Křehká síla skla

Dorotheum 15. 10. 2015

Sklo - materiál, který proslavil naši republiku po celém světě. A právě sklářská díla budou 15. října dražena ve večerní aukci síně Dorotheum. Dražba se odehraje ve dvoraně bývalé Živnobanky v Praze, kde je už nyní možnost shlédnout díla na výstavě.

Dorotheum připravilo pro sběratele velmi unikátní soubor skleněných děl. Nejenže budou v dražbě zastoupena světově proslulá česká sklářská esa jako je duo Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, ale také se představí díla vzniklá přímo pro tuto aukci, jako jsou například skleněné objekty Maxima Velčovského nebo šperk Evy Eisler. Zájemci budou mít také možnost obohatit svoje sbírky o díla zahraničních umělců, které zastupuje například designér Nendo nebo Patricia Urquiola.

Čeští skláři patří již dlouhodobě mezi světově uznávanou špičku. Jména, která se objevují nejen v českých, ale i zahraničních sbírkách, jsou výše zmíněná autorská i partnerská dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Na aukci budou zastoupeni třemi díly z různých období jejich tvorby. Nejstarší je Polibek, jehož návrh je datovaný rokem 1958. Varianta tohoto díla byla na českém trhu dražena opakovaně, naposled letos v únoru v aukčním domě Sýpka za 444 tisíc korun (včetně provize). Jejich další práce s názvem Prostor II z roku 1993 představuje špičkové dílo, které potvrzuje unikátnost české sklářské tvorby. Hra se světlem, hmotou a materiálem, která kontrastuje s křehkostí skla, tak spolu s geometrickým zjednodušením dělá z tohoto díla více než pouhou skleněnou plastiku. Unikátnosti tohoto objektu odpovídá i jeho vyvolávací cena, která začíná na 950 tisících korunách.

Z nestorů české sklářské tvorby jsou pak na aukci zastoupeni svými díly také Vladimír Kopecký a František Vízner, který ve spolupráci s firmou Moser vytvořil v roce 1996 vázy Linea a Eclipse a mísu Reflecting Pools, jejíž oranžové dvojče bylo v roce 2014 vydraženo v Dorotheum za 384 tisíc korun (cena s provizí). Dalšími jmény, která je nutné zmínit, jsou určitě manželé Roubíčkovi. Miluši Roubíčkovou na aukci zastupuje nádherná broušená replika Bruselské mísy s vyvolávací cenou 120 tisíc korun, která byla vyrobena v limitované edici patnácti kusů k 50. výročí výstavy EXPO v Bruselu. René Roubíčka naopak reprezentuje váza Trendy a mísa Spring Bowl, které autor navrhl výhradně pro tuto aukci.

Velmi zajímavým uměleckým kouskem se jeví dílo Maxima Velčovského, který přímo pro dražbu vytvořil mísu MINErals, ve které zhmotnil svou vizi kryptonitu, legendárního fiktivního nerostu, který oslaboval Supermana. Pro vznik tohoto díla použil Velčovský uranové sklo. Vyvolávací cena tohoto díla začíná na 55 tisících korunách. Za zmínku také stojí jediný skleněný šperk na aukci, který pochází z dílny Evy Eisler, přední české šperkařky. Náhrdelník pojmenovaný Krystalit má vyvolávací cenu 55 tisíc korun a byl taktéž vyroben přímo pro tuto aukci.

Za mladou generaci lze vyzdvihnout práce Luby Bakičové, Petry Krausové nebo také Romana Kvity, který v roce 2014 navrhl kolekci lisovaného skla Sphere, se kterým vyhrál Bayerischer Staatspreis 2014. V aukci představí Vázu 01, která byla na počátku výrobního i designového procesu vedoucího k sérii Sphere. Vyvolávací cena tohoto uměleckého kusu je 50 tisíc korun.

Zahraniční autory pak zastupují jména jako Nendo, jehož váza Patchwork bude dražena za 220 tisíc korun, Patricia Urquiola, kterou zastupuje váza Radiant s vyvolávací cenou 70 tisíc korun nebo Michael Young s dílem Stůl Homune, jehož počáteční cena je stanovena na 380 tisíc korun. Na českém trhu se zatím žádné práce těchto autorů nedražily, jde tedy o jedinečnou nabídku.

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

23. května 2024

Sklo

Drobnosti s nárůsty

Drobnosti s nárůsty

15. prosince 2015

Rekordní české sklo

Rekordní české sklo

22. října 2015

Nábytek Otakara Novotného a sklo

5. září 2014