Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Chmelařová Marcela | Foto Antikvity | Datum 19.11.2013
Na listopadové aukci domu Antikvity Praha bude k mání unikátní gotická přilba ze 14. století, takzvaný bascinet. Historický artefakt v nezvykle dobrém stavu začíná dražbu na necelém čtvrt milionu korun. Podobná se přitom před časem objevila i na sousedním, německém trhu.
Antikvity Praha mají svou podzimní aukci již tradičně rozdělenou do dvou částí, z nichž jedna je zaměřená na technické památky a zbraně, druhá je orientovaná na evropské a asijské umělecké předměty. Z kulturně-historického hlediska je do aukce zařazena celá řada pozoruhodných exemplářů, kterých tento akční dům nabízí značné množství, a to v zajímavé kvalitě. Jde především o unikátní pozdně gotickou přilbu, takzvaný bascinet. Jedná se o ranou formu lehké otevřené evropské přilby z první poloviny 14. století.
"Ve stavu, ve kterém je zachována, je to část zbroje málokdy vídaná, ba prakticky nevídaná. Železný zvon přilby je vykován z jednoho kusu. Po obvodu dolního okraje se nachází dvě řady otvorů - horní pro upevnění čalounické výstelky, dolní řada otvorů slouží k upevnění takzvaného kroužkového krytu," uvádí k položce Pavel Pochop ze síně Antikvity.
Přilba pochází ze Severní Itálie, kolem 1340. Jak uvádí v popisce aukčního katalogu Jan Šach z Vojenského historického ústavu, velmi podobný kus byl přitom dražen na 51. aukci aukční síně Hermann-Historica v Mnichově v říjnu 2006. "Přestože se nacházel v nesrovnatelně horším stavu, docílil na sále částky 8 500 Euro. Zcela nedávno se u stejného domu dražil také fragment poněkud mladší přilby stejného typu. Prodal se za vyvolávací cenu 12000 Euro, s provizí tedy přibližně 400 tisíc korun", dodává Pochop.
V případě přilby nabízené u Antikvity je vyvolávací cena stanovena na částku 228 tisíc korun. U všech zmiňovaných přileb lze povšimnout drobných rozdílů v počtu, velikosti i tvaru otvorů v dolní části. Ze srovnání vyplývá, že ne všechny byly opatřeny výstelkou a kroužkovým závěsem a existovaly tedy patrně v řadě různých variant. V případě přilby dražené v aukční síni Antikvity, se nepochybně jedná o artefakt, který by byl ozdobou nejedné světové kolekce zaměřeně na zbraně a militária.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
14. června 2016
25. května 2016
1. května 2016