Ideální krajiny F. A. Hartmanna

Sýpka 23. 10. 2016

Nedělní aukce Sýpky nabídne milovníkům starého umění příležitost k nákupu dvou protějškových krajin Františka Antonína Hartmanna. Minimální podání těchto dvou olejů je stanoveno na 500 tisíc korun za každý z nich (bez provize).

František Antonín Hartmann: Pendant ideálních krajin I olej na měděné desce, 25 x 32 cm vyvolávací cena: 500 000 Kč (bez provize)

František Antonín Hartmann: Pendant ideálních krajin I , olej na měděné desce, 25 x 32 cm
vyvolávací cena: 500 000 Kč (bez provize)

František Antonín Hartmann (1694–1728/1730) se narodil v Obořišti na Příbramsku, kde zrovna v té době jeho známější otec, malíř Jan Jakub Hartmann (1658–po 1738), původem z Kutné Hory (později usazený v Praze), pracoval v místním klášteře Paulánů. Malířskou doménou Jana Jakuba byly, stejně jako později obou jeho synů Františka Antonína i Václava Jana, tradicionalisticky pojaté ideální krajiny navazující na starší nizozemské vzory (např. Jan Brueghel starší) a manýristické scenérie komponovaných krajin malířů rudolfinského okruhu (Roelandt Savery).

Hlavním motivem je u Hartmannů vždy krajina. S odkazem na výše jmenované vzory bývá schematicky rozdělená do tří prostorových a barevných plánů. Do jejího popředí je pak zasazen výjev s drobnou a bohatou figurální stafáží. František Antonín překonal svého otce zřejmě v měkkosti zachycení atmosférických jevů, které dovedl k dokonalosti, jinak mají jeho díla spíše komornější a o poznání méně dynamický charakter. Byla ve své době velmi vyhledávána (stejně jako díla jeho otce) a putovala většinou do šlechtických a klášterních sbírek mimo Čechy.   

Nabízené protějškové krajiny drobných rozměrů jsou namalovány olejem na měděných deskách. Podle aukční síně pocházejí ze soukromé vídeňské sbírky zaměřené na umění 18. a 19. století. Detailně zpracované krajinné motivy s řekou jsou rozděleny podle výše zmíněného schématu a nechybí zde hluboké průhledy do modravé otevřené krajiny. V popředí najdeme velké množství postaviček v žánrových výjevech činností spojených s vodními břehy. 

Díla F. A. Hartmanna (a vlastně Hartmannů vůbec) se na domácím trhu objevují dosti ojediněle. Prozatím prošlo trhem (nepočítáme-li aktuálně nabízené obrazy) pouze 14 obrazů J. J. Hartmanna (u několika z nich je jako spoluautor uveden právě František Antonín). I nabízené obrazy se v minulosti v aukci objevily jako dílo Jana Jakuba. V roce 2010 byly neúspěšně nabízeny za 1,8 milionu korun (bez aukční provize).

Nejdražším Hartmannem prodanými na českém trhu je Lesní krajinakterá byla prodána v roce 2006 u aukční síně Meissner-Neumann za 1,67 milionu korun. U Františka Antonína eviduje databáze ART+ pouze 1 dílo, mytologickou krajinu, která je však zřejmě také společným dílem s otcem Janem Jakubem (nebo spíše možná přímo jeho dílem) a trhem prošla již vícekrát pod různými názvy a s rozdílnými připsáními, vždy však bez úspěchu.

František Antonín Hartmann: Pendant ideálních krajin II olej na měděné desce, 25 x 32 cm  vyvolávací cena: 500 000 Kč (bez provize)

František Antonín Hartmann: Pendant ideálních krajin II, olej na měděné desce, 25 x 32 cm 
vyvolávací cena: 500 000 Kč (bez provize) 


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<