Henri Matisse a André Lhote

European Arts 15. 5. 2016

Aukční síň European Arts Investments nabídne v rámci své květnové aukce díla dvou významných Francouzů Henriho Matisse a André Lhota. Oba obrazy jsou reprezentativní díla s poměrně vysokými odhadními cenami. Jak si s nimi poradí místní sběratelské prostředí, se lze jen dohadovat.

Henri Matisse: Nu En Buste / 1919–1920  tužka na papíře / 43,2 x 26,7 cm vyvolávací cena: 1 863 000 Kč
Henri Matisse: Nu En Buste / 1919–1920 tužka na papíře / 43,2 x 26,7 cm vyvolávací cena: 1 863 000 Kč (včetně provize)

Práce zahraničních autorů jsou segmentem, který co do množství nabídnutých děl a milionových prodejů zaznamenává pomalý a vytrvalý nárůst. Ochota kupců investovat do těchto položek roste spolu s tím, jak se sběratelé učí vnímat domácí umění více v kontextu evropského vývoje, a jak se ceny autorů české moderny přibližují zahraničním, mezinárodně uznávaným tvůrcům. Tradičně nejvíce se na tuzemském trhu objevuje francouzských autorů, které převážně nabízí právě aukční síň European Arts.

Matissova signovaná kresba tužkou pochází ze soukromé sbírky v Evropě a její první majitel ji zakoupil přímo z umělcova ateliéru. Po nějaké době v Paříži se ocitla na delší dobu v New Yorku, kde byla roku 1962 koupena současným majitelem u Parke-Bernet Galleries a putovala zpět do Evropy. Ženská postava byla pro Matisse jedním z hlavních témat jeho tvorby. Jednoduchost, s jakou uchopoval nejrůznější náměty, se projevuje i v tomto ženském „portrétu“. Na domácím trhu se doposud neobjevila žádná Matissova malba ani kresba. Nabízeno bylo podle databáze ART+ pouze několik litografií, které však nezaznamenaly větší úspěch. Takové dílo, jakým je nabízená kresba Nu En Buste, je v našich podmínkách výjimečné a odhadní cena 2,7 až 3,5 milionu (všechny ceny včetně provize) je tedy zcela adekvátní.

Olej Arlequin André Lhota z počátku 30. let v sobě spojuje kubistické a realistické tendence, jak je u tohoto malíře a teoretika umění zvykem. O vyvážení těchto dvou složek se Lhote ve svém díle snažil a bylo mu cizí vše, co se jevilo příliš abstraktním. Obraz Arlequin pochází ze soukromé sbírky v Londýně, do níž byl zakoupen přímo od umělce. Českým trhem prošlo prozatím pouze osm Lhotových maleb (některé z toho opakovaně) a nejlepším je výsledek dosažený v říjnu loňského roku (opět u European Arts), kde byl vydražen drobný olej Les Baigneurs za bezmála 882 tisíc korun. Odhadní cena obrazu Arlequin je stanovena na 3,1 až téměř 4 miliony korun.

André Lhote: Arlequin / kolem r. 1930 olej na plátně / 63,8 x 49,6 cm vyvolávací cena: 2 235 600 Kč (včetně provize)

Artslimit 24. 3. 2024