Galerijní Olga Karlíková kombinuje textil a malbu

1. Art Consulting 11. 6. 2023

V nedělní aukci s názvem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění nabídne 1. Art Consulting ke koupi více než 200 položek. Mezi nimi i rozměrné plátno textilní výtvarnice, žačky Antonína Kybala na Uměleckoprůmyslové škole, Olgy Karlíkové, jejíž významné realizace jsou na trhu vzácností.

Obraz Zrcadlení pochází z první poloviny 60. let, kdy měla Olga Karlíková (1923–2004) za sebou již úctyhodnou výtvarnou práci. Její koberce, tapisérie a další dekorativní textilie zdobily český pavilon na světové výstavě Expo 58 v Bruselu, který si svou kvalitou poprávu vydobyl mezinárodní uznání a přitáhl velkou pozornost. K vidění byly také v české expozici na XII. Trienále designu a architektury v Miláně v roce 1960. Obě akce prezentovaly práce ÚBOKu, Ústavu bytové a oděvní kultury, v němž Karlíková působila od konce 40. let až do roku 1976. 

ZrcadleníOlga Karlíková: Zrcadlení, 1963,
kombinovaná technika na plátně, 120 x 145 cm,
1. Art Consulting 11. 6. 2023,
cena: 680 000 Kč (+ aukční provize ve výši 20%)

Jelikož textilní tvorba nepodléhala příliš režimní ideologii, pracoval v tomto podniku poměrně dlouhou dobu jako teoretik Jindřich Chalupecký a také Václav Bartovský, kteří měli velkou zásluhu na krystalizaci progresivního proudu mladého umění 60. let. Výrazně tak ovlivnili také volnou tvorbu Olgy Karlíkové, která se díky nim zařadila do okruhu umělců kolem sdružení UB 12, kam patřili Adriena Šimotová, Jiří John, Václav Boštík, Stanislav Kolíbal, Daisy a Jiří Mrázkovi, Alena Kučerová a řada dalších.

Autorčino výtvarné vyjadřování bylo vesměs nefigurativní, její profese textilní výtvarnice ji předurčila k trvalému zájmu o struktury, který je v jejím díle na první pohled patrný a dobře ho ilustruje také nabízený obraz. Plátno bylo vystaveno před nedávnem na retrospektivní výstavě Karlíkové, kterou společně se Sophistica Gallery uspořádalo Museum Kampa pod názvem Naslouchání. Expozice se ale bohužel velmi dotkla tehdejší protipandemická opatření.  

Celoživotní inspirací byla Karlíkové především příroda a procesy v ní probíhající, například plynutí vzduchu a vody, ale také projevy živých organismů. Zejména do svých prací na papíře v 70. letech zachycovala záznamy kvákání žab, ptačího nebo velrybího zpěvu, čímž vznikaly originální svitkové partitury. Vizualizovala často i hudbu. Jako signatářka Charty 77 byla Karlíková pro režim naprosto nepřijatelná. Její dílo tak zcela zmizelo z veřejného života a zůstává bohužel dodnes ne zcela doceněno.

MořeOlga Karlíková: Moře, 1967,
olej na plátně, 84 x 66 cm,
Aukční síň Vltavín 27. 4. 2023,
cena: 432 000 Kč

Autorčiných maleb se na trhu doposud objevila necelá desítka. Jsou mezi nimi dvě malované varianty záznamu ptačího a velrybího zpěvu (prodávány opakovaně) a několik dalších realizací ze 70. a 80. let. Tvorba let šedesátých však donedávna zcela chyběla. Nový autorský rekord padl na konci dubna u Vltavínu, který vydražil malbu Moře z jejich druhé poloviny za 432 tisíc korun. Nyní nabízená reprezentativní ukázka tvorby raných 60. let by ho mohla překonat již prodejem za minimální podání.  


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<