Kolik stojí (pozdně) gotická madona?

K aukci Sotheby's 6. 12. 2016

Na trhu s uměním lze dnes pořídit profánní, ale i sakrální artefakty z prakticky kteréhokoliv období. Středověké řezby nejsou výjimkou. Chcete mít doma středověkou madonu? Může být vaše! A nemusíte pro ni nutně až do Londýna.

Madona, atřední Porýní / 1470-1490 polychromované a zlacené lipové dřevo (originální sokl) výška 92 cm dosažená cena: 100 000 GBP (včetně provize)

Madona, střední Porýní / 1470-1490
polychromované a zlacené lipové dřevo (originální sokl)
výška 92 cm.
Dosažená cena: 100 000 GBP (bez DPH)
Sotheby's Londýn 6. 12. 2016

Aukční síň Sotheby's pořádala v prvním prosincovém týdnu v Londýně aukci specializovanou na sochařství od vrcholného středověku po 18. století. Velkou část představovaly právě středověké plastiky, některé z vídeňské sbírky významného rakouského sběratele Reinholda Hofstättera. Kromě několika pozoruhodných řezeb madon byly v nabídce například díla z okruhu Mistra Kefermarktského oltáře nebo Tilmana Riemenschneidera. Všechny ceny jsou uvedeny včetně provize.

Z pozdně středověkých madon aukce nabídla několik velmi kvalitních prací. Nejdráže prodanou z nich byla mnohapohledová Marie s dítětem z oblasti středního Porýní (dříve označovaná jako Madona z Biebrichu), vytvořená kolem roku 1480 nejspíše místním sochařem silně ovlivněným tvorbou Nicolase Gerhaerta z Leydenu. Objevují se v ní již naturalistické tendence, například v pojetí ruky Panny Marie s naznačením výrazných kloubů. Bible, kterou v ruce drží, pak zdařile imituje vzhled kožené vazby. Tato výjimečná plastika dosáhla na částku 100 tisíc liber (zhruba 3,2 milionu korun).

Madona, jižní Německo, pravděpodobně Norimberk / 1480-1500 polychromované a zlacené lipové dřevo výška 107 cm dosažená cena: 50 000 GBP (včetně provize)

Madona, jižní Německo, Norimberk (?) / 1480-1500
polychromované a zlacené lipové dřevo
výška 107 cm.
Dosažená cena: 50 000 GBP (bez DPH)
Sotheby's Londýn 6. 12. 2016

Další Marií s Ježíškem v aukci, přibližně ze stejného období, byla o poznání idealizovanější. Řezba vznikla v oblasti středních Frank, pravděpodobně v Norimberku nebo jeho blízkém okolí. Projevuje se v ní také pro sochařství tohoto období ve Frankách příznačný, švábský vliv (stylisticky se podobá pracem mistrů Michela Erharta nebo Niklause Weckmanna z Ulmu). Ta získala nového majitele za 50 tisíc liber včetně provize.

I domácí trh, jmenovitě aukční síň Arthouse Hejtmánek, nabídl na počátku prosince pozdně gotickou madonu, opět typu Assumpty, totiž stojící na půlměsíci. Ta mohla vzniknout v oblasti západních nebo severozápadních Čech někdy kolem nebo spíše po roce 1500. Na aukci byl o tuto plastiku velký zájem a vystoupala z vyvolávací ceny 470 tisíc (včetně provize) až na konečnou cenu 1,24 milionu korun.

Madona, pravděpodobně západní Čechy / kol. r. 1500 polychromované a zlacené lipové dřevo výška 113 cm dosažená cena: 1 240 000 Kč Arthouse Hejtmánek 1. 12. 2016

Madona, západní Čechy (?) / kol. r. 1500
výška 113 cm.
Dosažená cena: 1 240 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 1. 12. 2016

Ze středoevropského prostoru nabídla londýnská aukce také polychromovanou řezbu madony ze Salcburska ještě pevně zakotvenou v tradici krásných madon. Vznikla někdy v první třetině 15. století a stylisticky přejímá všechny znaky tzv. krásných madon, původně hlavně pískovcových soch, které vznikaly kolem roku 1400 v Čechách a následně měly velký vliv po celé Evropě. Tato jejich regionální varianta v lipovém dřevě okouzlila i na dražbě Sotheby's, kde putovala k novému majiteli za 75 tisíc liber.

Krásnoslohé reminiscence, které často přetrvávaly i velmi hluboko do 15. století, vykazovala i plastika madony nabízená před dvěma lety opět aukční síní Arthouse Hejtmánek. Nový majitel za ni vydal přes 520 tisíc korun, minimální podání bylo přitom zhruba poloviční.

Madona, Salcburk / 1420-1430 polychromované a zlacené lipové dřevo (pozdější sokl) výška 122 cm dosažená cena: 75 000 GBP (včetně provize) Sotheby's Londýn 6. 12. 2016

Madona, Salcburk / 1420-1430
polychromované a zlacené lipové dřevo (pozdější sokl)
výška 122 cm.
Dosažená cena: 75 000 GBP (bez DPH)
Sotheby's Londýn 6. 12. 2016

Do nedávna byla nejdražším uměleckým dílem v oblasti středověkého sochařství právě mistrovská pozdní řezba sv. Kateřiny od Tilmanna Riemenschneidera koupená v roce 2008 Jeffem Koonsem u Sotheby's za více než 6,3 milionu dolarů (zhruba 111 milionů korun). Letos v červnu ji však překonaly mramorové sošky truchlících z náhrobku vévody z Berry z přelomu 14. a 15. století, které byly vydraženy v červnu u Christie's za cenu přesahující 5 milionů euro (asi 135 milionů korun). Zakoupeny byly do sbírek Louvru.

Oblast středověkého umění je v rámci uměleckého trhu stále dosti specifickým a úzkým segmentem, o nějž se však neustále zvyšuje zájem a počet nabídek i ceny stoupají. To je dobře vidět i na trhu domácím.

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024