Ideální krajiny F. A. Hartmanna

Sýpka 23. 10. 2016

Nedělní aukce Sýpky nabídne milovníkům starého umění příležitost k nákupu dvou protějškových krajin Františka Antonína Hartmanna. Minimální podání těchto dvou olejů je stanoveno na 500 tisíc korun za každý z nich (bez provize).

František Antonín Hartmann: Pendant ideálních krajin I olej na měděné desce, 25 x 32 cm vyvolávací cena: 500 000 Kč (bez provize)

František Antonín Hartmann: Pendant ideálních krajin I , olej na měděné desce, 25 x 32 cm
vyvolávací cena: 500 000 Kč (bez provize)

František Antonín Hartmann (1694–1728/1730) se narodil v Obořišti na Příbramsku, kde zrovna v té době jeho známější otec, malíř Jan Jakub Hartmann (1658–po 1738), původem z Kutné Hory (později usazený v Praze), pracoval v místním klášteře Paulánů. Malířskou doménou Jana Jakuba byly, stejně jako později obou jeho synů Františka Antonína i Václava Jana, tradicionalisticky pojaté ideální krajiny navazující na starší nizozemské vzory (např. Jan Brueghel starší) a manýristické scenérie komponovaných krajin malířů rudolfinského okruhu (Roelandt Savery).

Hlavním motivem je u Hartmannů vždy krajina. S odkazem na výše jmenované vzory bývá schematicky rozdělená do tří prostorových a barevných plánů. Do jejího popředí je pak zasazen výjev s drobnou a bohatou figurální stafáží. František Antonín překonal svého otce zřejmě v měkkosti zachycení atmosférických jevů, které dovedl k dokonalosti, jinak mají jeho díla spíše komornější a o poznání méně dynamický charakter. Byla ve své době velmi vyhledávána (stejně jako díla jeho otce) a putovala většinou do šlechtických a klášterních sbírek mimo Čechy.   

Nabízené protějškové krajiny drobných rozměrů jsou namalovány olejem na měděných deskách. Podle aukční síně pocházejí ze soukromé vídeňské sbírky zaměřené na umění 18. a 19. století. Detailně zpracované krajinné motivy s řekou jsou rozděleny podle výše zmíněného schématu a nechybí zde hluboké průhledy do modravé otevřené krajiny. V popředí najdeme velké množství postaviček v žánrových výjevech činností spojených s vodními břehy. 

Díla F. A. Hartmanna (a vlastně Hartmannů vůbec) se na domácím trhu objevují dosti ojediněle. Prozatím prošlo trhem (nepočítáme-li aktuálně nabízené obrazy) pouze 14 obrazů J. J. Hartmanna (u několika z nich je jako spoluautor uveden právě František Antonín). I nabízené obrazy se v minulosti v aukci objevily jako dílo Jana Jakuba. V roce 2010 byly neúspěšně nabízeny za 1,8 milionu korun (bez aukční provize).

Nejdražším Hartmannem prodanými na českém trhu je Lesní krajinakterá byla prodána v roce 2006 u aukční síně Meissner-Neumann za 1,67 milionu korun. U Františka Antonína eviduje databáze ART+ pouze 1 dílo, mytologickou krajinu, která je však zřejmě také společným dílem s otcem Janem Jakubem (nebo spíše možná přímo jeho dílem) a trhem prošla již vícekrát pod různými názvy a s rozdílnými připsáními, vždy však bez úspěchu.

František Antonín Hartmann: Pendant ideálních krajin II olej na měděné desce, 25 x 32 cm  vyvolávací cena: 500 000 Kč (bez provize)

František Antonín Hartmann: Pendant ideálních krajin II, olej na měděné desce, 25 x 32 cm 
vyvolávací cena: 500 000 Kč (bez provize) 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<