Košická moderna

Košice se v 20. letech minulého století staly na krátko významným mezinárodním centrem moderního umění. Složitá národnostně-politická situace v okolních zemích sem po první světové válce přivedla řadu umělců a intelektuálů. Nejznámějším českým malířem, který v Košicích krátce působil, je František Foltýn. Mezi klíčové slovenské představitele košické moderny pak patří Anton Jasusch a Konštantín Bauer. Na trhu jsou špičková díla tohoto období prakticky nedostupná.

Konštantín Bauer: Pri trati

Konštantín Bauer: Pri trati / 1927 / olej na plátně / 61 x 70 cm

vyvolávací cena: 90 000 eur (bez 19% aukční provize)

 

Východní Slovensko se na přelomu 10. a 20. let minulého století nacházelo ve složité politické situaci. Neochota uznat nový československý stát a silná vazba na Maďarsko se zde řešily obsazením československým vojskem. Košice, tehdy převážně maďarské město, byly od roku 1919 dočasným útočištěm pro řadu levicových intelektuálů z Maďarska, kteří zde nalezli azyl po potlačení republiky rad. Přicházela sem ale i řada německých, českých a moravských modernistů. V Košicích 20. let se tak ojedinělým způsobem protnuly vlivy maďarské, české, slovenské i polské a ukrajinské umělecké avantgardy.

Integrující osobností byl původem český kulturní činitel dr. Josef Polák, od roku 1919 ředitel Východoslovenského muzea. Z Košic se snažil vytvořit živé umělecké centrum doby, založil zde pod vedením Eugena Króna první veřejnou uměleckou školu. Jako dosazený představitel nového státu usiloval o představení nových poválečných tendencí českého umění. V roce 1921 zde po Praze a Brně proběhla repríza výstavy Tvrdošíjní a hosté, kde byli představeni kromě českých umělců mimo jiné také Otto Dix a Paul Klee. Usiloval také o reprízu první výstavy Devětsilu, která se nakonec neuskutečnila.

Konštantín Bauer: Pri trati / 1927

Konštantín Bauer: Pri trati / 1927 / olej na plátně / 45 x 46 cm

prodáno za 62 000 eur

 

Právě na pozvání Josefa Poláka odchází v roce 1921 z Bratislavy do Košic i František Foltýn (1891–1976). Pobývá také na Podkarpatské Rusi, maluje v okolí Mukačeva a v Užhorodě. Už v lednu 1922 Polák Foltýnovi v muzeu organizuje samostatnou výstavu. Vystavuje také s dalšími modernisty, Maďarem Gejzou Schillerem, Eugenem Krónem, Konštantínem Bauerem a dalšími. Už od roku 1924 ale Foltýn působí v Paříži. Cenné umělecké doklady tohoto krátkého období jsou dnes většinou v českých veřejných sbírkách. Přesto trhem v posledním desetiletí prošlo několik zajímavých kusů. Už před dvanácti lety se u 1. Art Consulting objevila oboustranná Krajina z okolí Mukačeva, její cena už tehdy vzrostla čtyřnásobně na 2,18 milionu korun. Před dvěma lety se pak u Arcimbolda dražila zdařilá krajina Na kraji města (Košice) s dosaženou cenou 1,32 milionu korun. Zajímavý je aukční osud krajiny s pohledem na Mukačevo, prodané v Dorotheu v roce 2008 s výrazným nárůstem za 900 tisíc korun. Stejný olej pak loni na podzim v bratislavské síni Soga vyšel nového majitele na 191 tisíc eur (4,9 milionu korun). Z cenných Foltýnových figurálních prací košického období nabídla v roce 2008 Galerie Kodl špičkovou kompozici Odpolední siesta, která se prodala za 2,04 milionu korun.

Relativně často se na slovenském trhu v posledních letech prodává klíčový představitel košické moderny Anton Jasusch (1882–1965). Jeho tvorbu, pohybující se na pomezí figurace a duchovně prodchnuté vizionářské abstrakce, výrazně poznamenaly traumatizující zážitky z fronty první světové války a zajateckých táborů. Jasusch propojuje ještě secesně symbolistní náměty koloběhu životů a putování duší s modernistickým futuristicko-expresivním rukopisem. I když se Jasusch v nabídce slovenských síní objevuje pravidelně, dvojice cenných pláten z období košické moderny Mesačný svit a Vo víre noci byla přesto v rámci nabídky trhu zcela výjimečná. Na loňské jubilejní sté aukci společnosti Soga byla prodána za 38 a 44 tisíc eur. Malba Výkrik beznádeje z téhož období našla v červnu loňského roku kupce dokonce za 106 tisíc eur.

František Foltýn: Krajina u Mukačeva / 1922

František Foltýn: Krajina od Mukačeva / 1922
olej na plátně / 70 x 90 cm / cena: 191 160 eur / Soga 15. 11. 2011

 

O poznání horší je situace s dostupností méně známých autorů tohoto okruhu. Z nich přímo typickým příkladem je malíř Konštantín Bauer (1893–1928). Původním povoláním strojní inženýr je autorem děl z prostředí košické proletářské periferie, prací s možná vůbec nejsilnější malířskou i lidskou výpovědí z celého košického okruhu. Stylově se jeho tvorba přiklání k primitivizujícímu civilismu, svým nadčasovým tragickým sociálním rozměrem připomene ostravského Valentina Držkovice nebo Ferdiše Dušu. Slovenská národní galerie vlastní ve svých sbírkách například krutě sugestivní plátno Odsúděná (Orgie) z roku 1927, znázorňující skupinku opilých mužů sápajících se na obnaženou venkovanku. Nevelké Bauerovo dílo se po několika letech tvorby, už v roce 1928, předčasně uzavřelo. Není tedy divu, že se tento autor v aukcích neobjevuje. Mezinárodní databáze Artprice jeho jméno dokonce ani neregistruje. Přesto jde o jednoho z nejosobitějších a nejvýraznějších slovenských malířů. Možná vůbec první Bauerovu malbu, která se v posledních letech objevila v aukci, publikovaný olej Pri trati (1927), bratislavská aukční síň Art Invest loni privátně prodala za 62 tisíc eur. Stejná síň letos v listopadu bude dražit Bauerův olej Periféria ze stejného roku. Dražba začne na částce 90 tisíc eur.

Košice budou v příštím roce Evropským hlavním městem kultury a jednou z důležitých akcí festivalu má být i velká výstava košické moderny, na jejíž přípravě tamní Východoslovenská galerie pracuje již několik let (letos na jaře například proběhla mezinárodní konference na toto téma). Výstava i chystaná doprovodná publikace slibují nové zhodnocení a reinterpretaci tohoto významného kulturně-výtvarného fenoménu v rámci středoevropského kontextu.


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<