Investoři se složili na Kupku, dali dohromady přes 3 miliony korun

Portu Gallery 17. 2. 2022

Investiční galerie Portu Gallery nabídla investorům grafické album Františka Kupky Čtyři příběhy bílé a černé. Na soubor 24 grafických listů se složilo 263 investorů, celkem dali dohromady požadovanou částku 3,19 milionu korun. Podle upsaných částek získají investiční certifikáty, díky nimž budou mít nárok na poměrnou část výdělku z budoucího prodeje alba.

František Kupka: Čtyři příběhy bílé a černé, 1926
dřevoryt, číslo souboru 199
 
Soubor grafických listů Quatre Histoires de Blanc et Noir (Čtyři příběhy bílé a černé) je světově ojedinělým dílem, ve kterém se František Kupka snažil vyložit syntetické vidění světa a jeho vznik ze čtyř vzájemně provázaných zdrojů. O tom, že byl pro Kupku významným, svědčí i to, že kvůli němu ve dvacátých letech minulého století přerušil na dva roky svou ostatní tvorbu. Soubor se stal klíčem ke Kupkově bohaté tvorbě.
 
Teoretik umění Karel Srp uvádí, že Kupka chtěl těmito tisky naznačit, že uvnitř univerza existují opačné zdroje, z nichž každý má dvě podoby. Společně ustavují čtveřici, z níž je stvořen svět a mezi jejichž hranicemi se odehrává lidské bytí. Soubor Quatre Histoires de Blanc et Noir (Čtyři příběhy bílé a černé) proto provazuje vnitřní rytmus, kdy každou ze čtyř oblastí předznamenala jako prolog jedna menší, jednodušší grafika, po níž následovala pětice tisků rozvádějící její podněty.
 
Celkem soubor tvoří 24 dřevorytů. Exemplář, který Portu Gallery z finanční skupiny Wood & Company nabídla investorům, má v tiráži uvedené číslo 199. Celkem Kupka chtěl vydat 300 kusů alba. Tohoto nákladů ovšem nejspíš nedosáhl. Odhady expertů hovoří o 200 kusech. Téměř všechna vydaná alba skoupil Jindřich Waldes, který je následně mnohdy po jednotlivých listech rozdával svým přátelům.
 
 
Celý cyklus se už v českých aukcích objevil v roce 2010. Tehdy se na aukci 1. Art Consulting prodal exemplář číslo 42 za 177 tisíc korun včetně aukční provize. Dva jednotlivé dřevoryty se u stejné aukční síně prodaly o dva roky dříve za 531 tisíc a 413 tisíc korun s aukční provizí.
 
Portu Gallery uvádí, že doporučený investiční horizont investice do Kupkova alba je pět a více let. Budoucí prodej alba musí odsouhlasit alespoň polovina hlasujících investorů, kteří vlastní investiční certifikáty spojené s albem. Z celkové vybrané částky 3,19 milionů korun spolkne 190 tisíc korun pojištění a odměna správci.  
 

Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<