Janouškovi za 2 miliony

"Pavouk" a "Míra času" v novém autorském rekordu

Hned dva výrazné objekty na trhu těžko dostupné české poválečné sochařky Věry Janouškové se letos na jaře zasloužily o přízeň a pozornost dražitelů. První z nich, ocelovou a cementovou plastiku Pavouk nabídla únorová aukce 1. Art Consulting, druhý, raný olej s mobilními kyvadly Míra času, na kterém je jako spoluautor uveden i Vladimír Janoušek, pak minulý týden aukce Pictury. O obě díla se velmi bojovalo, obě nakonec výrazně překonala dosavadní autorský rekord i cenovou hranici 1,5 milionu korun.

Věra Janoušková: Pavouk / 1992 / olej, osinkocement, fáče / v.90 cm / 1. Art Consulting 22. 2. 2015 / 1 672 000 Kč

Plastika Pavouk Věry Janouškové šla před měsícem u 1. Art Consulting do aukce s vyvolávací cenou 350 tisíc korun (430 tisíc včetně provize). Vzhledem k dataci díla do počátku 90. let a předchozím autorčiným prodejům sahajícím sotva do výše 300 tisíc korun šlo i tak o částku nad hranicí dosavadního autorského rekordu. Výše, do níž se nakonec cena vyšplhala, však byla pro všechny příjemným překvapením.

Srovnatelné dílo Věry Janouškové se na trhu dosud suverénně neobjevilo. Podobný, i když větší železný objekt sestavený z motocyklové nádrže s otvorem, ocelových trubek a fáčů, datovaný jen o pár let dříve, je například chloubou sbírky Východočeské galerie v Pardubicích, kde byl opakovaně umístěn v dlouhodobé expozici.

Věra Janoušková - Vladimír Janoušek: Míra času / 1. pol. 60. let / olej, smaltovaná kyvadla, dřevěný objekt / 46 x 87 x 7 cm / Pictura 25. 3. 2015 / 1 920 000 Kč

O to větší pozornost vzbudila jen o měsíc později jedna z výrazných raných prací manželského páru Janouškových v katalogu galerie Pictura. Dřevěný objekt Míra času malovaný olejem a doplněný smaltovanými kyvadly byl podle katalogu prvním setkáním autorky s technikou smaltovaného plechu využívajícího odpad. Startovní cena zde byla nastavena na 400 tisíc korun (480 tisíc včetně provize), po rychlé licitaci se dostala až na čtyřnásobek. Nový majitel této cennosti českého poválečného sochařství, publikované mimo jiné na přebalu katalogu Janouškových z plzeňské výstavy před deseti lety, tedy zaplatí celkem 1,92 milionu korun.

„Po úspěšném prodeji sochy Věry Janouškové "Pavouk" jsme, vzhledem k důležitosti a datu vzniku, očekávali velmi úspěšný prodej naší "Míry času". Je dobře, že si sběratelé uvědomili naprostou jedinečnost a vyjímečnost tvorby tohoto manželského páru. O to více mne mrzí, že výjimečné dílo jejich kolegy a přítele ze skupiny UB 12 Aloise Vitíka Žluté povětří zůstalo na aukci nepovšimnuto,“ okomentoval pro redakci ART+ tento vydařený prodej majitel síně Pictura Michal Šeba. Na stejné aukci se přitom s nárůstem na 312 tisíc korun prodala i křehká smaltová Košilka Věry Janouškové, která už sama o sobě je mimořádně zajímavým sbírkovým dílem.

Věra Janoušková: Košilka / smalt, kresba plamenem / 90 cm / Pictura 25. 3. 2015 / 312 000 Kč

Nutno dodat, že pro oba zmíněné autory, jak Věru Janouškovou, tak Vladimíra Janouška, znamená částka sahající ke dvěma milionům korun za jejich práci suverénně nový autorský rekord. Vyšší suma za práce českého poválečného sochařství padla v minulosti na aukci pouze čtyřikrát, a sice za díla Aleše Veselého a Karla Malicha. Dosažené ceny jsou povzbudivou zprávou pro celý segment české poválečné moderny, který v posledních letech sběratele velmi zajímá. Čeští kupci konečně přicházejí na to, že za výjimečnou kvalitu, dataci, provenienci a výstavní či publikační historii je občas dobré si připlatit.

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024

Janoušková Věra

Růžová dáma Vladimíra Janouška

7. října 2016

Od 50. let do současnosti

Od 50. let do současnosti

15. prosince 2015

Janouškovi a Němci

Janouškovi a Němci

14. dubna 2015