Index ART+ / 726,33 bodu

únor 2015

Nová aukční sezóna hned zkraje přinesla několik zajímavých autorských rekordů - od klasické moderny přes poválečné až po současné umění. Celkově však Index ART+ mírně zakolísal, když oproti prosinci ke konci února vykazuje ztrátu 1,5 procenta. Jeho aktuální hodnota je 726,33 bodu.

Tento pokles se odvíjí především od neúspěchu několika milionových položek na únorové aukci 1. Art Consulting, kde bez kupce zůstaly tři nejdražší obrazy aukce. Jde o pokračování trendu posledních měsíců, kdy nejvyšší segment trhu stagnuje, zatímco střední roste.

 

Index ART+

 

Největším překvapením únorových aukcí byla dražba obrazu Jiřího Karse Z Lisabonu, který se na aukci 1. Art Consulting dostal z minimálního podání 456 tisíc až na 3,74 milionu korun. Předchozí, sotva čtvrt roku starý Karsův aukční rekord byl tak překonán víc jak trojnásobně (více o tomto díle zde). Na stejné aukce se v nových aukční rekordech prodaly ještě práce Věry Janouškové (1,67 milionu) a Jiřího Balcara (660 tisíc korun).

 

Pro společnost Sýpka byla její únorová aukce, která vynesla přes 14 milionů korun, z hlediska obratu historicky nejúspěšnější. Hned dvakrát svůj aukční rekord vylepšil Jakub Špaňhel svými monumentálními – přes čtyři metry dlouhými – obrazy centrálních bank. FED ve Washingtonu a Ruská centrální banka se prodaly za 300 tisíc korun každý. Novým aukčním maximem je cena 408 tisíc korun za červenobílý kávový servis pro šest osob od Pavla Janáka, který se z 84 tisíc dostal až na částku 408 tisíc korun.


Další články


<