Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

Alternativní popis Eva Kmentová: Bez názvu, 1968,
osinkocement a kov, 182,5 x 184 cm, 
Artslimit 24. 3. 2024 (online)
vyvolávací cena: 800 000 Kč (+ 25 % provize)

Podle sochařčiny dcery, Polany Bregantové, která spravuje Nadační fond Kmentová Zoubek (čtěte též rozhovor s ní), jde o realizaci pro někdejší Oděvní závody Prostějov, jejichž budova později podlehla požáru. Sochařčiny zahalené postavy byly určeny k výzdobě vstupu do závodní předváděcí síně. Svými monumentálními rozměry téměř dva na dva metry přesahuje jakoukoli autorčinu práci, která se kdy na trhu objevila.

Plastika sice požáru unikla, ale byla ve velmi špatném stavu. Výrazně se na ní podepsalo násilné odřezání od zdi a také přetření bílou barvou. Sousoší vytvořené v roce 1968 a nedávno kompletně restaurované  dlouholetým spolupracovníkem Olbrama Zoubka Jakubem Grecem, bylo vráceno do původní podoby podle dobových fotografií z archivu Nadačního fondu Kmentová Zoubek.

 

Alternativní popis 

Od srpna do září loňského roku byla plastika k vidění na sochařčině výstavě v Domě umění města Brna, dříve byla také reprodukována v obsáhlé monografii  Teď: Práce Evy Kmentové od Ludmily Vachtové, kterou vydalo nakladatelství Arbor vitae v roce 2006. 

Z děl Evy Kmentové prošly doposud trhem pouze jednotky. O rozměrnější práce šlo jen v několika málo případech. Zatím za rekordní sumu 1,23 milionu korun se před třemi lety u Etcetera Auctions prodala půlmetrová osinkocementová plastika Nohy z poloviny 70. let. V autorčině aučkním žebříčku následuje bronzové Lidské Vejce s otiskem sochařčina těla (Prague Auctions, 1,04 milionu korun) a Velká žena (tamtéž, 688 tisíc korun).

Plastiku je možno si až do aukce prohlédnout v prostorách Karpuchina Gallery v Rybné ulici. Aukční síň začne dílo vyvolávat na částce 800 tisíc korun (+ 25 % aukční provize), lze však očekávat, že cena plastiky výrazně vzroste.


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<