Kalvoda i Eliáš

Sýpka 22. 5. 2016

V rámci své 42. aukce poskytne Sýpka mimo jiné kvalitně zastoupené sekce české krajinomalby v čele s Aloisem Kalvodou, jehož neobyčejný olej aspiruje na jeden z nejlepších autorových výsledků domácího trhu. Kromě dalších zajímavostí, například toaletního stolku Dušana Jurkoviče, budou mít sběratelé možnost bojovat i o jednu práci Bohumila Eliáše. Díla tohoto předního sklářského výtvarníka se na českém trhu objevují dosti vzácně.

Alois Kalvoda: Chaloupka v prosluněném lese / kolem roku 1904 olej na plátně / 80 x 113 cm vyvolávací cena: 420 000 Kč
Alois Kalvoda: Chaloupka v prosluněném lese /
kolem roku 1904
olej na plátně / 80 x 113 cm
vyvolávací cena: 420 000 Kč

 

Ačkoli obrazy Aloise Kalvody jsou součástí téměř každé domácí aukce, olej Chaloupka v prosluněném lese se z běžné autorovy produkce vymyká. Jde o velmi vyzrálý, i když poměrně raný Kalvodův obraz, který v sobě spojuje výdobytky impresionismu se zřejmými secesními prvky. Zajímavý je zde kontrast osvícených a zastíněných částí i celkové „divadelní“ pojetí výjevu. Projevuje se v něm také malířův zájem o lidovou architekturu, který vznikl právě v tomto období, kdy v Křivoklátě zakoupil a zrenovoval starou usedlost.

Obraz je signován v levém dolním rohu a byl vystavován v roce 1936 v Jednotě umělců výtvarných (na rubu najdeme otisk razítka této výstavy). Odhadní cena se pohybuje v rozmezí 540 až 720 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Prozatím nejdráže prodaným Kalvodovým obrazem je Šílená, který získal v minulém roce nového majitele za 960 tisíc korun. Zda nabízený obraz tuto částku překoná, není jisté, může se však, co se týče případné dosažené ceny, zařadit na jedno z předních míst (podle databáze ART+ se jedná o Kalvodovo dílo se čtvrtou nejvyšší vyvolávací cenou vůbec).

Práce Bohumila Eliáše se na domácím trhu neobjevují  často. Je to již téměř půl roku od doby, kdy bylo draženo zatím poslední dílo tohoto klasika českého sklářství. Největší úspěch zaznamenal na podzim minulého roku, kdy se v rámci specializované aukce ateliérového skla u Dorothea prodalo několik jeho prací. V ní dosáhl též autorského maxima s monumentální Stélou, která zde byla vydražena za 384 tisíc korun.

Sýpkou nabízený drobnější artefakt Jehlan pochází ze soukromé sbírky, do níž byl získán přímo z autorova ateliéru, a kombinuje v sobě různé techniky zpracování skla a malbu, což je pro Eliášovy práce typické. Stejná aukční síň dražila před několika lety i zelenou variantu obdobného jehlanu, ten však tehdy zůstal neprodán.

Bohumil Eliáš: Jehlan  broušené, lepené, leštěné a malované sklo, výška 76 cm vyvolávací cena: 66 000 Kč
Bohumil Eliáš: Jehlan
broušené, lepené, leštěné a malované sklo / výška 76 cm
vyvolávací cena: 66 000 Kč

 


Související články

Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Pozdní Chagall v Expu 58

Pozdní Chagall v Expu 58

Adolf Loos Apartment and Gallery 12. 11. 2023

Šedesát vybraných děl nabídne tuto neděli ve své sálové aukci síň Adolf Loos Apartment and Gallery. Bude mezi nimi i pozdní obraz Marka Chagalla Maternité sur fond bleu s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun včetně aukční provize.

8. listopadu 2023
Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Sotheby’s New York 8. a 9. 11. 2023

Listopadová dražba 113 položek evropského a amerického umění 20. století bude in memoriam oslavou sběratelského instinktu a filantropického poslání významné osobnosti zámořského kulturního světa, paní Emily Fisher Landau. Svou sbírku budovala téměř p...

3. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Eliáš Bohumil

Křehká síla skla podruhé

Křehká síla skla podruhé

12. října 2016


<