Jak se dražil Kupka

Nový celosvětový rekord za dílo českého umění

Obraz Františka Kupky Tryskání II se na čtvrteční aukci Sothebyʼs v Londýně prodal za rekordních 247 milionů korun. Jedná se o první prodej díla českého umění za více než 100 milionů korun a zhruba trojnásobek očekávané ceny. Vlastní dražba trvala 6 minut a o obraz se utkali tři telefonisté v Londýně.

Obraz byl dražen v rámci večerní aukce nazvané Modern Renaissance, na které bylo nabízeno pět desítek děl od renesance po současné umění. Kupka zde byl ve společnosti takových autorů, jako jsou Edvard Munch a Pablo Picasso. Z poválečného umění byli v nabídce zastoupeni Andy Warhol či Jean Dubuffet, ze současného umění například Damien Hirst a Banksy. Licitátor byl v Londýně a prostřednictvím telemostu se aukce účastnili i telefonisté v New Yorku a Hongkongu. 

Kupkův obraz přišel na řadu bezmála po třech hodinách aukce jako 46. položka. Předaukční odhad počítal s cenou 1,5 milionu až 2,5 milionu liber. Dražba začínala na spodní hranici odhadu a přes jeho horní hranici se cena vyhoupla během necelé minuty.
 

Šlo o souboj tří telefonistů v Londýně. Z New Yorku a Hongkongu se do dražby nikdo nezapojil. To naznačuje, že obraz dražili zájemci z Evropy a dá se předpokládat, že mezi nimi byli Češi. Dva telefony obsluhovali specialisté na současné umění – šéf daného odboru v Londýně Alex Branczik, s kterým licitátor během dražby vtipkoval, že má české příjmení, a jeho kolega Hugo Cobb – u třetího telefonu byla odbornice na evropské malířství 19. a 20. století a šéfka odboru "Czech Art" Tessa Kostrzewa. 

V závěrečné fázi šlo o souboj mezi Hugo Cobbem a Tessou Kostrzewa. Poslední Cobbův příhoz byl z 6,3 milionu na 6,35 milionu liber, přičemž licitátor mu povolil snížený příhoz ve výši 50 tisíc liber, místo standardních sto tisíc. Tessa Kostrzewa to téméř okamžitě přebyla příhozem na 6,4 milionu liber a za tuto částku byl obraz přiklepnut.
 

Včetně aukční provize to odpovídá 7,55 milionu liber. V této částce ještě není započtena 20% DPH z provize (230 tisíc liber), DPH spojená s dovozem díla na území Spojeného království (5 % z kladívkové ceny, což je 320 tisíc liber) a autorský poplatek (necelých 23 tisíc liber). Dohromady to dělá 8,12 milionu liber, v přepočtu na koruny tedy 247,6 milionu (kurz v den aukce byl 30,48 Kč za libru).

Uvedený výpočet ale platí jen v případě, že obraz zůstane v Británii. Pokud by byl dovážen například na území České republiky, byla by cena ještě podstatně vyšší. Část poplatků by sice britské úřady kupujícímu vrátily, dovoz uměleckých děl z nečlenských zemí EU je v Česku daněn výrazně vyšší sazbou než ve Velké Británii. Případný český kupec by musel zaplatit 15% DPH z ceny včetně provize, což je 34,5 milionu korun. Konečná cena by pak vycházela na více než 265 milionů korun.

Obraz Tryskání II se na trh vrátil po sedmnácti letech. V únoru 2004 zůstal s odhadem 250 tisíc až 350 tisíc liber nevydražen. Sám Kupka si jej v roce 1946 cenil na 50 tisíc korun, což je částka za kterou pražská Národní galerie získala související obraz Tryskání I (více zde). 

Top 10 Kupkových prodejů na světových aukcích (zde).
 

František Kupka: Tryskání II, 1922–23


František Kupka: Tryskání II, 1922–23,
olej na plátně, 125 x 85 cm,
cena: 247 600 000 Kč, Sothebyʼs Londýn 25. 3. 2021

 


Související články

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Zobrazit všechny

Další články


<