Kresby starých mistrů v Paříži

Christie`s Paris, 26. 3. 2014

První velké aukce kreseb starých mistrů jsou letos již za námi a už se chystá k prodeji další vybraný soubor tohoto typu výtvarných děl, tentokráte v režii pařížské pobočky Christie´s. Jak je patrné, tento druh prací se, a to i přes svá specifika, opět začíná vracet do výraznějšího zorného úhlu sběratelů a investorů.

Polidoro da Caravaggio: Plačící ženy (Nesení Kříže) / lavírovaná perokresba, papír / 37,7 x 24, 5 cm / Christie´s 26.3.2014 / odhad 150 – 250 000 EUR

Svou orientací je nabídka logicky zaměřena na francouzské prostředí, doplněné o práce z dalších kreslířských škol, a to až do konce 19. století. Z nabídky vyniká kresba z ruky Polidora da Caravaggio zachycující skupinu žen z výjevu Nesení Kříže (č. kat. 9, odhad 150 – 250 000 EUR). Položka potvrzuje vzrůstající zájem o práce italského manýrismu, kde jsou stále „objevováni“ i dosud trhem opomíjení tvůrci. Relativně vysoký odhad má i kresba Giovanni Battisty Tiepola Sv. Antonín adorující P. Marii s Ježíškem (č. kat. 69, odhad 75 – 100 000 EUR), která stvrzuje výsadní cenovou pozici umělců z této rodiny na trhu s mistrovskými kresbami.

Zajímavými ukázkami francouzských prací z 18. století je pastel Portrét princezny de Rohan od Maurice-Quentin de Latour (č. kat. 82, odhad 100 – 150 000 EUR) nebo kresba Françoise Bouchera Alegorie ohně, původem z majetku Tessy Kennedy (č. kat. 99, odhad 35-55 000 EUR). Mezi bohemika lze z nabídky zařadit trojici akvarelů z prostředí trhu od pražského rodáka Georga Emanuela Opitze, vytvářející pozoruhodné žánrové výjevy (č. kat. 117, odhad 2200 – 2500 EUR). Poměrně bohatá je rovněž nabídka kvalitních kreseb z nižších a středních cenových hladin, která osloví i méně majetné sběratele.

Maurice-Quentin de la Tour: Portrét princezny de Rohan / pastel / 58,2 x 47,8 cm / Christie´s 26.3.2014 / odhad 100 – 150 000 EUR

Nabídka prostřednictvím aukcí je však jen jednou z možností. Dalšími jsou v tomto segmentu katalogové nabídky specializovaných prodejců, kteří své „zboží“ potencionálním zájemcům prezentují prostřednictvím kvalitně zpracovaných katalogů splňujících vyšší nároky uměleckohistorické obce. Nový katalog prací na papíře pro rok 2014 tak v uplynulých dnech prezentoval například v Německu působící galerista Nicolaas Teeuwisse. Vybrané práce zahrnují grafiku a kresby od 16. do začátku 20. století, jejichž cena je vždy sdělena na požádání.

František Xaver Karel Palko: Stvoření Adama / lept, papír / 23, 8 x 17 cm / v nabídce galerie Nicolaas Teeuwisse OHG

V novém katalogu se objevily také práce umělců spjatých s českým prostředím, jako byl například Franz Xaver Palko - dvojice leptů Stvoření Adama a Adam a Eva u stromu poznání nebo Johann Ignaz Zimbal zastoupený vzácným leptem Mystické zasnoubení sv. Kateřiny s Ježíškem. Zájem o tyto grafické práce vrcholného středoevropského baroka stále stoupá, a to především po jejich uvedení do „elitní“ umělecké společnosti prostřednictvím katalogu Expressive Baroque. Prints and Drawings from Central Europe 1700–1800, který vydal v roce 2004 v Londýně působící galerista Emanuel von Baeyer.

Johann Ignaz Zimbal: Mystické zasnoubení sv. Kateřiny s Ježíškem / lept, papír / 17 x 11, 8 cm / v nabídce galerie Nicolaas Teeuwisse OHG

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024