Kubišta a rekordní Nemes

Pictura 11. 6. 2014

Nejdražším dílem červnových aukcí se stala drobná olejová skica od Bohumila Kubišty, kterou ve středu 11. června dražila Galerie Pictura.

Bohumil Kubišta: Arno / 1907
Bohumil Kubišta: Arno / 1907
olej na lepence / 23,5 x 33 cm
cena: 2 160 000 Kč

Obraz Arno, který malíř vytvořil během svých studií v Itálii v únoru 1907, se prodal za vyvolávací cenu 2,16 milionu korun. Za více než sto tisíc korun bylo na téže aukci vydraženo ještě dalších 16 obrazů. Dohromady na ní sběratelé a investoři utratili téměř 8,4 milionu korun, přičemž kupce našla necelá polovina z osmi desítek nabízených uměleckých děl.

Novým autorským rekordem českých aukcí je cena 900 tisíc korun za obraz Endrého Nemese Mezi nocí a deštěm z let 1949–50. Malířův předchozí rekord, o 120 tisíc korun nižší, vydržel celých pět let. Ve Švédsku a na Slovensku byl nicméně Nemes dražen již i za vyšší částky. Obraz před necelými třemi lety prošel aukcí umělcovy pozůstalosti ve Stockholmu, kde se tenkrát v přepočtu prodal za 640 tisíc korun.

Endré Nemes: Mezi nocí a deštěm / 1949–50
Endré Nemes: Mezi nocí
a deštěm / 1949–50
olej na plátně /
130 x 165 cm
cena: 900 000 Kč

S nárůstem z 540 na 720 tisíc korun se prodal raný Špálův obraz Žlutý domek, olej na lepence z roku 1908. Několik příhozů nad vyvolávací cenu byl vydražen také další (po rekordu z letošního května) zajímavý obraz Václava Zykmunda, Mezi vodou a kameny z roku 1947. Úspěchem je rovněž cena 456 tisíc za nevelký obraz Jiřího Johna Nerosty, částka 240 tisíc za rozměrné plátno Karla Součka V kavárně nebo 204 tisíc korun za Toaletu od Ludmily Jiřincové. Ze dvou obrazů Emila Orlika, o jejichž osudech jsme psali v minulém čísle, se prodal jen jeden. Pohled na noční Heidelberg odešel za vyvolávací cenu 192 tisíc korun.

Z nabízených děl současného umění se nejdráže prodal deset let starý akt od Hynka Martince. Obraz Spící žena III našel nového majitele za vyvolávací cenu 144 tisíc korun. Za částky od 60 do 80 tisíc korun se prodaly ještě obrazy Víta Soukupa, Michala Cimaly a Jana Kalába. Z nevydražených položek je třeba zmínit alespoň stěžejní raný obraz Františka Muziky Pastorále z roku 1923. Podle Karla Srpa jde o dílo, jaké se v aukci dlouho neobjevilo, při ceně 5,76 milionu korun o něj však nikdo neprojevil zájem.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Nemes Endrej

Top 10 Nemes

Top 10 Nemes

7. října 2012

Top 10 Slováci

Top 10 Slováci

12. listopadu 2011

Ročenka 09 - Slovenští autoři

Ročenka 09 - Slovenští autoři

15. února 2010