Investoři se složili na Kupku, dali dohromady přes 3 miliony korun

Portu Gallery 17. 2. 2022

Investiční galerie Portu Gallery nabídla investorům grafické album Františka Kupky Čtyři příběhy bílé a černé. Na soubor 24 grafických listů se složilo 263 investorů, celkem dali dohromady požadovanou částku 3,19 milionu korun. Podle upsaných částek získají investiční certifikáty, díky nimž budou mít nárok na poměrnou část výdělku z budoucího prodeje alba.

František Kupka: Čtyři příběhy bílé a černé, 1926
dřevoryt, číslo souboru 199
 
Soubor grafických listů Quatre Histoires de Blanc et Noir (Čtyři příběhy bílé a černé) je světově ojedinělým dílem, ve kterém se František Kupka snažil vyložit syntetické vidění světa a jeho vznik ze čtyř vzájemně provázaných zdrojů. O tom, že byl pro Kupku významným, svědčí i to, že kvůli němu ve dvacátých letech minulého století přerušil na dva roky svou ostatní tvorbu. Soubor se stal klíčem ke Kupkově bohaté tvorbě.
 
Teoretik umění Karel Srp uvádí, že Kupka chtěl těmito tisky naznačit, že uvnitř univerza existují opačné zdroje, z nichž každý má dvě podoby. Společně ustavují čtveřici, z níž je stvořen svět a mezi jejichž hranicemi se odehrává lidské bytí. Soubor Quatre Histoires de Blanc et Noir (Čtyři příběhy bílé a černé) proto provazuje vnitřní rytmus, kdy každou ze čtyř oblastí předznamenala jako prolog jedna menší, jednodušší grafika, po níž následovala pětice tisků rozvádějící její podněty.
 
Celkem soubor tvoří 24 dřevorytů. Exemplář, který Portu Gallery z finanční skupiny Wood & Company nabídla investorům, má v tiráži uvedené číslo 199. Celkem Kupka chtěl vydat 300 kusů alba. Tohoto nákladů ovšem nejspíš nedosáhl. Odhady expertů hovoří o 200 kusech. Téměř všechna vydaná alba skoupil Jindřich Waldes, který je následně mnohdy po jednotlivých listech rozdával svým přátelům.
 
 
Celý cyklus se už v českých aukcích objevil v roce 2010. Tehdy se na aukci 1. Art Consulting prodal exemplář číslo 42 za 177 tisíc korun včetně aukční provize. Dva jednotlivé dřevoryty se u stejné aukční síně prodaly o dva roky dříve za 531 tisíc a 413 tisíc korun s aukční provizí.
 
Portu Gallery uvádí, že doporučený investiční horizont investice do Kupkova alba je pět a více let. Budoucí prodej alba musí odsouhlasit alespoň polovina hlasujících investorů, kteří vlastní investiční certifikáty spojené s albem. Z celkové vybrané částky 3,19 milionů korun spolkne 190 tisíc korun pojištění a odměna správci.  
 

Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<