Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

Alternativní popis Eva Kmentová: Bez názvu, 1968,
osinkocement a kov, 182,5 x 184 cm, 
Artslimit 24. 3. 2024 (online)
vyvolávací cena: 800 000 Kč (+ 25 % provize)

Podle sochařčiny dcery, Polany Bregantové, která spravuje Nadační fond Kmentová Zoubek (čtěte též rozhovor s ní), jde o realizaci pro někdejší Oděvní závody Prostějov, jejichž budova později podlehla požáru. Sochařčiny zahalené postavy byly určeny k výzdobě vstupu do závodní předváděcí síně. Svými monumentálními rozměry téměř dva na dva metry přesahuje jakoukoli autorčinu práci, která se kdy na trhu objevila.

Plastika sice požáru unikla, ale byla ve velmi špatném stavu. Výrazně se na ní podepsalo násilné odřezání od zdi a také přetření bílou barvou. Sousoší vytvořené v roce 1968 a nedávno kompletně restaurované  dlouholetým spolupracovníkem Olbrama Zoubka Jakubem Grecem, bylo vráceno do původní podoby podle dobových fotografií z archivu Nadačního fondu Kmentová Zoubek.

 

Alternativní popis 

Od srpna do září loňského roku byla plastika k vidění na sochařčině výstavě v Domě umění města Brna, dříve byla také reprodukována v obsáhlé monografii  Teď: Práce Evy Kmentové od Ludmily Vachtové, kterou vydalo nakladatelství Arbor vitae v roce 2006. 

Z děl Evy Kmentové prošly doposud trhem pouze jednotky. O rozměrnější práce šlo jen v několika málo případech. Zatím za rekordní sumu 1,23 milionu korun se před třemi lety u Etcetera Auctions prodala půlmetrová osinkocementová plastika Nohy z poloviny 70. let. V autorčině aučkním žebříčku následuje bronzové Lidské Vejce s otiskem sochařčina těla (Prague Auctions, 1,04 milionu korun) a Velká žena (tamtéž, 688 tisíc korun).

Plastiku je možno si až do aukce prohlédnout v prostorách Karpuchina Gallery v Rybné ulici. Aukční síň začne dílo vyvolávat na částce 800 tisíc korun (+ 25 % aukční provize), lze však očekávat, že cena plastiky výrazně vzroste.


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...

5. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<