Křeslo TGM od Josipa Plečnika

Sýpka 28. 2. 2016

Aukční dům Sýpka nabídne v neděli 28. 2. na své 41. aukci k prodeji unikátní nábytkový kus. Jde o křeslo navržené Josipem Plečnikem pro pracovnu presidenta Masaryka.  Autorství slovinského architekta, který mezi lety 1920−1934 velkolepě přestavěl a zmodernizoval Pražský hrad, potvrdil i historik architektury Zdeněk Lukeš.  

Josip Plečnik: křeslo prezidenta Masaryka / 1923−25 dřevo, koženka (mladší) / 99 x 66 x 64 cm / vyv. cena: 180 000 Kč
Josip Plečnik: křeslo prezidenta Masaryka / 1923−25
dřevo, koženka / 99 x 66 x 64 cm / vyv. cena: 180 000 Kč

 

„Jde skutečně o dílo Jožeho Plečnika, tzv. presidentské křeslo z pracovny T. G. Masaryka, které bylo konkrétně navrženo k jeho pracovnímu stolu v jeho bytě,“ uvedl Lukeš. Že pocházelo z inventáře Pražského hradu, dokládá i inventární číslo, které se podařilo dohledat v hradním archivu.

Pro tvorbu Josipa Plečnika je příznačná individuální interpretace mnoha různých vlivů. Jeho tendence byly neoklasické, v jeho umění se proto snoubí antické prvky s renesančními a obecně s prvky středomořského kulturního prostředí. Ty jsou přetaveny ve zcela svébytný novotvar, jenž vždy bezpečně ukazuje na Plečnikův autorský rukopis. Jeho tvorba je zkrátka nezaměnitelná. V oblasti uměleckého řemesla mu byl vlastní vytříbený smysl pro užití ušlechtilých materiálů, důraz na dokonalost uměleckořemeslného zpracování a zároveň účelnost, pohodlnost a přiměřená míra reprezentativnosti. Co se týče morfologie, byla pro něj stěžejním vyjadřovacím prostředkem výrazně profilovaná křivka často ve spojení s klasicizujícími elementy (volutami, ornamenty vycházejícími z akantových rozvilin, kanelurami apod.). Tyto prvky můžeme pozorovat i na křesle TGM.

Josip Plečnik původně navrhl pro prezidenta Masaryka tři takováto identická křesla (jsou doložena v inventární knize Pražského hradu z roku 1928 a objevují se i na dobových fotografiích). Dvě z nich byla odkoupena v 70. letech při rozprodávání hradního movitého majetku (novými majiteli se staly Klenoty Praha, které křesla získaly doslova za pár korun), jedno z křesel již prošlo trhem v roce 2006. O třetím křesle se dlouhou dobu nic nevědělo a bylo pokládáno za ztracené. Až nyní, po mnoha letech, bylo znovuobjeveno pro širokou veřejnost.

Zbývá snad položit jedinou otázku: dostane se tento němý svědek Masarykovy hradní každodennosti zpět na své původní místo? Jeho význam, jak historický, tak umělecký, by to určitě zasluhoval.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<