Josef Šíma v Paříži

Obraz Josef Šímy Orphée z roku 1958 byl v Paříži vydražen v přepočtu za 2,4 milionu korun.

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.)


Josef Šíma: Orphée / 1958 / olej na plátně / 61 x 50 cm

 

 

 

Obraz pocházející podle aukčního katalogu ze soukromé pařížské sbírky dražila ve čtvrtek 3. června společnost Sotheby’s. Žádné bližší údaje o tomto díle katalog neuvádí.

Předaukční odhad počítal s částkou 40 až 60 tisíc eur. Konečná cena se vyšplhala až na téměř 92 tisíc eur. V přepočtu na koruny tedy za necelých 2,4 milionu. Na českém trhu by tento obraz mohl stát ještě o pár set tisíc víc.


Josef Šíma: Bleu / 1958 / olej na plátně / 65 x 81 cm

Loni se na aukci společnosti 1. Art Consulting prodal obraz Bleu, dílo ze stejného roku, za vyvolávací cenu 2,83 milionu korun. Šlo o mírně větší formát, ne však o tak typicky „Šímovskou“ malbu jako Orphée.

Velice blízko – formátem, kompozicí i rokem vzniku – má k tomuto dílu obraz Les ombres, který byl před osmi lety na aukci společnosti 1. Art Consulting vydražen za 552 tisíc korun.

Rozdíl téměř 2 miliony korun mezi cenou ze září 2002 a cenou nyní realizovanou v Paříží jasně ukazuje, o kolik trh s uměním v posledních letech povyrostl.


Josef Šíma: Les ombres / 1960 / olej na plátně / 65 x 54 cm

 

 


Související články

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023

Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...

24. května 2023
Start do jarní sezóny vynesl 725 milionů dolarů

Start do jarní sezóny vynesl 725 milionů dolarů

Christie´s New York 11. – 15. 5. 2023

Milovníci výtvarného umění 20. a 21. století si v posledních dnech dali sraz v New Yorku. Buď doslova, jako účastníci série špičkových aukcí přímo v sálech aukčního domu Christie´s, nebo přeneseně, na dálku, pomocí on-line platforem. Takových zájemců...

17. května 2023
Fede Galizia: Rekord za figurální dílo malířky raného baroka

Fede Galizia: Rekord za figurální dílo malířky raného baroka

Příběhy žen–umělkyň v Itálii 16. a 17. století

V sálové aukci starých mistrů 3. května ve Vídni dražilo Dorotheum dosud nepublikovanou malbu lombardské malířky raného baroka Fede Galizie. Oproti původnímu předpokladu vyskočila její cena na více než dvojnásobek horního předaukčního odhadu.

15. května 2023
Zobrazit všechny

Další články


<