Index ART+ / 720,47 bodu

říjen 2014

Index ART+ v říjnu povyrostl o 10 procent a zakončil na hodnotě 720,47 bodu, což odpovídá úrovni, na které byl letos na jaře. Jde o první růstový měsíc za poslední rok, od loňského října index kontinuálně ztrácel.

Index ART+

Pozitivní říjnové výsledky se odvíjejí od úspěchu aukcí společností 1. Art Consulting a European Arts, na kterých sběratelé a investoři dohromady utratili přes 84 milionů korun. V nových aukční rekordech se prodala díla Jana Preislera (8,87 milionu), Mikuláše Medka (3,7 milionu – nejvyšší cena za informelní malbu), Jaroslav Čermák (3,54 milionu), Jana Šafaříka (2,22 milionu), Beneše Knüpfera (900 tisíc), Oldřicha Blažíčka (432 tisíc – nejvyšší cena za květinové zátiší) či Bohumíra Jaroňka (336 tisíc korun). Na dalších říjnových aukcích pak ještě fotografie Jaroslava Rösslera (300 tisíc) a sochy od Jana Švankmajera (240 tisíc) a Zdeňka Palcra (216 tisíc korun).

Nejde však jen o jednotlivé rekordy, říjnové aukce současně vykazují vyšší úspěšnost než je dlouhodobý průměr a též vyšší průměrné cenové nárůsty. V listopadu nás čeká série velkých aukcí, které potvrdí, zda šlo o jednorázový úspěch či změnu dynamiky trhu.


Další články


<