Gotická přilba v aukci

Antikvity 25. 11. 2013

Na listopadové aukci domu Antikvity Praha bude k mání unikátní gotická přilba ze 14. století, takzvaný bascinet. Historický artefakt v nezvykle dobrém stavu začíná dražbu na necelém čtvrt milionu korun. Podobná se přitom před časem objevila i na sousedním, německém trhu.


Bascinet / Severní Itálie / kolem 1340 / železný zvon / výška 26 cm

 

Antikvity Praha mají svou podzimní aukci již tradičně rozdělenou do dvou částí, z nichž jedna je zaměřená na technické památky a zbraně, druhá je orientovaná na evropské a asijské umělecké předměty. Z kulturně-historického hlediska je do aukce zařazena celá řada pozoruhodných exemplářů, kterých tento akční dům nabízí značné množství, a to v zajímavé kvalitě. Jde především o unikátní pozdně gotickou přilbu, takzvaný bascinet. Jedná se o ranou formu lehké otevřené evropské přilby z první poloviny 14. století.

"Ve stavu, ve kterém je zachována, je to část zbroje málokdy vídaná, ba prakticky nevídaná. Železný zvon přilby je vykován z jednoho kusu. Po obvodu dolního okraje se nachází dvě řady otvorů - horní pro upevnění čalounické výstelky, dolní řada otvorů slouží k upevnění takzvaného kroužkového krytu," uvádí k položce Pavel Pochop ze síně Antikvity.

Přilba pochází ze Severní Itálie, kolem 1340. Jak uvádí v popisce aukčního katalogu Jan Šach z Vojenského historického ústavu, velmi podobný kus byl přitom dražen na 51. aukci aukční síně Hermann-Historica v Mnichově v říjnu 2006. "Přestože se nacházel v nesrovnatelně horším stavu, docílil na sále částky 8 500 Euro. Zcela nedávno se u stejného domu dražil také fragment poněkud mladší přilby stejného typu. Prodal se za vyvolávací cenu 12000 Euro, s provizí tedy přibližně 400 tisíc korun", dodává Pochop.

V případě přilby nabízené u Antikvity je vyvolávací cena stanovena na částku 228 tisíc korun. U všech zmiňovaných přileb lze povšimnout drobných rozdílů v počtu, velikosti i tvaru otvorů v dolní části. Ze srovnání vyplývá, že ne všechny byly opatřeny výstelkou a kroužkovým závěsem a existovaly tedy patrně v řadě různých variant. V případě přilby dražené v aukční síni Antikvity, se nepochybně jedná o artefakt, který by byl ozdobou nejedné světové kolekce zaměřeně na zbraně a militária.

 


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<