3. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

23. listopadu 2023

Rodinné stříbro

Rodinné stříbro

22. listopadu 2023

Nové maximum Zory Ságlové i netradiční Lhoták

Nové maximum Zory Ságlové i netradiční Lhoták

15. listopadu 2023


<