Josef Šíma v Paříži

Obraz Josef Šímy Orphée z roku 1958 byl v Paříži vydražen v přepočtu za 2,4 milionu korun.

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.)


Josef Šíma: Orphée / 1958 / olej na plátně / 61 x 50 cm

 

 

 

Obraz pocházející podle aukčního katalogu ze soukromé pařížské sbírky dražila ve čtvrtek 3. června společnost Sotheby’s. Žádné bližší údaje o tomto díle katalog neuvádí.

Předaukční odhad počítal s částkou 40 až 60 tisíc eur. Konečná cena se vyšplhala až na téměř 92 tisíc eur. V přepočtu na koruny tedy za necelých 2,4 milionu. Na českém trhu by tento obraz mohl stát ještě o pár set tisíc víc.


Josef Šíma: Bleu / 1958 / olej na plátně / 65 x 81 cm

Loni se na aukci společnosti 1. Art Consulting prodal obraz Bleu, dílo ze stejného roku, za vyvolávací cenu 2,83 milionu korun. Šlo o mírně větší formát, ne však o tak typicky „Šímovskou“ malbu jako Orphée.

Velice blízko – formátem, kompozicí i rokem vzniku – má k tomuto dílu obraz Les ombres, který byl před osmi lety na aukci společnosti 1. Art Consulting vydražen za 552 tisíc korun.

Rozdíl téměř 2 miliony korun mezi cenou ze září 2002 a cenou nyní realizovanou v Paříží jasně ukazuje, o kolik trh s uměním v posledních letech povyrostl.


Josef Šíma: Les ombres / 1960 / olej na plátně / 65 x 54 cm

 

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<