Jedenáctimilionový Sýkora a Šíma v malbě i kresbě

1. Art Consulting, 5. 3. 2023

Nabídka 197 položek, v rozmezí od pozdně gotické Piety až po plastiky z roku 2022, se první březnovou neděli představí v Topičově salonu v Praze. Pořadatelé připravili již svou 90. aukci, jíž oslavili třiatřicet let působení na českém trhu s uměním. Na domácí rekord aspiruje liniová malba od Zdeňka Sýkory, s 11,2 miliony korun nejvýše vyvolávané dílo aukce.

Aukční síň 1. Art Consulting si jako leitmotivy nedělní dražby vybrala silné umělecké výpovědi o tuzemském abstraktním umění minulých sta let. První stránky tištěného katalogu zdobí výřezy z obrazů Zdeňka Sýkory, Adrieny Šimotové, Jana Kotíka či Josefa Šímy a ukazují, jak rozmanitě lze zachytit vnitřní i vnější světy: tu barvou nebo tvarem, jinde plochou nebo subtilním obrysem.

 

Zdeněk Sýkora: Linie č. 90, 1991,
olej na plátně, 170 x 170 cm,
1. Art Consulting 5. 3. 2023
vyvolávací cena: 9 500 000 Kč (+ provize)
 

Do klání o dražitelskou přízeň vstoupí z pozice jasné jedničky velkoformátový olej na plátně Linie č. 90 Zdeňka Sýkory. Experti z aukční síně jej nacenili na 9,5 milionu korun (bez provize), což by v případě prodeje za vyvolávací cenu znamenalo konečnou částku 11,2 milionu korun. Tím by padlo i čtyři měsíce staré autorovo domácí maximum za Linii č. 148 u Galerie Kodl. Tehdy obraz uspěl za 10,8 milionu korun a přispěl tak k famóznímu ohlasu Sýkorovy tvorby v Česku i v zahraničí v roce 2022.

Aktuálně předkládaná práce pochází z roku 1991, krátce nato byla vystavena na monografické přehlídce v Galerii umění Karlovy Vary (1993-1994) nebo reprodukována ve velkém katalogu k Sýkorově retrospektivě v Galerii hl. města Prahy v roce 1995, k autorovým pětasedmdesátinám. Vedle malby budou v neděli draženy i tři tisky, z nichž například Černo-bílá struktura má potenciál oslovit i sběratele s rozpočtem do dvou set tisíc korun. Autorova serigrafie s oblíbeným motivem variujících kruhů a půlkruhů bude zahajovat na 96 tisících korunách. Pokud by kopírovala obdobný prodej z loňského října ve Spojených státech, mohla by překvapit. Tam se číslovaný tisk 39/100 odhadoval na 2 až 3 tisíce dolarů (bez poplatků), ale kupující se rozhodli za něj vydat až 7 560 dolarů (přibližně 174 tisíc korun vč. poplatků).

 

Josef Šíma: Slepá ulička I (L´Impasse I), 1968,
olej na plátně, 54 x 65 cm,
1. Art Consulting 5. 3. 2023
vyvolávací cena: 6 000 000 Kč (+ provize)
 

Třemi ukázkami ze svého výtvarného rejstříku bude zastoupen Josef Šíma, dvěma kresbami a jedním obrazem. Střední formát Slepá ulička I (L´Impasse I) je datován do roku 1968 a formálně i ideově souzní se souborem stejnojmenných děl, rozesetých po zahraničních soukromých i státních sbírkách. Konkrétně Slepá ulička I představuje Šímu jako zralého malíře se silnou osobní výpovědí a mistrovským zpracováním emočních a zároveň intelektuálních pohledů na okolní svět.

Zajímavá provenienční historie díla zmiňuje sbírku historika umění, ředitele Musée national d'Art moderne v Paříži, Šímova přítele a podporovatele Jeana Leymarie. Ve francouzském prostředí to znamenalo skvělou referenci, takže částky za sedm, respektive šest let staré prodeje u Artcurial Paris byly tehdy velmi slušné (v roce 2016 za 117 tisíc eur – přibližně 2,8 milionu korun, o rok později za 101 tisíc eur – přibližně 2,4 milionu korun vč. poplatků). Od té doby však zájem o Josefa Šímu konstantně stoupá, takže v Praze vyvolávaných 6 milionů korun může odpovídat sběratelským cenovým hladinám. Vždyť před necelým rokem a půl se jedna ze Slepých uliček (L´Impasse – bez čísla) vydražila u Sotheby´s s více než dvojnásobným nárůstem za orientačně 9,2 milionu korun (vč. provize).

 

Milan Grygar: Antifona, 2010,
akryl na plátně, diptych 120 x 100 cm/kus,
1. Art Consulting 5. 3. 2023
vyvolávací cena: 950 000 Kč (+ provize)
 

Jinou podobou abstrakce se představí nestor českého poválečného umění, letošní sedmadevadesátník, Milan Grygar. Ve svých Antifonách pracuje s fenomény zraku a sluchu a jejich odrazu ve smyslovém vnímání, tedy v barvě a zvuku. Experimentuje s jejich odlišnostmi, podobnostmi, interakcemi, s vizualizací zvukového záznamu. Kontrastní plochy geometrických polí často zmnožuje, v případě u 1. Art Consulting dražené Antifony do diptychu. Ateliérové dílo bude i z tohoto důvodu vstupovat do dražby s doposud nejvyšší vyvolávací cenou 950 tisíc korun, o sto tisíc vyšší než u jiné položky z roku 2019.

 

Jan Kotík: Dělené plochy II, 1981-83,
akryl na plátně, 200 x 200cm, 
1. Art Consulting 5. 3. 2023
vyvolávací cena: 850 000 Kč (+ provize)
 

Další zajímavá intervence, pokoušející limity tradičního závěsného obrazu jak formou, tak obsahem, se představí v poslední třetině nedělní aukce, a to Dělené plochy II. Jana Kotíka. Čtvercový formát o výměře 4 metry čtvereční má vyklápěcí konstrukci slepých rámů, takže jej lze instalovat v různých pozicích. Existuje ještě několik barevných variant, s převažující červenou či námořnickou modrou, v aktuálně nabízeném díle Kotík pracoval s valéry karmínové, zelené a jasně modré.

Starší aukční záznamy evidují prodej Dělených ploch II. před čtrnácti lety u Adolf Loos Apartment and Gallery a před devíti lety u Prague Auctions. Stávající Kotíkův rekord má hodnotu 1,32 milionu korun, Tabule z roku 2017 u Galerie Kodl. V Topičově salonu předkládaný obraz z autorovy pozůstalosti by se mu s vyvolávací cenou 850 tisíc korun mohl přiblížit.

 

Adriena Šimotová: Hnědá krajina, 1963,
olej na plátně, 50 x 66 cm, 
1. Art Consulting 5. 3. 2023
vyvolávací cena: 450 000 Kč (+ provize)
 

Obdivovatelé rané etapy tvorby Adrieny Šimotové by se měli zaměřit na Hnědou krajinu z roku 1963, neboť malířských ukázek z pracovně i osobně snad nejšťastnějšího období autorčina života se na trhu objevuje minimum. Pod názvem Močál prošel tento olej na plátně trhem vloni v září za částku necelých 586 tisíc korun (Galerie Pictura), v neděli bude vyvoláván za 450 tisíc korun a již po pár podáních by měl tuto sumu překonat.

Zájemci se mohou dále utkat i o dva kvaše Františka Kupky se shodnou vyvolávací cenou 2,8 milionu korun.


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<