Křeslo TGM od Josipa Plečnika

Sýpka 28. 2. 2016

Aukční dům Sýpka nabídne v neděli 28. 2. na své 41. aukci k prodeji unikátní nábytkový kus. Jde o křeslo navržené Josipem Plečnikem pro pracovnu presidenta Masaryka.  Autorství slovinského architekta, který mezi lety 1920−1934 velkolepě přestavěl a zmodernizoval Pražský hrad, potvrdil i historik architektury Zdeněk Lukeš.  

Josip Plečnik: křeslo prezidenta Masaryka / 1923−25 dřevo, koženka (mladší) / 99 x 66 x 64 cm / vyv. cena: 180 000 Kč
Josip Plečnik: křeslo prezidenta Masaryka / 1923−25
dřevo, koženka / 99 x 66 x 64 cm / vyv. cena: 180 000 Kč

 

„Jde skutečně o dílo Jožeho Plečnika, tzv. presidentské křeslo z pracovny T. G. Masaryka, které bylo konkrétně navrženo k jeho pracovnímu stolu v jeho bytě,“ uvedl Lukeš. Že pocházelo z inventáře Pražského hradu, dokládá i inventární číslo, které se podařilo dohledat v hradním archivu.

Pro tvorbu Josipa Plečnika je příznačná individuální interpretace mnoha různých vlivů. Jeho tendence byly neoklasické, v jeho umění se proto snoubí antické prvky s renesančními a obecně s prvky středomořského kulturního prostředí. Ty jsou přetaveny ve zcela svébytný novotvar, jenž vždy bezpečně ukazuje na Plečnikův autorský rukopis. Jeho tvorba je zkrátka nezaměnitelná. V oblasti uměleckého řemesla mu byl vlastní vytříbený smysl pro užití ušlechtilých materiálů, důraz na dokonalost uměleckořemeslného zpracování a zároveň účelnost, pohodlnost a přiměřená míra reprezentativnosti. Co se týče morfologie, byla pro něj stěžejním vyjadřovacím prostředkem výrazně profilovaná křivka často ve spojení s klasicizujícími elementy (volutami, ornamenty vycházejícími z akantových rozvilin, kanelurami apod.). Tyto prvky můžeme pozorovat i na křesle TGM.

Josip Plečnik původně navrhl pro prezidenta Masaryka tři takováto identická křesla (jsou doložena v inventární knize Pražského hradu z roku 1928 a objevují se i na dobových fotografiích). Dvě z nich byla odkoupena v 70. letech při rozprodávání hradního movitého majetku (novými majiteli se staly Klenoty Praha, které křesla získaly doslova za pár korun), jedno z křesel již prošlo trhem v roce 2006. O třetím křesle se dlouhou dobu nic nevědělo a bylo pokládáno za ztracené. Až nyní, po mnoha letech, bylo znovuobjeveno pro širokou veřejnost.

Zbývá snad položit jedinou otázku: dostane se tento němý svědek Masarykovy hradní každodennosti zpět na své původní místo? Jeho význam, jak historický, tak umělecký, by to určitě zasluhoval.

 


Související články

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Výhled před podzimní aukční sezónou

Jarním aukcím vládli Toyen, Karel Černý a Zdeněk Sýkora. Podzimní nabídka bude rovněž bohatá, slibují majitelé aukčních síní. Dražit se budou díla galerijních hodnot, která se na trhu dlouho neobjevila.

25. září 2023
Muž, který objevil jednu generaci umělců

Muž, který objevil jednu generaci umělců

Rozprodej sbírky Sama Josefowitze, Christie’s, podzim 2023

Přes 80 milionů dolarů by mohla vynést série aukcí sbírky Sama Josefowitze. Nadšeného sběratele a objevitele, který pomohl generaci umělců takzvané pontavenské školy získat zaslouženou pozornost trhu s uměním. Ukázal, jak se díky trpělivé práci dá za...

12. září 2023
Stát se Rothschildem, alespoň na chvíli

Stát se Rothschildem, alespoň na chvíli

Výběr z francouzských sbírek legendární evropské dynastie

První červencový týden se v londýnské centrále aukční síně Christie´s vystavuje to nejlepší ze sbírkového fondu francouzské větve rodiny Rothschildů. Samotná dražba se sice bude odehrávat až v polovině října v New Yorku, ale s nádherou, luxusem a vyb...

3. července 2023
Zobrazit všechny

Další články


<