Kubín, Čermák a Reni za 3 miliony

European Arts, 26. 10. 2014

Aukce výtvarného umění, kterou 26. října pořádal aukční dům European Arts, nabídla 310 položek a vynesla celkem 45 milionů korun. Nového majitele si našly zhruba dvě třetiny děl, přičemž mezi vrácenými díly se překvapivě objevily i taháky aukce Zdeněk Sýkora nebo Adriena Šimotová.

Guido Reni: Vergine in Preghiera / olej na plátně / 82 x 65 cm / 3 480 000 Kč
Guido Reni: Vergine in Preghiera
olej na plátně / 82 x 65 cm
cena: 3 480 000 Kč

 

Nejdražším dílem odpoledne se za 3,54 milionu korun (všechny ceny včetně provize) stala malba Jaroslava Čermáka Slovenský bača se psem z roku 1854. Překonala tak dva roky starý autorský rekord malby Šimon Lomnický na Karlově mostě. V těsném závěsu skončila malba italského barokního malíře Guida Reniho Vergine di Preghiera, která byla vydražena za 3,48 milionu korun.

Kromě dvou jmenovaných se na aukci objevilo dalších 5 milionových položek. Mezi nimi bylo za více než 1 milion korun prodáno dílo Kamila Lhotáka Mír, přestože se odhad držel řádu statisíců. Pod odhadovanou částkou naopak skončilo opakovaně nabízené Zátiší s konvicí od Emila Filly, vydražené za 1,86 milionu korun. Mezi nejdražší položky se zařadil i Ležící akt Otakara Kubína, který byl před třemi lety neúspěšně nabízen za 2 miliony a nyní vystoupal ještě o milion korun výš.

Za zmínku na závěr stojí i překvapivý boj o karton Na lavičce Svatopluka Sulka, který byl nakonec prodán za 31 tisíc korun, tedy více než dvojnásobek horní hranice odhadu.

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Čermák Jaroslav

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

17. dubna 2021

Nejdražší bohemika ve Vídni

Nejdražší bohemika ve Vídni

21. prosince 2020

Čermák, Reni a další

Čermák, Reni a další

22. prosince 2014


<