Kalvoda i Eliáš

Sýpka 22. 5. 2016

V rámci své 42. aukce poskytne Sýpka mimo jiné kvalitně zastoupené sekce české krajinomalby v čele s Aloisem Kalvodou, jehož neobyčejný olej aspiruje na jeden z nejlepších autorových výsledků domácího trhu. Kromě dalších zajímavostí, například toaletního stolku Dušana Jurkoviče, budou mít sběratelé možnost bojovat i o jednu práci Bohumila Eliáše. Díla tohoto předního sklářského výtvarníka se na českém trhu objevují dosti vzácně.

Alois Kalvoda: Chaloupka v prosluněném lese / kolem roku 1904 olej na plátně / 80 x 113 cm vyvolávací cena: 420 000 Kč
Alois Kalvoda: Chaloupka v prosluněném lese /
kolem roku 1904
olej na plátně / 80 x 113 cm
vyvolávací cena: 420 000 Kč

 

Ačkoli obrazy Aloise Kalvody jsou součástí téměř každé domácí aukce, olej Chaloupka v prosluněném lese se z běžné autorovy produkce vymyká. Jde o velmi vyzrálý, i když poměrně raný Kalvodův obraz, který v sobě spojuje výdobytky impresionismu se zřejmými secesními prvky. Zajímavý je zde kontrast osvícených a zastíněných částí i celkové „divadelní“ pojetí výjevu. Projevuje se v něm také malířův zájem o lidovou architekturu, který vznikl právě v tomto období, kdy v Křivoklátě zakoupil a zrenovoval starou usedlost.

Obraz je signován v levém dolním rohu a byl vystavován v roce 1936 v Jednotě umělců výtvarných (na rubu najdeme otisk razítka této výstavy). Odhadní cena se pohybuje v rozmezí 540 až 720 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Prozatím nejdráže prodaným Kalvodovým obrazem je Šílená, který získal v minulém roce nového majitele za 960 tisíc korun. Zda nabízený obraz tuto částku překoná, není jisté, může se však, co se týče případné dosažené ceny, zařadit na jedno z předních míst (podle databáze ART+ se jedná o Kalvodovo dílo se čtvrtou nejvyšší vyvolávací cenou vůbec).

Práce Bohumila Eliáše se na domácím trhu neobjevují  často. Je to již téměř půl roku od doby, kdy bylo draženo zatím poslední dílo tohoto klasika českého sklářství. Největší úspěch zaznamenal na podzim minulého roku, kdy se v rámci specializované aukce ateliérového skla u Dorothea prodalo několik jeho prací. V ní dosáhl též autorského maxima s monumentální Stélou, která zde byla vydražena za 384 tisíc korun.

Sýpkou nabízený drobnější artefakt Jehlan pochází ze soukromé sbírky, do níž byl získán přímo z autorova ateliéru, a kombinuje v sobě různé techniky zpracování skla a malbu, což je pro Eliášovy práce typické. Stejná aukční síň dražila před několika lety i zelenou variantu obdobného jehlanu, ten však tehdy zůstal neprodán.

Bohumil Eliáš: Jehlan  broušené, lepené, leštěné a malované sklo, výška 76 cm vyvolávací cena: 66 000 Kč
Bohumil Eliáš: Jehlan
broušené, lepené, leštěné a malované sklo / výška 76 cm
vyvolávací cena: 66 000 Kč

 


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Eliáš Bohumil

Křehká síla skla podruhé

Křehká síla skla podruhé

12. října 2016


<