O loňské staré mistry se postaraly Londýn a Paříž
14. ledna 2026
Text Valeš Tomáš | Datum 08.03.2014
První velké aukce kreseb starých mistrů jsou letos již za námi a už se chystá k prodeji další vybraný soubor tohoto typu výtvarných děl, tentokráte v režii pařížské pobočky Christie´s. Jak je patrné, tento druh prací se, a to i přes svá specifika, opět začíná vracet do výraznějšího zorného úhlu sběratelů a investorů.

Svou orientací je nabídka logicky zaměřena na francouzské prostředí, doplněné o práce z dalších kreslířských škol, a to až do konce 19. století. Z nabídky vyniká kresba z ruky Polidora da Caravaggio zachycující skupinu žen z výjevu Nesení Kříže (č. kat. 9, odhad 150 – 250 000 EUR). Položka potvrzuje vzrůstající zájem o práce italského manýrismu, kde jsou stále „objevováni“ i dosud trhem opomíjení tvůrci. Relativně vysoký odhad má i kresba Giovanni Battisty Tiepola Sv. Antonín adorující P. Marii s Ježíškem (č. kat. 69, odhad 75 – 100 000 EUR), která stvrzuje výsadní cenovou pozici umělců z této rodiny na trhu s mistrovskými kresbami.
Zajímavými ukázkami francouzských prací z 18. století je pastel Portrét princezny de Rohan od Maurice-Quentin de Latour (č. kat. 82, odhad 100 – 150 000 EUR) nebo kresba Françoise Bouchera Alegorie ohně, původem z majetku Tessy Kennedy (č. kat. 99, odhad 35-55 000 EUR). Mezi bohemika lze z nabídky zařadit trojici akvarelů z prostředí trhu od pražského rodáka Georga Emanuela Opitze, vytvářející pozoruhodné žánrové výjevy (č. kat. 117, odhad 2200 – 2500 EUR). Poměrně bohatá je rovněž nabídka kvalitních kreseb z nižších a středních cenových hladin, která osloví i méně majetné sběratele.

Nabídka prostřednictvím aukcí je však jen jednou z možností. Dalšími jsou v tomto segmentu katalogové nabídky specializovaných prodejců, kteří své „zboží“ potencionálním zájemcům prezentují prostřednictvím kvalitně zpracovaných katalogů splňujících vyšší nároky uměleckohistorické obce. Nový katalog prací na papíře pro rok 2014 tak v uplynulých dnech prezentoval například v Německu působící galerista Nicolaas Teeuwisse. Vybrané práce zahrnují grafiku a kresby od 16. do začátku 20. století, jejichž cena je vždy sdělena na požádání.

V novém katalogu se objevily také práce umělců spjatých s českým prostředím, jako byl například Franz Xaver Palko - dvojice leptů Stvoření Adama a Adam a Eva u stromu poznání nebo Johann Ignaz Zimbal zastoupený vzácným leptem Mystické zasnoubení sv. Kateřiny s Ježíškem. Zájem o tyto grafické práce vrcholného středoevropského baroka stále stoupá, a to především po jejich uvedení do „elitní“ umělecké společnosti prostřednictvím katalogu Expressive Baroque. Prints and Drawings from Central Europe 1700–1800, který vydal v roce 2004 v Londýně působící galerista Emanuel von Baeyer.

Nejdražší zahraniční prodeje v kategorii starého umění za rok 2025
Uplynulá sezóna přinesla řadu zajímavých prodejů staromistrovských děl, které zůstavily nové autorské, žánrové nebo technické rekordy. Vítězství v žebříčku si zajistil italský vedutista Canaletto s nevídanými téměř 32 miliony liber, do nejdražší pěti...
14. ledna 2026TOP 10 světových aukcí za rok 2025
Světovému aukčnímu trhu se loni v nejvyšších cenových patrech opravdu dařilo. Padla hranice 200 milionů dolarů za jeden obraz a dalších pět děl se prodalo za více než 50 milionů. Pomyslné stupně vítězů opanoval Gustav Klimt v součtu za 391 milionů, p...
12. ledna 2026Přehled nejdražších českých autorů na světových aukcích v roce 2025
Za díla deseti nejdražších českých autorů dražitelé na zahraničních aukcích loni utratili přes 600 milionů korun. I když identita kupců není známá, lze předpokládat, že ve většině případů šlo o české sběratele.
8. ledna 202614. ledna 2026
12. ledna 2026
8. ledna 2026
24. dubna 2017
25. ledna 2017
25. října 2016