Investoři se složili na Kupku, dali dohromady přes 3 miliony korun

Portu Gallery 17. 2. 2022

Investiční galerie Portu Gallery nabídla investorům grafické album Františka Kupky Čtyři příběhy bílé a černé. Na soubor 24 grafických listů se složilo 263 investorů, celkem dali dohromady požadovanou částku 3,19 milionu korun. Podle upsaných částek získají investiční certifikáty, díky nimž budou mít nárok na poměrnou část výdělku z budoucího prodeje alba.

František Kupka: Čtyři příběhy bílé a černé, 1926
dřevoryt, číslo souboru 199
 
Soubor grafických listů Quatre Histoires de Blanc et Noir (Čtyři příběhy bílé a černé) je světově ojedinělým dílem, ve kterém se František Kupka snažil vyložit syntetické vidění světa a jeho vznik ze čtyř vzájemně provázaných zdrojů. O tom, že byl pro Kupku významným, svědčí i to, že kvůli němu ve dvacátých letech minulého století přerušil na dva roky svou ostatní tvorbu. Soubor se stal klíčem ke Kupkově bohaté tvorbě.
 
Teoretik umění Karel Srp uvádí, že Kupka chtěl těmito tisky naznačit, že uvnitř univerza existují opačné zdroje, z nichž každý má dvě podoby. Společně ustavují čtveřici, z níž je stvořen svět a mezi jejichž hranicemi se odehrává lidské bytí. Soubor Quatre Histoires de Blanc et Noir (Čtyři příběhy bílé a černé) proto provazuje vnitřní rytmus, kdy každou ze čtyř oblastí předznamenala jako prolog jedna menší, jednodušší grafika, po níž následovala pětice tisků rozvádějící její podněty.
 
Celkem soubor tvoří 24 dřevorytů. Exemplář, který Portu Gallery z finanční skupiny Wood & Company nabídla investorům, má v tiráži uvedené číslo 199. Celkem Kupka chtěl vydat 300 kusů alba. Tohoto nákladů ovšem nejspíš nedosáhl. Odhady expertů hovoří o 200 kusech. Téměř všechna vydaná alba skoupil Jindřich Waldes, který je následně mnohdy po jednotlivých listech rozdával svým přátelům.
 
 
Celý cyklus se už v českých aukcích objevil v roce 2010. Tehdy se na aukci 1. Art Consulting prodal exemplář číslo 42 za 177 tisíc korun včetně aukční provize. Dva jednotlivé dřevoryty se u stejné aukční síně prodaly o dva roky dříve za 531 tisíc a 413 tisíc korun s aukční provizí.
 
Portu Gallery uvádí, že doporučený investiční horizont investice do Kupkova alba je pět a více let. Budoucí prodej alba musí odsouhlasit alespoň polovina hlasujících investorů, kteří vlastní investiční certifikáty spojené s albem. Z celkové vybrané částky 3,19 milionů korun spolkne 190 tisíc korun pojištění a odměna správci.  
 

Související články

Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta

Vladimír Boudník by se letos 17. března dožil sta let. Pražský rodák, ukotvený ve vysočanských továrnách a libeňských ateliérech, experimentoval s tiskovými a grafickými technikami na světové úrovni, jen o nich téměř nikdo za železnou oponou padesátý...

15. července 2024
Právo a umění: Jak popsat umělecké dílo ve smlouvě

Právo a umění: Jak popsat umělecké dílo ve smlouvě

Právní průvodce pro sběratele umění

Při nakládání s uměleckým dílem, starožitností nebo celou sbírkou je naprosto nezbytné ve smlouvě či závěti každou položku velmi přesně popsat. Jen v takovém případě vás a váš majetek bude právo dostatečně chránit například při reklamacích nebo při z...

11. července 2024
Příběh obrazu: Filla, který držel český aukční rekord

Příběh obrazu: Filla, který držel český aukční rekord

Z výstavy Husa na Kampě, sběratel Vladimír Železný

Museum Kampa do začátku září hostí výběr ze sbírky Vladimíra Železného zaměřený převážně na předválečnou a meziválečnou modernu. Součástí expozice je řada děl, která v minulosti prošla aukčním trhem. Mnoha z nich jsme se věnovali již v době, kdy byla...

8. července 2024
Zobrazit všechny

Další články


<