Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Karpuchina Gallery | Datum 21.03.2024
Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.
Podle sochařčiny dcery, Polany Bregantové, která spravuje Nadační fond Kmentová Zoubek (čtěte též rozhovor s ní), jde o realizaci pro někdejší Oděvní závody Prostějov, jejichž budova později podlehla požáru. Sochařčiny zahalené postavy byly určeny k výzdobě vstupu do závodní předváděcí síně. Svými monumentálními rozměry téměř dva na dva metry přesahuje jakoukoli autorčinu práci, která se kdy na trhu objevila.
Plastika sice požáru unikla, ale byla ve velmi špatném stavu. Výrazně se na ní podepsalo násilné odřezání od zdi a také přetření bílou barvou. Sousoší vytvořené v roce 1968 a nedávno kompletně restaurované dlouholetým spolupracovníkem Olbrama Zoubka Jakubem Grecem, bylo vráceno do původní podoby podle dobových fotografií z archivu Nadačního fondu Kmentová Zoubek.
Od srpna do září loňského roku byla plastika k vidění na sochařčině výstavě v Domě umění města Brna, dříve byla také reprodukována v obsáhlé monografii Teď: Práce Evy Kmentové od Ludmily Vachtové, kterou vydalo nakladatelství Arbor vitae v roce 2006.
Z děl Evy Kmentové prošly doposud trhem pouze jednotky. O rozměrnější práce šlo jen v několika málo případech. Zatím za rekordní sumu 1,23 milionu korun se před třemi lety u Etcetera Auctions prodala půlmetrová osinkocementová plastika Nohy z poloviny 70. let. V autorčině aučkním žebříčku následuje bronzové Lidské Vejce s otiskem sochařčina těla (Prague Auctions, 1,04 milionu korun) a Velká žena (tamtéž, 688 tisíc korun).
Plastiku je možno si až do aukce prohlédnout v prostorách Karpuchina Gallery v Rybné ulici. Aukční síň začne dílo vyvolávat na částce 800 tisíc korun (+ 25 % aukční provize), lze však očekávat, že cena plastiky výrazně vzroste.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
21. června 2024
13. června 2024
9. června 2024