Josef Šíma v Paříži

Obraz Josef Šímy Orphée z roku 1958 byl v Paříži vydražen v přepočtu za 2,4 milionu korun.

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.)


Josef Šíma: Orphée / 1958 / olej na plátně / 61 x 50 cm

 

 

 

Obraz pocházející podle aukčního katalogu ze soukromé pařížské sbírky dražila ve čtvrtek 3. června společnost Sotheby’s. Žádné bližší údaje o tomto díle katalog neuvádí.

Předaukční odhad počítal s částkou 40 až 60 tisíc eur. Konečná cena se vyšplhala až na téměř 92 tisíc eur. V přepočtu na koruny tedy za necelých 2,4 milionu. Na českém trhu by tento obraz mohl stát ještě o pár set tisíc víc.


Josef Šíma: Bleu / 1958 / olej na plátně / 65 x 81 cm

Loni se na aukci společnosti 1. Art Consulting prodal obraz Bleu, dílo ze stejného roku, za vyvolávací cenu 2,83 milionu korun. Šlo o mírně větší formát, ne však o tak typicky „Šímovskou“ malbu jako Orphée.

Velice blízko – formátem, kompozicí i rokem vzniku – má k tomuto dílu obraz Les ombres, který byl před osmi lety na aukci společnosti 1. Art Consulting vydražen za 552 tisíc korun.

Rozdíl téměř 2 miliony korun mezi cenou ze září 2002 a cenou nyní realizovanou v Paříží jasně ukazuje, o kolik trh s uměním v posledních letech povyrostl.


Josef Šíma: Les ombres / 1960 / olej na plátně / 65 x 54 cm

 

 


Související články

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Jarní sezónu na trhu s uměním zahájily obě londýnské centrály dvou nejslavnějších aukčních domů najednou. První březnovou středu a čtvrtek uspořádaly u Sotheby’s i Christie’s velké přehlídky především moderního a poválečného umění. Od svých „velkých...

18. března 2024
Knížová, Luskačová či Koudelka, česká jména v britských sbírkách

Knížová, Luskačová či Koudelka, česká jména v britských sbírkách

Fotografie českých umělců v londýnských galeriích

Ve sbírkách předních londýnských, mezinárodně uznávaných, galerií najdeme také řadu děl od českých autorů. Médium, které jednoznačně mezi zastoupenými díly převažuje, je, možná trochu překvapivě, fotografie. Ponejvíce pak černobílá. Některé z těchto...

12. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<