Instalace Stanislava Kolíbala a experimenty Milana Grygara

1. Art Consulting 20. 2. 2022

V domovském sále aukční síně 1. Art Consulting, v Topičově salonu, se třetí únorovou neděli představí několik aspirantů na milionový úspěch, mezi nimi i dvě nepřehlédnutelné osobnosti českého poválečného umění: Stanislav Kolíbal a Milan Grygar.

 

Stanislav Kolíbal: Koherence ubývání, 1974, dřevo, tmel, železo, provázek, 112 x 220 cm, cena: 900 000 Kč (+ 20% provize), 1. Art Consulting 20. 2. 2022

 

Stanislav Kolíbal: Koherence ubývání, 1974,
dřevo, tmel, železo, provázek, 112 x 220 cm,
vyvolávací cena: 900 000 Kč (+ 20% provize), 1. Art Consulting 20. 2. 2022
 
 

Z trojrozměrné tvorby čerstvého pětadevadesátníka Kolíbala vybrali pořadatelé nástěnnou instalaci Koherence ubývání, práci typickou pro sedmdesátá léta minulého století. Po nečekaně zdařilé výstavě v Miláně v roce 1973 úřady Kolíbalovi zakázaly vystavovat v tehdejším Československu. Musel si proto najít jakousi introvertní formu prezentace „jen pro sebe“. Soustředil se na prostředí svého ateliéru, v němž si začal skládat jednotlivé prvky do vzájemných vztahů s prostorem, stěna nebo podlaha se staly součástí autorova konceptu.

V kombinaci syrových železných desek a tu nataženého, tu povoleného provázku se sochař vypořádal s celoživotními uměleckými tématy, často v protikladném vymezení: prostorem vnitřním a vnějším, labilitou versus stabilitou, napětím a uvolněním, linií nebo plochou. Na trhu se nabízejí všechny podoby Kolíbalova díla, kresby, asambláže, reliéfy i objekty, nicméně mezi nejžádanějšími kusy figurují právě instalace ze 70. let minulého století.

 

 

 

 

Koherence vstupuje do aukce s cenou 1,08 milionu včetně provize, což je historicky nejvyšší vyvolávací částka za Kolíbalovo dílo. S jediným příhozem by vyrovnala dosavadní druhé místo v celkovém pořadí autorových děl, Cestu kamene, která se loni v Galerii Kodl prodala za 1,14 milionu korun. K absolutnímu rekordu by pak autorovi museli dopomoci dražitelé alespoň dvojnásobným nárůstem, jako se to povedlo v roce 2018 u díla Povaha čáry a plochy, za kterou vítěz aukce i zaplatil 1,92 milionu korun.

Na nadcházející aukci by mohla také překvapit  rozměrná Dřívková kresba Milana Grygara. V červnu 96letý výtvarník si prošel stejně jako Kolíbal Vysokou školou umělecko-průmyslovou. Zatímco Kolíbal studoval ilustraci v ateliéru užité grafiky profesora Strnadela, Grygar absolvoval na malířském oboru u Josefa Nováka a Emila Filly. Těžiště umělecké práce ale našel v experimentu.

 

Milan Grygar: Dřívková kresba, dřívková kresba na kartonu, 160 x 140 cm, cena: 800 000 Kč (+ 20% provize), 1. Art Consulting 20. 2. 2022

 

Milan Grygar: Dřívková kresba,
dřívková kresba na kartonu, 160 x 140 cm,
vyvolávací cena: 800 000 Kč (+ 20% provize), 1. Art Consulting 20. 2. 2022
 
 

Roky 1965 a 1966 patřily rytmizovaným akustickým kresbám netradičními nástroji, v tomto případě dřívkem namočeným do tuše a rozpohybovaným autorovými gesty a pohyby. Vzniklé kruhové segmenty se fantasticky obracejí, stoupají a klesají, a to jen v monochromatické barevnosti. Stopy po dřívku pokrývají celou plochu a zdůrazňují tak jistou tenzi mezi jejich drobným tvarem a velkými rozměry podkladu (160 x 140 cm).

Na aukcích se někdy objevují Grygarovy o zhruba padesát let pozdější a barevnější varianty této techniky za částky kolem půl milionu korun, nicméně původní realizace ze 60. let mají ambice dosáhnout mnohem výše. Předkládaná Dřívková kresba bude začínat na 800 tisících korunách (+ 20% provize), šesté nejvyšší vyvlávací ceně v nedělní aukci. Ke kladívkovému milionu by ji přiblížily už jen čtyři příhozy, k vyrovnání prodejní ceny za jiný obraz z téže série dokonce jen dva (draženo v roce 2008). Stejná aukční síň byla před více než dvěma lety svědkem i momentálně platného Grygarova maxima, necelého 1,6 milionu korun za minimalistické plátno z roku 1998.

 

 

 

 

Do únorového výběru se vešla ještě jedna výtvarně-hudební práce, Modrá partitura z roku 1973. Vyvolávací cena této hravé kresby fixem na notovém papíře bude 130 tisíc korun (+ 20% provize), což je na aktuální poměry obvyklá částka.

Vstupte do databáze Artplus.cz


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<