Index ART+ / 819,54

prosinec 2013

Index ART+ v prosinci pokračoval v mírném poklesu a rok zakončil na hodnotě 819,54 bodu. Oproti maximu ze září loňského roku index v posledním čtvrtletí ztratil necelých 7 procent. V meziročním srovnání je ale ke konci roku stále 3 procenta v plusu. V prosinci 2012 Index ART+ vykazoval hodnotu 793,62 bodu.

Index ART+

Z hlediska obratu byl loňský rok na českém trhu s uměním rekordní, vývoj indexu však odhaluje, že růst trhu není zdaleka tak dynamický jako před rokem. Roste nejen celkový obrat, ale také hodnota neprodaných položek. Průměrná úspěšnost aukcí zůstává stejná, lehce přes 40 procent, hodnota neprodaných položek se však zvýšila z 313 milionů v roce 2012 na 337 milionů korun v roce loňském (ceny uváděny bez aukční provize).  

Na prosincových aukcích sběratelé dohromady utratili přes 147 milionů korun, přičemž z více jak čtyř pětin se na tomto výsledku podílela jediná aukce. Společná aukce galerií Kodl a Vltavín, konaná v neděli 1. prosince, vynesla bezmála 124 milionů korun a stala se tak první aukcí, která celkovým obratem překonala hranici sta milionů korun (více zde). Nejdražším v prosinci vydraženým dílem se stal obraz Jindřicha Štyrského Všední probuzení, který se prodal za 12,24 milionu korun. 


Další články


<